Ankara’da tren kazası: 7 kişi öldü, 46 kişi yaralandı

Ankara’da tren kazası: 7 kişi öldü, 46 kişi yaralandı


Örnek Resim

Ankara’da yüksek hızlı tren kazası meydana geldi. Ankara valiliği, başkentte yht kazasında son tespitlere göre 1’i makinist 7 kişinin hayatını kaybettiğini, 3’ü ağır 46 kişinin yaralandığını bildirdi. Ankara cumhuriyet başsavcılığı, başkentte meydana gelen yüksek hızlı tren kazasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Ankara-konya seferini yapan yüksek hızlı tren (yht) yenimahalle ilçesine bağlı çiftlik’te bulunan marşandiz istasyonunda kaza yaptı.

Valilikten yapılan açıklamada, “Ankara’da sabah saatlerinde Ankara-Konya seferini yapan yüksek hızlı trenin, marşandiz istasyonuna girişi esnasında raylarda bulunan kılavuz tren ile çarpışması sonucu meydana gelen kaza ile ilgili olarak yürütülen çalışmalarda yapılan son tespitlere göre 1’i makinist 7 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 3’ü ağır olmak üzere 46 vatandaşımız da yaralanmıştır. Yaralı vatandaşlarımız ilimizdeki çeşitli hastanelerde tedavi altına alınmıştır.

Kaza yerinde arama kurtarma çalışmaları devam etmekte olup gelişmelerden kamuoyuna ayrıca bilgi verilecektir” denildi.

Vali şahin: 43 yaralı var ve 4 vatandaşımızı kaybettik

Vali şahin, ankara-konya seferini yapan yht’nin kılavuz diye tabir edilen kontrol treni ile çarpıştığını kaydetti. Ekiplerin olayın meydana gelmesinin hemen ardından olay yerine geldiklerini belirten şahin, ”ekiplerimiz hemen buraya sevk edildi. Şu an 43 yaralı var ve 4 vatandaşımızı kaybettik. Ekiplerimiz hala kurtarma çalışmalarına devam ediyor. Umudumuz daha fazla ölü sayısının olmaması” ifadelerini kullandı.

”Kazanın nedeni konusunda teknik inceleme yapıldıktan sonra arkadaşlarımız detaylı bilgiler verdiğinde sizlerle paylaşacağız”

”Ekiplerimizin çalışması neticelenince çok daha net ve kesin rakamı paylaşacağız” diyen şahin, ”şu anda 112, iftaiye, afad ekiplerimiz dört bir koldan süratle çalışıyorlar. Bulunan mevkide çalışmaların tek tek yürütülmesi gerektiği için arkadaşlar hassasiyet gösteriyorlar. Teknik incelme devam ediyor. Kazanın nedeni konusunda teknik inceleme yapıldıktan sonra arkadaşlarımız detaylı bilgiler verdiğinde sizlerle paylaşacağız” şeklinde konuştu.

Ulaştırma bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “yüksek hızlı tren yol kontrolü yapan lokomotife çarptı. Kontrol lokomotifinin o rayda olmaması gerekiyordu. Çarpışma sonrası tren raydan çıkarak üst geçide çarptı. Çarpmanın etkisiyle üst geçit trenin üstüne çöktü” denildi.

Ankara cumhuriyet başsavcılığı, başkentte meydana gelen yüksek hızlı tren kazasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Sabah saatlerinde Ankara yht garı’ndan konya yönüne hareket eden yht, yenimahalle ilçesine bağlı marşandiz istasyonunda henüz belirlenemeyen bir nedenle raydan çıkarak üst geçidin ayağına çarptı. Marşandiz istasyonunun şehir içinden geçerken kullanılan bir istasyon olduğu trenin burada durmadığı belirtiliyor.

Kaza sonrası üst geçidin bir kısmı iki vagonun üstüne göçerken bazı vagonlar da devrildi.

Olay sonrası yaralanan çok sayıda yolcuya 112 acil servis, itfaiye ve umke ekiplerince müdahalede bulunuldu.

Yaralılar ambulanslarla bölgedeki hastanelere sevk edilirken olay yerinde kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Örnek Resim
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2019-05-08 18:31:46