DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19860873.48778%
Lefkoşa
°

13:15

ÖĞLEYE KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
21. Uluslararası Zeytin Festivali başladı

21. Uluslararası Zeytin Festivali başladı

ABONE OL
8 Ekim 2022 12:21
21. Uluslararası Zeytin Festivali başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

21’inci Uluslararası Zeytin Festivali başladı. Bu yıl 7 -11 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festival, Girne Ramadan Cemil Meydanı ve Atatürk Anıtı arasında gerçekleştirilen Kortejle başladı.

Ardından, Zeytinlik köy meydanında, festivalin resmi açılış töreni gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, belediye olarak festivali, zeytin ağaçlarının korunması ,popülasyonunun arttırılarak gelecek nesillere aktarılması, bu konuda bir toplumsal bilinç oluşturulması, zeytin, yan ürünleri, zeytinyağı üretim ve tüketiminin teşvik edilmesi amacıyla düzenlediklerini dile getirdi.

Festivalinin bu yıl da bir çok kültürel , sanatsal , sportif etkinliğe , konserler ve yarışmalara ev sahipliği yapacağını belirten Güngördü, Zeytinlik köy meydanında kurulacak yaklaşık 60 stantda ise zeytin ve yan ürünleri yanında Kıbrıs Türk kültürü, el sanatları ve mutfağına has ürünlerin satışının yapılacağını ifade etti..

Girne Belediyesi’nin zeytinciliğin geliştirilmesi konusunda, Gaziantep Büyükşehir belediyesi ile haziran ayında bir protokol imzaladığını anımsatan Güngördü, “Yeşil Şehirden , Yeşil Adaya Projesiyle, ülkede zeytincilik konusunda çok önemli aşama kat bedileceğine olan inancını dile getirdi.
Proje kapsamında 20 bin zeytin fidanının dağıtılacağını, zeytin bahçeleri kurulumu, kadın istihdamının desteklenmesi ve zeytin yetiştiriciliği eğitimleri düzenleneceğini, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından tarımsal makineleşme desteği de sağlanacağını kaydeden Güngördü, proje için Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkürlerini sundu..

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da zeytinin, ağacıyla, meyvesiyle, yan ürünleriyle, sağlığa faydaları ve dini inanışlarda taşıdığı anlamla , ülke kültürü için çok büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleriyle , dünya genelinde birçok felaket yaşandığını anımsatarak ,ülkede meydana gelen yangınlarda zeytin ağaçları ve ormanların yok olmasından büyük üzüntü duyduğunu kaydeden Tatar, ülkenin en büyük zenginliği olan çevrenin , binlerce yıllık ağaçların ve ormanların korunmasının bir görev olduğunu vurguladı.

“Yeşil Şehirden , Yeşil Adaya “projesiyle, ülkenin 20 bin yeni zeytin ağacı kazanacağını , zeytin yetiştiriciliği ve ürünlerinin gelişeceğini dile getiren Tatar, proje için Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkürlerini sundu. Zeytinin, ülkenin önemli bir kültürü olduğunu belirten Tatar, her ailenin bahçesine en az bir zeytin ağacı dikmesi gerektiğinbi söyledi.
KKTC’nin güçlenerek, Doğu Akdeniz’de egemen bir devlet olarak var olabilmesinin için üretmek ve yeni yatırımları hayata geçirmek gerektiğini dile getiren Tatar, pandeminin üretimin önemini ortaya koyduğunu anımsattı.

Kıbrıs Türk halkının , vatanseverlikle , yetenek ve tecrübeleriyle, Anavatanı Türkiye’nin de desteğiyle herşeyi başarabileceğini belirten Cumhurbaşkanı tatar,”İzolasyonlar ve ambargolar altında bizi diz çökertmeye çalışan zihnyete sonuna kadar karşı duracağız. Mücadele ederek, üreterek sonuna kadar var olacağız. Halk olarak bu ülkede gelecekte de Türk Bayraklarının gölgesi altında yaşamlarımızı sürdüreceğiz”diye konuştu.

Konuşmasının sonunda, İtalya Grada Belediye Başkanı Filipo Gasperi’ye de festivale katılımı için teşekkür eden Tatar, zeytinin İtalyanlar ve Kıbrıslı Türkler arasında ortak bir kültür olduğunu belirtti.

Birçok politik sorunla karşı karşıya olan KKTC’nin, Avrupa ülkelerine entegre olmak için elinden geleni yaptığını söyleyen Tatar,Kıbrıs Türk halkının barışa ve diğer ülkelerle iyi ilişkiler içinde olmaya inandığını vurguladı.

Kendini her alanda geliştirmeye çalışan Kıbrıslı Türklerin Uluslararası toplumun bir parçası olmayı hak ettiğini vurgulayan Tatar, Kıbrıslı Türklerle Akdeniz coğrafyasını paylaşan İtalyanlara Kuzey Kıbrıs’ı daha fazla ziyaret etmelerini turistik , sportif, kültürel ilişkilerini geliştirmelerini istedi.

Konuşmaların ardından , geleneksel zeytin tütsüsünün yakılmasıyla festivalin resmi açılışı gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan protokol daha sonra standları gezerek esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.