Akıncı’nın KKTC’nin kuruluş yıl dönümü mesajına Anastasiadis’ten cevap

Akıncı’nın KKTC’nin kuruluş yıl dönümü mesajına Anastasiadis’ten cevap

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın KKTC’nin kuruluş yıldönümü münasebetiyle bugün BRT’de yayımlanan mesajına Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’ten cevap geldi. 

Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in sosyal medyadaki resmî facebook hesabında da paylaşılan Rum Başkanlık Sarayı açıklamasında,

 “Kıbrıs Türk tarafının yapıcı tavrı yalnız Kıbrıs Türk toplumunun ‘meşru haklarını’ değil, karşılıklı anlayış içerisinde, Kıbrıs Rum toplumunun meşru haklarını da, özellikle de yasadışı istilanın ve 1974’ten beridir süregelen işgalin sonucu olarak ihlal edilenlerini savunmaya odaklansa (Anastasiadis) mutlu olurdu” denildi. 

Rum tarafının “son 45 yıldır her iki toplumun meşru haklarının tesis edilmesi için tarihi uzlaşılarda bulunarak samimi siyasi iradesini gösterdiği” öne sürülen açıklamada “Kıbrıs Türk toplumunun meşru  haklarının güvenceye alınması, uluslararası hukuk açısından, bir toplumun ötekine hükmedeceği vesayet ve imtiyaz şartlarının yaratılabileceği anlamına gelmez” ifadesine yer verildi, şunlar eklendi: 

“Siyasi eşitliği kabul ederek Kıbrıs Türk toplumunun endişelerine saygı gösterdiğimizi gösterdik.  Ancak başka bir BM veya AB üyesi devlet anayasalarında rastlanmayan, imtiyazlar yaratacak taleplerde ısrar etmek, meşru hakların güvenceye alınmasını değil, demokratik paradoks teşkil eden, işleyebilir ve sürdürülebilir olmayan bir çözümü gündeme getirecektir.”

Açıklamada, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in  Berlin’deki BM Genel Sekreteri ile görüşmenin, Cumhurbaşkanı Akıncı ile 9 Ağustos 2019’taki görüşmesinde karşılıklı anlayışta varılan Referans Şartları’nın benimsenmesi açısından olumlu olması  için siyasi irade ve kararlılık belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın enerji konularındaki sözlerini yorumlarken ise “Kıbrıs Cumhuriyeti ve egemenlik hakları müzakere konusu değildir” dedi, Akıncı’yı  Talat-Hristofyas arasında varılan yakınlaşmalara saygılı olmaya çağırdı. Yaptığı karşı önerinin  Kıbrıs Türk toplumunun haklarını da koruduğunu hatırlattı.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Mezunum Satiyorum Kıbrıs
Herkese Açık grup · 12.220 üye
 

Gruba Katıl

 

Mezunum Satiyorum Kıbrıs grubunda 2.el eşya ve kiralık daire bulabilirsiniz.. Eşyalarınızı da satabilirsiniz…. Grupta işletmelerin , ticari amaçlı p…
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM