DOLAR 33,0449 0%
EURO 36,1350 0.35%
ALTIN 2.561,010,41
BITCOIN 22543211.58318%
Lefkoşa
°

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
40. yıl kutlamaları nedeniyle Lefkoşa’da Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi
  • Kibris Web Haber
  • Gündem
  • 40. yıl kutlamaları nedeniyle Lefkoşa’da Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi

40. yıl kutlamaları nedeniyle Lefkoşa’da Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi

ABONE OL
15 Kasım 2023 12:07
40. yıl kutlamaları nedeniyle Lefkoşa’da Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 40’ncı kuruluş yıldönümü törenleri çerçevesinde başkent Lefkoşa’daki ilk tören Şehitler Anıtı önünde gerçekleştirildi.
Lefkoşa Kaymakamı Bora Akkuş, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Temsilcisi Piyade Albay Umut Keskin, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Temsilcisi Piyade Kurmay Albay Adem Özgür Çetin, bazı kurum ve dernek temsilcilerinin katıldığı tören, protokol sırasına göre çelenklerin anıta konmasıyla başladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından Anıt Özel Defteri imzalandı.
Başkent Lefkoşa’daki ikinci tören Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde tören yapıldı.
Törende ilk olarak anıta çelenkler sunuldu ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi…

Törende, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı temsilen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak tarafından anıt özel defteri imzalandı.

Cumhurbaşkanı Tatar özel deftere şunları yazdı;

‘Aziz Atatürk,

“ Tek dişi kalmış canavara” emparyalizime ve sömürgeciliğe karşı Anadolu’da başlattığınız İstiklal Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasından sonra bir ulusun küllerinden yarattığınız Türkiye Cumhuriyeti ile ilke ve inklaplarınızdan alınan ilham ve güçle kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 40’ncı kuruluş yıldönümünde bir kez daha huzurunuzdayız. En büyük eseriniz olan Türkiye Cumhuriyeti, mazlum ve ezilen uluslara ilham ve güç verirken, en zor ve en karanlık günlerde Kıbrıs Türk Halkı’nın mücadele yolunu aydınlatmıştır. Anavatan Türkiye mücadelemizin her safhasında yanımızda olmuş, yardım ve desteğini esirgememiştir. Bunları unutmayacağız ve unutturmayacağız. Bugün, 40’ncı kuruluş yıldönümünü kutlamkta olduğumuz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk halkının özgürlüğünün, bağımsızlığının ve egemenliğinin en büyük ifadesi ve kanıtıdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin temmelerinde halkımızın büyük mücadelesi, fedakarlığı, aziz şehitlerimizin canı, gazilerimizin teri ve kanı ile Anavatan Türkiye’nin büyük ve unutulmaz katkıları vardır. Haklı ve kutsal mücadelemiz devam ederken, bugün vatan bildiğimiz bu topraklarda Anavatan Türkiye ile kahraman Türk ordusunun korumasında altında özgür ve egemen
olarak yaşarken, ilke ve inklaplarınız mücadele yolumuzu aydınlatmaya defvam ediyor. Bu, sonsuza dek böyle olacaktır. Bugün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 40’ncı kuruluş yıldönümünde manevi huzurunuzda yeniden söz veriyoruz; Her ne pahasına olursa olsun Anavatan Türkiye’nin garantörlüğü ile Türk askerinden asla vazgeçmeyeceğiz. Dünya üzerimize gelse de devletimiz, özgürlüğümüzü, egemenliğimizi ayaklar altında çiğnetmeyeceğiz. Rahat uyuyunuz ruhunuz şad olsun.Türk ulusu size minnettardır.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da Anıt Özel Defterine şunları yazdı.
“ Aziz Atatürk;
Kıbrıs Türkü’nün şanlı mücadelesinin en kıymetli eseri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 40’ıncı kuruluş yıldönümünü büyük bir kıvançla kutluyoruz. . “ Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir !” şiarı ile yola çıkan kahramanlar 40 yıl önce KKTC’yi kurarak egemenliklerine sahip çıkmıştır. 100. Yaşını geçtiğimiz günlerde kutlayan Türkiye Cumhuriyeti’nin, bugün olduğu gibi gelecekte de güç ve fikir birliği içinde Kıbrıs Türk’ü kardeşlerimizin yanında olma kararlılığını birkez daha teyit ediyor, aziz hatırınızı saygı ile yad ediyoruz.

Türkiye Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak da anıt özel defterine şunları yazdı:

“Ömrünü, varlığından güç aldığı Aziz Türk Milleti’ne adayan Cumhuriyetimizin kurucusu ebedi baş komutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk;
Büyük bir çoşku ve gururla kutladığımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 40. Yıldönümünde huzurunuzdayız.
Özgürlüğünü korumak için haksızlık ve sulme karşı eşsiz bir mücadele veren Kıbrıs Türk halkı şanslı mücadelesini hür ve bağımsız Devletini kurarak tüm dünyaya haykırmıştır. Türk silahlı kuvvetleri olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin güvenliğini sağlamak mücahit Kıbrıs Türk halkının hak ve menfaatlerini korumak için herşart da vazifemizi yerine getirme kararlılığı ile sizi silah arkadaşlarınızı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasında büyük ve destansı mücadele yürüten Devlet büyükleri, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, hayata olan kahraman gazilerimizi şükranla anıyor, aziz hatıranız önünde saygı ile eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun”

BRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.