DOLAR 32,1713 0.04%
EURO 35,0103 0.04%
ALTIN 2.505,490,11
BITCOIN 2258836-1.28354%
Lefkoşa
°

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Bizdeki Hırsızlar Yetmez, Birde Rum Tarafından Soyguna Geliyorlar !

Bizdeki Hırsızlar Yetmez, Birde Rum Tarafından Soyguna Geliyorlar !

ABONE OL
20 Aralık 2016 09:23
Bizdeki Hırsızlar Yetmez, Birde Rum Tarafından Soyguna Geliyorlar !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gazimağusa’daki Emtaş Kuyumculuk’tan soygun yaparak üç kişiyle birlikte 136 bin TL’lik altınları çalan  Kıbrıslı Rum Pavlos Pavlikkas, ek  mahkemeye çıkarıldı ve aleyhine 4 gün tutukluluk emri verildi edildi

Pervin Yücel

Anıt Ticaret Merkezi’nde bulunan Emtaş Kuyumculuku soyan , üç kişiyle birlikte çelik kasa içerisinden toplam 136 bin TL değerindeki altınları çalan  69 yaşındaki Kıbrıslı Rum Pavlos Pavlikkas aleyhine yürütülen polis soruşturması sürüyor.

Meseleyle ilgili cuma günü güneyden kuzeye aracıyla birlikte geçtiği sırada polis tarafından tutuklanan Pavlos Pavlikkas, dün, mahkemenin Ceza Davaları Yargıcı Hazal Hacımulla huzuruna çıkarılarak, aleyhine 4 gün daha ek tutukluluk emri temin edildi.

Biri kuzeyde üç kişiyi, iki aracı ve çalınan altınları arayan polis, mahkemede suçunu itiraf eden Pavlos Pavlikkas’tan gönüllü ifade temin ettiğini ve zanlının ifadesinde, aranan üç kişiyle birlikte yapacakları bir sonraki hırsızlık planını açıkladığını anlattı.

Gönüllü ifade verdi

Dünkü ek tutukluluk duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Serhan Bundak,  Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan ve meselenin tahkikat memurluğunu üstlenen Polis Memuru Raif Safa’yı, meseleyle ilgili gelişmeleri aktarması için tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Raif Safa, zanlı ve aranan üç şahsın, 22 Ekim 2016 ile 24 Ekim 2016 tarihleri arasında, Gazimağusa’daki Ahmet Taş’ın çalıştırdığı Emtaş Kuyumculuk isimli işyerinin batı duvarına 45’e 45 santimlik delik açarak bina içerisine girdiklerini söyledi.

Raif Safa, zanlı ve aranan şahısların, işyeri içerisindeki küçük oda içerisinde bulunan iki çelik kasayı kırıp hasara uğrattıktan sonra kasa içerisindeki toplam 136 bin TL değerindeki altınları alıp, ayni yerden çıkış yaptıklarını dile getirdi.

Olay sonrası eşkâlini kamera kayıtlarından tespit ettiği zanlıyı, 16 Aralık 2016’da, Lefkoşa’da güneyden kuzeye geçtiği sırada tespit edip tutukladıklarını kaydeden tanık polis, zanlıdan, 17 Aralık 2016 tarihinde iki gönüllü ifade temin ettiğine dikkat çekti.

Süreye ihtiyaç var

Raif Safa, zanlının ilk ifadesinde, aranan şahısları tanımadığını ve olayla bağlantısı olmadığını söylemesine karşın, polise verdiği ikinci ifadesinde suçunu itiraf ettiğine dikkat çekti.

Zanlının ifadesinde, aranan şahısları tanıdığını, KKTC’de büyük iş yapacaklarını bildiğini, bahse konu kişilere ülkeye giriş ve çıkışlara yardımcı olması karşılığında kendisine güneyde para vereceklerini anlattığını kaydeden tanık polis, titiz bir şekilde yürüttüğü soruşturmasını tamamlayabilmek için mahkemeden ek süre istedi.

Raif Safa, ayrıca, kamera kayıtlarını inceleyip eşleştirme yapacağını, birçok şahıs soruşturacağını, kayıp altınlar ile üç şahsı aradığını da mahkemeye aktardı.

Arananları kumara getirdi

Zanlıyı savunan Avukat Öner Şerifoğlu, ifadenin usulüne uygun alınmadığını iddia ederek, polis memuruna bazı sorular yöneltti.

Avukat Öner Şerifoğlu, önce zanlının kendi lisanında ifadesinin yazılıp daha sonra çevirisinin yapılması gerektiği üzerinde durdu ve zanlının söylediği iddia edilen ‘Büyük iş yapacaklardı’ ifadesinin, uydurma olduğunu ileri sürdü.

Öner Şerifoğlu ayrıca, müvekkilinin, konu şahısları kumara getirdiğini öne sürdü ve kumardan para kazanmaları halinde kendisine pay vereceklerini anlattı.

Tanık polis cevaben, “Zanlı, aradığımız üç kişiyi, 45 yıldır tanıdığını söyledi. Bahse konu kişilerle olay günü, KKTC’ye birlikte geçtiklerini anlattı. İfadesini tercüman vasıtasıyla usule uygun aldık. Dahası zanlı olay yerinde aracıyla sabaha kadar bekledi. Aranan ve plakası bilinen iki aracın birinde bir, diğerinde ise iki şahıs vardı. Tespitlerimiz bu yönde” dedi.

Soruşturmaya etki edebilir, tutuklu kalsın

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren Yargıç Hazal Hacımulla, zanlının serbest kalması halinde, polisin tahkikatına ve kayıp emarelere etki edebileceği hususunda bulgu yaptıktan sonra, zanlının 4 gün daha poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.