AB ve Birleşik Krallık gelecek hafta yeni ilişkileri masaya yatırıyor

AB ve Birleşik Krallık gelecek hafta yeni ilişkileri masaya yatırıyor


Avrupa Birliği, üyelikten ayrılma kararı alan Birleşik Krallık ile gelecekteki ilişkilerin belirlenmesini amaçlayan ve gelecek hafta başlaması planlanan görüşmeleri yürütmesi için başmüzakereci Michel Barnier’e tam yetki verdi.

Brüksel’in Birleşik Krallık ile gelecekteki ilişkilerine yönelik talepleri ve kırmızı çizgilerini içeren metin ise salı günü AB Dışişleri Bakanları toplantısının ardından onaylanacak.

Londra da yine aynı şekilde perşembe günü kendi müzakere yetkisi ile ilgili kurallarını belirleyerek, kamuoyuna açıklayacak.

AB ve Birleşik Krallık arasında gelecek ilişkilerdeki en tartışmalı konular arasında ticaret, güvenlik ve savunma geliyor.

Taraflar arasında gelecekte çevre, istihdam, sağlık, vergi konularındaki iş birliği alanları da yine tartışma yaratmasına kesin gözüyle bakılan konular arasında yer alıyor.

Birleşik Krallık, AB’den ayrıldıktan sonra da, kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasıyla tam üye gibi ekonomi alanındaki avantajları sürdürmek isterken, Brüksel buna çok sıcak bakmıyor.

(BRT/EURONEWS)Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 
Mezunum Satiyorum Kıbrıs
Herkese Açık grup · 10.220 üye

Gruba Katıl

Mezunum Satiyorum Kıbrıs grubunda 2.el eşya ve kiralık daire bulabilirsiniz.. Eşyalarınızı da satabilirsiniz…. Grupta işletmelerin , ticari amaçlı p…
 
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM