Başbakan Tatar, Türkiye Kamu-Sen heyetini kabul etti

Başbakan Tatar, Türkiye Kamu-Sen heyetini kabul etti


Memur-Sen’in de üyesi olduğu Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu başkanlar kurulu toplantısı KKTC’de yapılıyor.

Bu amaçla KKTC’ye gelen sendika başkanları Başbakan Ersin Tatar tarafından kabul edildi.

Kabul de konuşan Memur Sen Başkanı Akın Manga, üyesi olmakla gurur duydukları Türkiye Kamu-Sen ile özelde çalışanların hak ve menfaatlerini koruyup geliştirmek, genelde ise KKTC ve Anavatan Türkiye’nin kardeşliğini pekiştirmek, ulusal çıkarlara sahip çıkmanın ana hedefleri olduğunu söyledi ve Başbakan Tatar’a kabulden dolayı teşekkür etti.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de, konfederasyona bağlı 13 sendika başkanıyla Memur-Sen’in daveti üzerine başkanlar kurulu toplantısını KKTC’de yapmak amacıyla geldiklerini kaydetti.
Kahveci, hem çalışma hayatı hem de Kıbrıs Türkü’nün çıkarları noktasında Kıbrıs’ın müstakil tanınması için sivil toplum örgütü olarak ne yapabileceklerini ele alacaklarını ifade etti.

Başbakan Ersin Tatar da, Türkiye ile her alanda sıkı ve yoğun ilişki içerisinde olduklarını belirterek, toplantının KKTC’de yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Bütün dünyanın Kıbrıs Türkü’nün yalnız olmadığını bildiğini belirten Başbakan Tatar, Kıbrıs’ta siyasi eşitlikten ziyade egemen eşitliğin konuşulması gerektiğini vurguladı.

Tatar, “Kuzey’deki yapının bir devlet olarak yoluna devam etmesi, Kıbrıs Türk halkının kendi devleti çatısı altında, Türkiye’nin de garantörlüğü ve desteğiyle dünyadaki yerini alabilmesi; aksi takdirde gerçekten karşı tarafın niyetlerini biz okuduğumuzda çok da samimi gelmiyor. Niye? Belli ki onlara göre bizim algılayamadığımız bir şekilde gerçek bir ortaklığın olmadığı, yetki paylaşımının çok da bizim kabul edebileceğimiz bir aşamada olmadığını, zenginliklerin paylaşımında da bizim kabul edemeyeceğimiz bir süreçte federal temelde, AB içinde ama Türkiye’nin de olmadığı, etkinliğinin azaltıldığı, garantörlüğünün sulandırıldığı ve dolayısıyla KKTC zeminin daha da zayıflatılmış olması bizi ileride tehlikeli yollara götürür” dedi.

Başbakan Tatar, siyasetlerinin KKTC’nin daha da güçlendirilmesi ve ekonomik yapının daha da hareketlenip büyümesi olduğunu söyledi.

Turizm, yükseköğretim, sanayi, tarımsal üretim, bilişim ve konut sektöründe önemli gelişmeler yaşandığına, yatırımlar yapıldığına işaret eden Tatar, “bu yapı içinde bizim ekonomik olarak büyüyüp gelişebilmemiz ve çalışanlara, üreticilere ve genelde de Kıbrıs Türk halkına refah ve daha sürdürülebilir bir yaşam bizlerin temennisidir” ifadelerini kullandı.

“Biz aynı milletin evlatlarıyız. Bir millet iki devletiz” diyen Başbakan Tatar, “Doğu Akdeniz’deki bu iddialar ve mavi vatan dediğimiz yanı Doğu Akdenizdeki bu zenginliklerin paylaşımında Türkiye Cumhuriyeti, haklarımız, çıkarlarımız ve KKTC; bu üçlü çok büyük bir güç ortaya koymaktadır. Bu da milletimizin büyüklüğü, bekası, geleceği, varlığımızı sürdürme, insanlarımızın başı dik, haysiyetli, onurlu bu coğrafyada Türk milletinin evlatları ve sürükleyicileri olarak yolumuza devam edeceğiz. Kimsenin bizi yıkamayacağını ve KKTC’nin de yoluna en azimli bir şekilde Kıbrıs Türk halkıyla birlikte varolacağına hiçbir şüphemiz yoktur” dedi.

Konuşmaların ardından hediye teatisi yapıldı.

(BRT)

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Mezunum Satiyorum Kıbrıs
Herkese Açık grup · 12.220 üye
 

Gruba Katıl

 

Mezunum Satiyorum Kıbrıs grubunda 2.el eşya ve kiralık daire bulabilirsiniz.. Eşyalarınızı da satabilirsiniz…. Grupta işletmelerin , ticari amaçlı p…
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM