Başbakan Tatar,  yurda döndü

Başbakan Tatar, yurda döndü

Londra’daki temaslarını tamamlayan Başbakan Ersin Tatar bu akşam yurda döndü.

Ercan Havalimanı’nda temaslarını değerlendiren Başbakan Ersin Tatar, İngiltere’de İngiliz Parlamentosu’nda önemli görüşmeler yaptığını ifade ederek, İngiltere Başbakanı Borris Johnson’un iktidarı kazanması ve Brexit sonrası İngiltere’nin yeni bir döneme girdiğini anımsattı.

İngiltere’nin Kıbrıs’ın üç garantöründen birisi olduğunu ve Kıbrıs’ı en yakından izleyebilen bir ülke olduğunu anımsatan Tatar, İngiltere’nin Kıbrıs Türk halkının uzun yıllardır uğradığı mağduriyet ve haksızlıkları yakından değerlendirebilen ve dolayısıyla da yaklaşım ve beklentileri doğrultusunda adım atabilecek bir pozisyonda olduğunu, temaslarında bunları da gündeme getirdiğini anımsattı.

İngiltere’nin meseleye daha fazla dahil olabilmesi için bir takım temaslarda bulunduğunu kaydeden Tatar, “İngiltere önemli bir ülke. Bir garantör ülke ve haliyle oradaki yapacağımız temaslarla daha da fazla KKTC ve Kıbrıs Türk halkının beklentilerini gündeme getirmek, kamuoyu yaratmak ve lobicilik faaliyetleriyle daha aktif bir proaktif siyaset izlemek için bu girişimlerin başlatılması ve devamının da getirilmesinde fayda var” dedi.

Ziyaretinde yoğun ilgi gördüklerini belirten Tatar, İngiltere’de KKTC’de yaşayandan belki de daha fazla Kıbrıslı Türk olduğunu ve Türkiye’den gidenlerle birlikte en az 500 bin kişinin orada yaşadığını söyledi.

Bu kişilerin bazılarının siyasetin içinde olduğunu aktaran Tatar, İngiltere’de verdiği mesajın her zaman onların yanında olduklarını ve sıkıntılarının giderilmesi için her zaman çalışma içerisinde olabilecekleri yönünde olduğunu aktardı.

Tatar, İngiltere’de katıldığı bir toplantıda orada bulunanlara; siyasete ve ilgili kuruluşlara daha fazla baskı yapmalarını, Kıbrıs Türklerin dertlerini ve gaylelerini daha fazla anlatmalarını istediğini söyledi.

İngiltere’de en fazla öne çıkan konunun yurt dışında yaşayanların seçme ve seçilme hakkı olduğunu ifade eden Tatar, “Yaptığım konuşmada ilk önce seçme. Çünkü seçme için her vatandaşın görevidir Anayasa değişikliğine gerek yoktur. Bir yasal düzenlemeyle bu düzenlenebilir. Ben de bunu Bakanlar Kurulu’na götürebileceğimi ve gerekirse Meclis’te de bunun tartışılabileceğini açıkladım. Seçilme meselesi ise Anayasal bir değişiklik ister. Ama seçme meselesinde artık bunun gündeme gelmesi gerekmektedir” dedi.

“Başarılı ve yararlı üç gün geçirdim. Bunun devam ettirilmesi gerektiğini düşünüyorum” diyen Tatar, İngiltere’de yaşayanların beklentisinin de bu yönde olduğunu aktardı…

Tatar, İngiltere’de Vakıflar İdaresi’ne ait olan ve şu anda atıl durumda olan bina bulunduğunu da kaydederek, uzun zamandır binanın kullanılmadığını ve bu binanın Kıbrıslı Türklerin kullanımına nasıl tahsis edilebileceği konusunu Vakıflar İdaresi ile görüşeceğini, İngiltere’deki görüşmelerinde paylaştığını ifade etti.

Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başbakan Tatar, bir soru üzerine İngiltere’de artık Kıbrıs’ta bir birleşme konusunun konuşulmadığını ifade etti.

Tatar, “İngiltere’de temas yaptığım özellikle Borris Johnson’a yakın Milletvekilleri de son 50 yıldır yapılan federal temeldeki görüşmelerin Kıbrıs’ta artık yeni bir yola girilebileceğinin bunun da artık yan yana iki devlet temelinde bir çözüm modelinin gerçekçi olduğunu onlarda görüyorlar” dedi…

Resmi siyasetin nasıl gelişeceğini ve nasıl bir süreç yaşanacağını şimdiden söylemenin mümkün olmadığını aktaran Tatar, “bizim yapacağımız çalışmalar, Lobicilik faaliyetleri ve Kıbrıs Türk halkının gerçek beklentileri ve iradesini oralarda seslendirebilmek ve oralarda bir siyaset halinde bunu geliştirebilmek bize kalmış bir şeydir. Çünkü dünyanın her yerinde ulusal davalarda uzun vadelerde netice alınabilir” dedi.

Tatar, geçmiş sürece ve yaşananlara bakıldığında Kıbrıs Türklerinin uzun mücadelelerin sonucunda arzu edilebilecek bir noktaya gidilebileceğinin görüldüğünü söyledi.

Bunu söylerken ihtiyatlı olmak gerektiğini ancak direk uçuşlar konusunda bir sempati olduğunu gördüğünü kaydeden Tatar, sorunu onların da gördüğünü ve bunun nasıl aşılabileceği konusunda çalışma yapıldığını aktardı…

Ercan Havalimanın güvenlik sıkıntısı dolayısıyla KKTC’den kalkan uçağın Türkiye’de değiştiğini ifade eden Tatar, “an azından bu aşamada aynı uçağın ülkeye gelmesi konusunu seslendirdik. Bu İngiliz hükümetinin Türkiye ile danışarak vereceği bir karardır” dedi.

Tedbirlerinin artırılmasıyla uçak değişikliği olmadan ülkeye uçuş olabileceğini kaydeden Tatar, en erken zamanda bunların düzeltilmesi ve terminalin de tamamlanmasıyla uçak değişmeden İngiltere’ye gidiş-gelişlerin olabileceğini düşündüklerini aktardı.

“Yola devam. Çalışmaya devam. Durmak yok” diyen Tatar, KKTC’nin daha ileriyle gitmesi için çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını vurguladı…

DB/BRT

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Mezunum Satiyorum Kıbrıs
Herkese Açık grup · 12.220 üye
 

Gruba Katıl

 

Mezunum Satiyorum Kıbrıs grubunda 2.el eşya ve kiralık daire bulabilirsiniz.. Eşyalarınızı da satabilirsiniz…. Grupta işletmelerin , ticari amaçlı p…
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM