DOLAR 32,2632 0.25%
EURO 34,9355 0.25%
ALTIN 2.424,910,64
BITCOIN 2169424-3.29058%
Lefkoşa
°

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Başbakan Yıldırım halka Kürtçe seslendi

Başbakan Yıldırım halka Kürtçe seslendi

ABONE OL
23 Mart 2017 22:54
Başbakan Yıldırım halka Kürtçe seslendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Valilik binası önünde düzenlenen miting alanına gelen Başbakan Yıldırım, buradaki vatanadaşların sevgi gösterisiyle karşılandı. Burada kendisini bekleyen kalabalığa konuşan Başbakan Yıldırım, 2007 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı halk oylamasında Batmanlılar’ın yüzde 96 oranında “evet” dediğini hatırlatarak, “Batmanlılar sıkı durun, 2007 Cumhurbaşkanlığı halk oylamasında yüzde 96 ile evet dedi. Şimdi Batman hazır mı? 16 Nisan’da yeni bir rekor yazmaya hazırmısınız? Batman özgürlüğe, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne evet demeye hazır mı? Demokrasiden korkanlara en güzel cevabı siz verdiniz. 15 Temmuz’un nöbetçisi, 16 Nisanın evetçicisiniz. Biz birlikte Türkiyeyiz. Kürt, Türk, Arap, Alevi, Süni değilmiyiz? Hep bir kardeş. Bizi yakar bizim ateş, o halde söndürmektir çaresi. Hepimiz bu ülkede ev sahibiyiz, her vatandaşımız başımızın tacıdır” dedi.

İLGİLİ HABERBinali Yıldırım'dan Avrupa'ya 'güvenlik' uyarısıBinali Yıldırım’dan Avrupa’ya ‘güvenlik’ uyarısı

“ERE ERE HEZAR CAR ERE (EVET EVET BİN KEZ EVET)

Eski Türkiye’de, anadilin yasak olduğunu, anaların yavrularıyla konuşmasının yasak olduğunu, kitap ve harflerin yasak olduğunu hatırlatan Başbakan Yıldırım, Kürtçe olarak, “Ama şimdi ere, ere hezar car ere. (Evet bin kez evet)” demesi alanda bulunanlar arasında coşku yarattı.

Yasaklarla birlikte yol kontrolleri, boşaltılmış köylerin varlığından da bahseden Başbakan Yıldırım, “Eski Türkiyede yasaklar vardı. Ana dil yasaktı. Kürtçe yasaktı. Ama şimdi, ere ere hezar car ere (Evet, evet bin kez evet). Türküler, şarkılar yasaktı. Anaların kendi yavrularıyla konuşması yasaktı. Kitaplar yasaktı, harfler yasaktı. Yol kontrolleriyle, boşaltılmış köylerle ıssıszdı bu topraklar. Sokakta, okulda, devlet dairelerinde vatandaşa dayatılan anlamsız kurallar vardı. Üniversitelerde başörtüsü yasağı, fırsat eşitsizliği, yoksulluk, adaletsizlik, darbeler vardı. 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat darbeleri vardı. Millet iradesine operasyonlar yapıldı. Dersim’de, Maraş’ta, Sivas’ta, 17-25 Aralık’ta ülkenin birlik, beraberliğine operasyonlar gerçekleştirildi. 15 Temmuz’da FETÖ’cü hainler 250 can aldı. Türkiye bütün acıları yaşadı. Bu badirelerden geçen gençler, bu ana geldi. AK Parti bu olayların yaşanmaması adına 15 yıl önce milletle el ele, gençlerle el ele, gönül gönüle yola çıktı. Bu zulmün sona ermesi için mücadel ettik. 80 milyonun kardeşliğinin sağlamlaştırmak için mücadele ettik. İşte geçmiş Türkiye ile gelecek Türkiye arasındaki farkı düşünmenizi istiyorum kardeşlerim. Şiddet yoluyla milleti esir almayı düşünen insanların halini düşünün, yoksulluğu istismar eden terör örgütünü düşünün. Hayır cephesinde şer odakları gönül gönüle verenleri düşünün. Neyin peşindeler? sorgulamanızı istiyoruz. Bunlar Türkiyeyi eski günlere götürmek için çete kardeşliği yapıyorlar. 12 Eylül’de olduğu gibi bugün bir kez daha yan yana geldiler, kafa kafaya verdiler. Kurulan tezgahı Batman görür mü? Şer odaklarına sesleniyorum; halkın iradesine ipotek koyamazsınız, işte Batman burada, ay yılldızlı bayraklarla size en güzel cevabı veriyor. 16 Nisan’da millet evet mühürü vuracak. Çetelerle, terör örgütlerinde de yeni bir dönem başlayacak. Güçlü, demokratik bir Türkiye’nin kapıları sonuna kadar açılacak. Batman terörle, çetelerle, bölücülerle PKK’lılarla mücadelede yanımızda mı? Bu oyunu bozacakmıyız, bu tezgahı alt üst edecekmiyiz?” dedi.

