22.TÜRKSOY Opera Günleri Bellapais Manastırı’nda yapıldı

22.TÜRKSOY Opera Günleri Bellapais Manastırı’nda yapıldı


22.TÜRKSOY Opera Günleri KKTC konseri dün aksam Bellapais Manastırı’nda yapıldı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın işbirliğinde 1994 yılından beri düzenlenen TÜRKSOY Opera Günleri KKTC konserine sanatseverler buyuk ilgi gösterdi.

Gecede konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kaseinov,TÜRKSOY’un Türk dünyası halkları arasındaki kardeşlik ,birlik ve beraberlik duygularını canlandırmak,kültür bağlarını geliştirip milli kültürleri zirvede tutarak ortak Türk kültürüne sahip çıkmak, korumak ve dünyaya tanıtmak amacıyla büyük çapta kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenlediklerini belirtmeyerek,TÜRKSOY Opera Günleri etkinliğinin 22’ncisini gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını ifade etti.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu da etkinliğe bu yıl da ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek,bakanlık ve hükümet olarak bu gibi önemli, kültür sanat organizasyonlarını desteklemeye devam edeceklerini dile getirdi.

Başbakan Ersin Tatar da konuşmasında Türk Dili ve kültürünü paylaşan halkların ve toplulukların opera alanındaki önemli opera sanatçılarının KKTC’de sanatseverlerle buluşacağını belirterek,bu önemli organizasyona bir kez saha ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

TÜRKSOY ekibini kutlayan Tatar,tüm izleyenlere keyifli bir konser diledi.

Etkinlikte, KKTC’yi temsilen Opera Sanatçısı Erek Kızılörs’ün sahne alırken,konserde, KKTC’nin yanı sıra, Kazakistan’dan Soprano Aygül Niyazova ile Tenor Nurjan Bajekenov, Kırgızistan’dan Tenor Tilek Naymanbayev, Türkiye’den Bariton Faik Mansuroğlu, Başkurdistan’dan Bas Artur Kaipkulov, Tıva’dan Soprano Damırak Monguş, Saha-Yakut’tan Mezzo Soprano Ekaterina Koryakina, Rusya Federasyonu’ndan Soprano Emine Djevdetova ve Kuzey Makedonya’dan da Tenor Gjorgji Cuckovski olmak üzere TÜRKSOY’a üye ve gözlemci ülkelerden gelecek 9 solist sanatçı da yer aldi.

Konserde dünya klasikleri ile kendi ülkelerinin ulusal opera aryalarından örnekler sunan olan opera sanatçılarına, Kazakistan’dan Amina Taykenova, Kırgızistan’da Yulia Babich ve Türkiye’den Hande Uçar isimli piyanistler eşlik etti.

22. TÜRKSOY Opera Günleri etkinliği, 28 Eylül tarihinde, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi’nde, TC Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde gerçekleştirilecek İstanbul konseri ile tamamlanacak.

(BRT)BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Mezunum Satiyorum Kıbrıs
Herkese Açık grup · 12.220 üye
 

Gruba Katıl

 

Mezunum Satiyorum Kıbrıs grubunda 2.el eşya ve kiralık daire bulabilirsiniz.. Eşyalarınızı da satabilirsiniz…. Grupta işletmelerin , ticari amaçlı p…
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2020-07-10 19:29:24
2020-07-10 19:29:20
2020-07-10 19:29:13
John Deere Diagnostic and Test Manuals: Can I simply say what a relief to search out
2020-07-10 19:29:13
2020-07-10 19:29:07