DOLAR 33,0590 0.63%
EURO 35,9520 0.82%
ALTIN 2.503,86-0,99
BITCOIN 2143506-1.47069%
Lefkoşa
°

22:15

YATSIYA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Başbakan Üstel: Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC sporcuları arasındaki hasret artık bitsin
  • Kibris Web Haber
  • Gündem
  • Başbakan Üstel: Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC sporcuları arasındaki hasret artık bitsin

Başbakan Üstel: Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC sporcuları arasındaki hasret artık bitsin

ABONE OL
7 Kasım 2023 12:45
Başbakan Üstel: Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC sporcuları arasındaki hasret artık bitsin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başbakanlık tarafından düzenlenen ve üç gün sürecek olan 13’üncü Spor Şurası ülkeden ve Türkiye’den üst düzey protokolün katılımı ile başladı.

Şuranın açılışında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Şura Genel Sekreteri Hüseyin Ekmekçi konuşma yaptı.

Başbakan Ünal Üstel, 13’üncü Spor Şurası’nn açılış töreninde konuşma yaptı.

Spor Şurası’nın 5 yıl aradan sonra toplanmasından dolayı heyecan içerisinde olduğunu ifade eden Başbakan Ünal Üstel, ertelenen spor şurasının, Başbakanlık ve Spor Dairesi himayelerinde gerçekleşmesinin kendisini ayrıca mutlu ettiğini belirtti.

“Bizim ülke sporunun gelişimine, sporcu sayımızın artmasına, spor tesislerimizin gelişmesine ve tüm bunların ötesinde sporumuzun planlı şekilde büyümesine ne kadar önem verdiğimizin de en somut göstergesidir” diyen Başbakan Üstel, şuranın toplanması adına emek verenlere teşekkür etti.

Başbakan Üstel, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yıllardır kültürel ve sportif ambargolar altında olmasına rağmen, gençlerimiz sayesinde bir imkansızı başararak toplam 33 spor federasyonu ile hem ülke içinde hem de yurt dışında önemli sportif olaylara ve başarılara imza atıyor. Bu kadar sıkıntılı sürece rağmen, sporcularımızın göstermiş olduğu bu başarılar, takdire şayandır” dedi.

Üstel açıklamasının devamında şu açıklamalarda bulundu:

Ülkemizde spora aşık böylesi azimli gençler varken, bize düşen en önemli görev, onların sportif başarılarını geliştirebilmesi adına, alt yapımızı geliştirmek ve onlara sunduğumuz imkanları artırmaktır. Bu bizim gençlerimize karşı borcumuzdur.

O yüzden, spor şurasını ve şuranın sonuçlarını önemsiyoruz. Şurada ortaya çıkacak olan sonuçlar hükümetimizin yol haritası olacaktır. Bizim hükümetlerde bulunduğumuz dönemlerde, spor alt yapısına verdiğimiz önem, hayata geçirdiğimiz spor tesisleri hepinizce malumdur. Bu ülkede imkanlar ölçüsünde spor alt yapısına en büyük katkıyı yaptığımız açıktır ve nettir.

Elbette yeterli değildir. Altyapı anlamında ciddi eksikliklerimizin olduğunu da biliyoruz. Bu nedenle 2024 yılına tesisleşme anlamında seferberlik ilan ederek geçireceğiz. Hazırlanan projeler var, devam eden projeler var, sıfırdan başlayacağımız yeni projeler var.

Biz devlet olarak üzerimize düşen ne varsa yerine getireceğiz. Ancak; sadece spor alt yapısı ile de olayı kapatamayız. Sporun ve sporcunun desteklenmesi sözüne uygun olarak, hem spor altyapısının geliştirilmesini sağlayacağız hem de sporcularımıza yaptığımız desteği artıcağız. Başarılı sporcu sayısının artması için federasyonlarımızla birlikte canla başla çalışacağız.Dünya ile kucaklaşma adına yeni bir geleceğe yelken açtığımız bu günlerde uluslararası alanda bayrağımızı dalgalandırmak çok önemlidir, çok kıymetlidir. Ülkemizde uygulanan spor ambargolarına karşın hem takım hem de bireysel anlamda sporumuzun ve sporcularımızın gelişmesi için üzerimize düşen görevler de vardır.

Burada çalışmalar yürütecek arkadaşlarımıza çağrımdır; sporcularımızın tamamının ve özellikle yurt dışında bizi temsil eden takım ve sporcularımızın desteklenmesine yönelik ortaya iyi bir vizyon koyun. Vizyonu koymak sizden kaynağı bulmak bizden olacak.

Anavatan Türkiye ile birlikte her alanda gelişen ve ileriye taşınan iş birliğimizi, spor alanında da daha ileriye taşımalıyız. Her konuda yanımızda olan Türkiye, biliyoruz ki bu konuda da yanımızda olacaktır. Sayın Türkiye Gençlik ve Spor Bakanımız burda; Hazır onu karşımda bulmuşken ona da seslenmek istiyorum;

Sayın bakan, sizden büyük bir beklentimiz var. Sporcularımızın dış temas eksiği var. Dış temas demek motivasyon demek. Yeni sporcuların yetişmesine ilham kaynağı olmak demek. Dolayısı ile dünyanın bize uyguladığı ambargoların hafifletilmesi konusunda lütfen proaktif bir şekilde ve birlikte çalışalım. Sporcu kardeşlerimiz de hep birlikte mücadele versinler. Federasyonlarımız birlikte çalışsınlar.

Ben hatırlıyorum, eskiden Türkiye takımları ülkemize gelip hem bizimle hem de kendi aralarında maçlar yaparlardı. O günler ülkemizde bayram yaşanırdı. Artık bu hasret bitmeli. Biz bu kucaklaşmayı çok gören dünyaya, gelin sporla, kültürle, sanatla hep birlikte cevap güzel bir cevap verelim. Türkiye’deki spor takımları ile KKTC takımları yeniden kucaklaşmalı ve bu hasret artık bitmelidir. Sözü fazla uzatmaya gerek yok. Yineliyorum. Şuradan çıkacak sonuçlar hükümetimizin sporla ilgili yol haritası olacak. Önümüzdeki yıl tesislerin geliştirilmesi için bir seferberlik başlatacağız. Federasyonlarımıza desteği artıracağız. Yurt dışında bizi temsil eden sporcularımızın daha çok desteklenmesine yönelik adımlar atacağız. ve son olarak. Umuyorum yakın bir gelecekte Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da cesur ve iradeli duruşu sayesinde artık takımlarımız arasındaki hasret bitecek.

13. Spor Şurası’nın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Herkesi ciddi bir motivasyonla çalışmaya ve uygulanabilir bir yol haritasını ortaya çıkarmaya davet ediyorum. Konuklarımıza bizleri yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyorum. Şuranın, ülkemize, halkımıza ve spor camiamıza hayırlar getirmesini diliyorum.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.