DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21109520.29079%
Lefkoşa
°

13:11

ÖĞLEYE KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
“Asla geçit vermeyeceğiz”

“Asla geçit vermeyeceğiz”

ABONE OL
29 Şubat 2020 11:11
“Asla geçit vermeyeceğiz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Havadis’in, Uluslararası Final Üniversitesi’nin, Sağlık Bakanlığı ile protokol imzalayacağı haberi, sağlık örgütlerini ayaklandırdı. Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, bakanlık müsteşarıyla yaptıkları görüşmeyi Havadis’e anlattı:

“KABUL EDEMEYECEĞİMİZİ SÖYLEDİK”: İmzalanmak istenen protokolle ilgili, bakanlık müsteşarıyla görüşen Dr. Gürkut: Asla geçit vermeyeceğimizi, kamunun herhangi bir hastanesinin hizmetinin, özele angaje edilmesini, hiçbir izahatla kabul edemeyeceğimizi kendilerine ilettik

 

Pınar BARUT

Havadis’in ortaya çıkardığı, UFÜ ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanması beklenen protokol haberi, sağlık örgütlerini ayağa kaldırdı.

Protokole göre, Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki Diş Hekimliği Polikliniği’ni, hekimleri, hemşireleri ve diğer personeli ile birlikte, Uluslararası Final Üniversitesi’nin açacağı Diş Hekimliği Fakültesi’ne taşıyacak.

Ülkemizde açılan, tıp fakültesi ve diş hekimliği fakülteleri konusunda, daha önce yaptığı açıklamalarda da, ülke nüfusuna oranla, fakülte sayısının çok fazla olduğunu, bu alanda artık lisans izni verilmemesi gerektiğini, eğitimin kalitesinin giderek düştüğünü dile getiren, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, protokole sert tepki gösterdi.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği KTTB, Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası KTDTO ve Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası Tıp-iş, geçtiğimiz gün, konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı Müsteşarı ile görüştü.

Sağlık örgütleri adına, bakanlıkla yaptıkları görüşme ile ilgili Havadis’e konuşan Dr. Gürkut, ‘Hassasiyetimiz, devlet kurumların özele aktarılmaması, kamuda hizmetin azaltılmaması noktasındadır. Asla geçit vermeyeceğiz’ dedi.

 

Gürkut: Müsteşara protokolün ayrıntılarını sorduk

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, Sağlık Bakanlığı ile Uluslararası Final Üniversitesi arasında imzalanması planlanan protokolle ilgili habere sert tepki göstermiş, aynı gün Sağlık Bakanlığı’ndan randevu talep etmişti.

Bakanlık müsteşarı ile geçtiğimiz gün gerçekleşen görüşmeye, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği KTTB, Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası KTDTO ve Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası Tıp-iş olarak gittiklerini söyleyen Dr. Gürkut, “Bütün sağlık örgütleri oradaydı. Müsteşar Bey’e protokolün ayrıntılarını sorduk. Aldığımız bilgileri, kendi yönetim kurullarımızda değerlendireceğimizi ve bir açıklama yapacağımızı söyledik” dedi.

Bakanlık müsteşarına, sağlık örgütleri olarak görüşlerini ilettiklerini söyleyen Gürkut, protokolü henüz imzalanmadığını ama her iki tarafın da tasarladıkları bir şeyler olduğunu ifade etti.

 

“Hassasiyetimiz, kamudaki hizmetin azalmaması noktasındadır”

KKTC’de zaten mevcut olan, bu güne kadar açılmış 7 diş hekimliği fakültesi olduğunu hatırlatan Dr. Gürkut, bakanlıktaki görüşmelerinde, ülkedeki hasta sayı ve teşhisi açısından bu sayısının çok fazla olduğunu dile getirdiklerini ifade etti.

Bu durumun, eğitimin kalitesini ve yeterliliğini etkilediğini, bu alanda daha fazla lisans izni verilmemesi gerektiğini, müsteşara bir kez daha ilettiklerini belirten Dr. Gürkut, “Biz sağlık örgütleri olarak, endişeli olduğumuzu ilettik. Hassasiyetimiz, devlet kurumların özele aktarılmaması, kamudaki hizmetin azaltılmaması noktasındadır” dedi.

 

“Bunun izahı ve mantıklı açıklaması nedir?”

“Biz bakanlık müsteşarına, olmazsa olmazlarımızın ne olduğunu da anlatmaya gittik” diyen Dr. Gürkut, bahse konu durumla ilgili, mantıklı bir açıklama varsa, dinlemek istediklerini belirttiklerini söyledi.

Gürkut, “İzahı nedir bunun? Burada devletin kazancı ne olacak? Hastaların yararına ne olacak? Vatandaşlar ve hastalar arasındaki eşitlik ve adalet bozulacak mı?” diye sordu.

Dr. Gürkut, sunulan tüm gerekçeler dışında, ülkede zaten yeni bir fakülte açılmasına ihtiyaç olmadığını vurguladıklarını söyledi.

 

“Kamunun, özele angaje edilmesini kabul etmiyoruz”

Bakanlıktaki görüşmeleri sonrası, elde ettikleri bilgileri, sağlık örgütleri olarak yapacakları toplantılarda değerlendirip, tepkilerini vereceklerini söyleyen Dr. Gürkut, “Asla geçit vermeyeceğimizi söyledik” dedi.

Dr. Gürkut: Biz, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ya da kamunun herhangi bir hastanesinin hizmetinin, özele angaje edilmesini, hiçbir izahatla kabul edemeyeceğimiz kendilerine ilettik

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.