Arjantin’de, Uluslararası Para Fonu karşıtı gösteri düzenlendi

Arjantin’de, Uluslararası Para Fonu karşıtı gösteri düzenlendi


Ulusal Kongre’nin önünde toplanan göstericiler, ülkenin IMF’ye olan borcunu ve IMF yetkililerinin Arjantin’in borcunun yeniden yapılandırılması için ülkeye gelişini protesto etti.

Öğlen saatlerinde çeşitli grupların farklı noktalarda düzenlediği IMF karşıtı gösteriler nedeniyle Buenos Aires’te ulaşımda aksama yaşandı.

Gösteriler devam ederken, Ekonomi Bakanı Martin Guzman’ın, Temsilciler Meclisinde, IMF ve özel yatırımcılara olan borcun yeniden yapılandırılmasına ilişkin bilgi verdi.

Arjantin ekonomisinin içinde bulunduğu duruma dikkati çeken Guzman, “Arjantin derin bir ekonomik ve sosyal kriz yaşıyor. Ülke, sürdürülemez bir borç yükünden muzdarip ve bu durum çözülemezse, ülkenin yaşadığı makroekonomik çöküş derinleşecektir.” dedi.
Guzman, Arjantin’in gelişmesi için borçtan kurtulması gerektiğini belirterek, “Son yıllarda fakirlik yüzde 28,6’dan yüzde 35,4’e yükseldi ve tırmanmaya devam ediyor. Ülkenin üretken kapasitesinde gelişme olmadan kamu borcunda sert bir büyüme oldu. Ödenemeyen borç yükünden kurtulmayı şiddetlendiren durgunluk dinamiğini kırmak gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.
Alacaklılarla yapılacak borç müzakerelerinde izlenecek strateji için Guzman, “Yabancı yatırım fonlarının ekonomi politikaları belirlemesine izin verilmeyecek.” ifadesini kullandı.

Guzman, borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin müzakerelerde, Arjantin halkının çıkarlarının birinci planda olduğunu ve alacaklıların “hayal kırıklığına uğrayabileceğini” söyledi.
Nüfusu 44 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Arjantin, eski Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin liderliğinde IMF tarihinin verdiği en yüksek kredi olarak bilinen 57 milyar dolarlık stand-by anlaşmasını 2018’de imzalamış ve bu kapsamda IMF’den 44 milyar dolar almıştı.

(BRT/AA)Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 
Mezunum Satiyorum Kıbrıs
Herkese Açık grup · 10.220 üye

Gruba Katıl

Mezunum Satiyorum Kıbrıs grubunda 2.el eşya ve kiralık daire bulabilirsiniz.. Eşyalarınızı da satabilirsiniz…. Grupta işletmelerin , ticari amaçlı p…
 
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2020-02-10 12:42:26
Tesekurler hepimizin.bayrami.kutlu.ve.huzurlu.geçsin. Insallah: Yorumunuz
2019-08-11 08:12:07
İsminiz: Yorumunuz
2019-07-24 12:44:02