İLGİLİ HABERBinali Yıldırım: Bir de HDP var. Buna yuh çekin

“ŞANS VERDİĞİNİZ HDP, KANDİLİN EMRİNE GİRDİ”

Batman’ın il olmasının ardından kaderine terkedildiğini kaydeden Başbakan Yıldırım, halkın oyunu alan Ankara’da hukuk terazisine taş koyduğunu anlatarak, “Değerli kardeşlerim, Batman’ın güzel insanları, geçmişte Batman’ı il yaptılar. Bir plaka verdiler, ondan sonra öylece bıraktılar. Neden? Çünkü onlar Ankara’da demokrasiyi gecikmtirme oyunları kurarken, Gercüş ve Hasankeyf’in geleceği onları çok da ilgilendirmedi. Onlar Ankara’da hukuk terazisine taş koyarken, Batman’daki vatandaşı hissetmediler. AK parti ise Batman’ı Türkiye’nin geleceğine hazırlamak için çalıştı. Batmanlılar’ın yüzünün gülmesi için çalıştı. Bizim siyasetimiz değerli kardeşlerimiz, bu terör örgütüne sizler 7 Haziranda HDP’yle bir şans verdiniz. Dediniz ki ‘artık çözüm olsun, kardeşlik olsun.’ Ama onlar bu şansı kullanamadılar, Kandil’in emrine girdiler. Çukurlar kazdılar, hendekler kazdılar. Gelceğimiz gençlerin geleceğini karartttılar. PKK terör örgütünün Kandil’in Batman gibi bir sorunu yok, bölge gibi, Kürtler gibi bir sorunu yok. Ancak Batmanmızın da, Diyarbakır’ın da, bölgede yaşayan Kürt kardeşlerimizin de PKK gibi bir sorunu var. Bu sorunu gündemden çıkarmaya hazır mı Batman? Bunları aramızdan defetmeye varmısınız? Kürtlüğünüzle iftihar edin, gurur duyun. Araplılığınızla gurur duyun. Ama bir şeyle daha gurur duyun, ayyıldızlı bayrağımızla Türkiye Cumhuriyeti ile devletimizle gurur duyun. Çünkü kaderimiz bir, tasamız biz, gelecğeğimiz birdir bizim. Bizim siyasetimizde çözümsüzlüğü dayatan, çukur siyaseti değil, biz eser siyaseti, hizmet siyaseti yapıyoruz” diye konuştu.

İLGİLİ HABERBinali Yıldırım: Eğer bu koordinasyon sağlanamazsa…

“AVRUPA, FETÖ, DAEŞ PKK İLE KOL KOLA GİRDİ”

FETÖ, DAEŞ ve PKK’nın Anayasa’dan korktuğu için kafa kafaya verdiğini, Avrupa’nın da bunlarla kol kola girdiğini belirten Başbakan Binali Yıldırım, 16 Nisan’da bu oyunu bozmak için herkesi “evet” demeye çağırarak, şöyle konuştu:

“Anayasadan korkanlar şimdi kol kola girdi. FETÖ, DAEŞ, PKK kafa kafaya verdiler. Avrupa da bunlarla kol kola girdi. Ne yaparsanız yapın, bu millet bu oyunu bozar. Batmanlı kardeşlerim, bu oyunu bozmaya hazırmısınız? 16 Nisanda eser siyasetine, hizmet siyasetine evet diyecekmiyiz? Ne diyor şair? Dev gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak lazım. İşte karınca gibi çalışmaya hazırız. CHP’nin yaptığı gibi lafla ömür doldurmaya gelmedik. 15 yıldır durmak yok, yola devam diyoruz. Milliyeti Hareket Partili, Saadet Partili ve Büyük Birlik Partili kardeşlerim, Batmanlı kardeşlerim, AK Partili kardeşlerim, Batman sokaklarında mahzun dolaşan kardeşlerimin yüzü gülmeden, bize rahat yok. İşsiz genclerimizin yüzünü güldürmeden bize uyumak yok. Bizler bu sözleri ne kadar samami, ne kadar gönülden söylediğimize siz şahit olun. Çünkü ben Andolu toprağının çocuğuyum. Bu toprakların çilesiyle büyüdüm. Benden daha iyi kimse sizi anlayamaz. Biz milletin efendisi değil, hizmetkarı olduk. Bu anlayışla Batman’ı bağrımıza basıyoruz. Batman da, bu meydanda bizi bağrına basğıyor. Bursa, Diyarbakır, Yalova ve Muş gibi, Bingöl gibi bağrına basıyor. Bu muhabetin karşılıklı olduğunu bilgiyoruz. Bundan da bahtiyarlık duyuyoruz. Sizin güzel bir lafınız var; doğru duvar yıkılmaz. Çok doğru bir söz. İşte biz de doğru duvara yürümeye, yanlış yapmamaya çalışıyoruz .15 yıldır doğru durduğumuz için bize evet dediniz ,destek verdiniz. Bundan sonra durmak yola devam diyoruz. Batman’ı aydınlık geleceğe yürüyerek değil, koşarak ulaştıralım. 16 Nisan’da sandık sizin, irade sizin, karar sizin. Modern bir Batman, gelişmiş bir Türkiye için, daha ileri demokrasi, daha büyük demokrasi, hukuk devleti, kalkınma ve huzur için, birlik ve beraberlik, kardeşlik için, son söz sizin, son karar da sizin, bu ülke, bu bayrak hepimizin. Sen Batmansın büyük düşün. istikrar sürsün Batman büyüsün. İstikrar sürsün Türkiye büyüsün. 16 Nisan’da Batman’da evet mühürü basıyor muyuz? Mührü basarak Batman’da sandıkları patlatıyormuyuz? Tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet, kararımız evet.”

KÜRTÇE BAŞLADI, KÜRTÇE BİTİRDİ

Başbakan Binali Yıldırım, konuşmasının sonunda da Kürtçe başladığı, Türkçe devam ettirdiği konuşmasını yine Kürtçe, “Kararımız ere ere ere (Evet, evet evet). Ser sera ser çava (Başım üstüne, gözüm üstüne” diyerek tamamladı.  DHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.