Bakanlar Kurulu emirnamenin süresini 6 ay uzattı

Bakanlar Kurulu emirnamenin süresini 6 ay uzattı


Başbakan Ersin Tatar Başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu başta Gazimağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı olmak üzere bir dizi karar üretti.

Bakanlar Kurulu’nda alınan kararları açıklayan Bakanlar Kurulu Sözcüsü Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, toplantıda özellikle Gazimağusa -Yeniboğaziçi- İskele İmar Planı ile ilgili hükümet içerisinde yaşanan görüş ayrılığı konusunda değerlendirmelerde bulunulduğunu belirterek, geçtiğimiz yılın son gününe kadar yürürlükte bulunan emirnamenin yeniden yayınlanmasına karar verildiğini söyledi.

Özersay ‘Hükümetin iki ortağı arasında imar planının yürürlüğe girişiyle ilgili olarak bir görüş ayrılığı sözkonusuydu. Bir taraftan Halkın Partisi imar planının hazır olduğunu ve yürürlüğe girmesi gerektiğini savunuyordu ve savunuyor. Diğer taraftan UBP de henüz olgunlaşmadığını, daha zamana ihtiyacı olduğunu ve bazı değişikliklerin de gerekli olabileceğini söylüyordu. Bu çerçevede herhangi bir hukuki boşluk ortaya çıkmaması için tarafların bu görüş ayrılığı devam ediyor olmasına rağmen geçici bir çıkış yolu üzerinde konuşup bir karar üretildi. Bu geçici çıkış yoluna göre geçtiğimiz yılın son gününe kadar yürürlükte bulunan emirname yeniden yayınlanıyor.

Emirnamenin sadece 6 ay için yeniden yayınlanarak yürürlüğe konulduğunu söyleyen Özersay15 Temmuz 2020 tarihine kadar imar planının tamamlanmaması halinde yürürlüğe girecek olan emirnamenin de yürürlükten kalkacağı şeklinde bir geçici çıkış yolu üzerinde karara varıldığını söyledi.
Kudret Özersay ‘Önümüzdeki 6 ay içerisinde İmar Planı ile ilgili olarak eğer başka görüş, değişiklik önerisi veya düşünce söz konusu olursa bunların da dikkate alınıp karara bağlanması için bir çalışma yapılıyor. Ve eğer 6 aydan önce bu çalışma tamamlanır ve bir görüş birliği ortaya çıkarsa emirname yürürlükten kalkıyor ve imar planı 6 aydan önce de yürürlüğe giriyor. Êğer 6 ay içerisinde imar planı konusunda bir sonuç alınamazsa emirname de 6 ayın sonunda yürürlükten kalkıyor’ diye konuştu.

Bakanlar Kurulu Sözcüsü Özersay, toplantıda Maliye Bakanlığı’nın verdiği bloke üzerine Lefkoşa – Girne yolunun Gönyeli Çemberi ile Boğaz kavşağı arasındaki bölgede orta refüjünyeniden yapılarak korkulukların konulması için de en kısa sürede ihaleye çıkılması yönünde karar üretildiğini açıkladı.

Özersay, Su İşleri Dairesinin hazırlayacağı bir rapor ertesinde Şubat ayı başından itibaren Alsancak birinci etap yolununyapımına da başlanacağını belirtti.

Genel Tarım sigortası fonuyla ilgili olarak da bir karar alındığını ve doğal afet sonucu ortaya çıkan zararlaraüzüm üretiminin de dahil edilmesi yönünde karar üretildiğini kaydeden Kudret Özersay, toplantıda bazı kamulaştırma ve rutin kararların da alındığını bunların Resmi gazetede yayınlanacağını söyledi.

BRT

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Mezunum Satiyorum Kıbrıs
Herkese Açık grup · 12.220 üye
 

Gruba Katıl

 

Mezunum Satiyorum Kıbrıs grubunda 2.el eşya ve kiralık daire bulabilirsiniz.. Eşyalarınızı da satabilirsiniz…. Grupta işletmelerin , ticari amaçlı p…
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM