DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22011343.22292%
Lefkoşa
°

13:16

ÖĞLEYE KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
‘Bu barikatları yıkarız’

‘Bu barikatları yıkarız’

ABONE OL
2 Mart 2020 11:29
‘Bu barikatları yıkarız’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

UniteCyprusNow isimli, iki toplumlu sivil toplum örgütü, Rum Yönetimi’nin, koronavirüs tedbiri iddiasıyla 4 sınır kapısını kapatmasını protesto etmek için Lokmacı Kapısı’nda eylem yaptı. Polisle arbede yaşayan Rumlar, demir bariyerleri yıktı geçti

RUM POLİSİYLE ARBEDE: Eylem, Rum polisi ile UniteCyprusNow aktivistleri arasında yaşanan arbedeyle başladı. Polisin, eylemcilerin Kuzey’e geçmesine izin vermemesi üzerine hareketli dakikalar yaşandı. Mücadeleyi kazanan eylemciler, demir bariyerleri yıkarak, ara bölgeye girmeyi başardı

RUMLAR ANASTASİADİS’E SESLENDİ: ‘Kıbrıs’ta Barış Engellenemez’ pankartlarının açıldığı ve her iki dilde şarkıların söylendiği eylemde Rumlar, Anastasiadis’e seslendi: Bir hafta içinde tüm barikatları kaldırmazsan, yüzlerce insanla, yine burada olacağız ve yine barikatları yıkacağız

VALANİDOU: BU ZAFERDİR:  UniteCyprusNow aktivisti Christina Valanidou, eylemde yaptığı konuşmada, Anastasiadis’in bu kısıtlamasının, AB Yeşil Hat Tüzüğü ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğunu belirterek, “Polisin demir barikatlarını yıkmamız, bizim için zaferdir” dedi

“BAĞLARIMIZI KOPARMAK İSTİYORLAR”: Eylemde konuşan, eğitimci Nicos Trimikliniotis, kararı alanların, Güney ve Kuzey arasındaki bağı sonlandırmak istediğine vurgu yaptı. Trimikliniotis, “Diplomatlar, diplomatik işleri tartışadursunlar, ülkeyi halklar birleştirecektir. Tüm ülke birleşene kadar durmayacağız” dedi

Pınar BARUT

Rum Yönetimi’nin, Koronavirüse karşı tedbir iddiasıyla aldığı, Kuzey ile Güney Kıbrıs arasındaki 4 sınır kapısını bir haftalığına kapatma kararı,  dün sabah saat 06.00 itibariyle başladı.

Derinya, Lokmacı, Bostancı ve Lefke sınır kapılarının kapatılması nedeniyle, açık olan Metehan Sınır Kapısı’nda adeta izdiham yaşandı. Rum sağlık birimleri, buraya takviye ekipler gönderdi. Ledra Palace, Pirgo, Beyarmudu ve Akyar sınır kapılarından ise geçişler devam ediyor.

Karara tepki gösteren Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türkler, kapatılan kapılar arasında yer alan ve yoğun şekilde kullanılan Lokmacı Kapısı’nda eylem düzenledi.

Protesto eyleminde, Kuzey’e geçmek isteyen Rum eylemcilerle, Rum polisi arasında arbede yaşandı. Rumlar, demir bariyerleri yıkarak, ara bölgeye geçti.

Eylemde konuşan UniteCyprusNow aktivistleri, Anastasiadis’e seslenerek, “Söylediği gibi bir hafta içinde tüm barikatları kaldırmazsa, yine yüzlerce insanla birlikte burada olacağız ve yine bu barikatları yıkacağız” dedi.

Mücadeleyi eylemciler kazandı

UniteCyprusNow isimli, iki toplumlu sivil toplum örgütünün düzenlediği protesto eylemi, dün saat 12:00’da Lokmacı Kapısı’nda gerçekleştirildi.

Eylem, Rum polisinin, Kuzey’e geçişlere izin vermemesi üzerine yaşanan arbede ile başladı.

Yaşanan hareketli dakikaların ardından, Kuzey’e geçmekte kararlı olan eylemciler, demir bariyerleri yıkarak, ara bölgeye geçmeyi başardı.

“Kaldırmazsanız gelir yıkarız”

‘Kıbrıs’ta Barış Engellenemez’ ve ‘Kapıları Açın, Hemen, Şimdi’ pankartlarının açıldığı eylemde, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar, hep bir ağızdan, her iki dilde de şarkılar söyledi.

Eylemde, konuşan bir Rum aktivist, tüm geçiş noktalarındaki barikatları yıkmaya devam edeceklerini, bugün demir barikatları yıkarak, kapıları kapatma kararı alanlara, çok sağlam bir mesaj gönderdiklerini söyledi.

Anastasiadis’e seslenen eylemciler, “Söylediği gibi, bir hafta içinde tüm barikatları kaldırmazsa, yine yüzlerce insanla birlikte, burada olacağız ve yine bu barikatları yıkacağız” açıklamasını yaptı.

Valanidou: Demir barikatları yıkmamız bizim için zaferdir

UniteCyprusNow aktivisti Christina Valanidou da, eylemde bir konuşma yaparak,  tüm barikatları yıkmaya ve tüm geçiş noktalarının açılması için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Bu uygulamaya tamamen karşı olduklarını, bunun adadaki bölünmüşlüğü güçlendirecek bir yaklaşım olduğunu söyleyen Valanidou, Anastasiadis’e seslenerek, Anastasiadis’in bu kısıtlaması, AB’nin Yeşil Hat Tüzüğü ve BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı, ülkenin birleşmesi ile ilgili kararlarına aykırıdır” dedi.

“Bugün polisin demir barikatlarını yıkmamız bizim için bir zaferdir” diyen Valanidou, hiçbir hükümet veya hiçbir ülkenin, kendilerini, adayı birleştirme amaçlarından alıkoyamayacağını söyledi.

 

“Bu eylem, ELAM’a ve Anastasiadis’e mesajdır”

Valanidou, kendisini dinleyen kalabalığa, “Konuşmamda yaptığım açıklamaları içeren bir mektubu, Anastasiadis ve Spehar aracılığıyla, BM Genel Sekreteri’ne göndermemi ister misiniz?” diye sordu. Kalabalık, bu soruya alkışlar eşliğinde onay verdi.

Valanidou şöyle konuştu, “Bu ülke bizimdir. Bu ülke Kıbrıslı Türklere, Kıbrıslı Rumlara ve burada yaşayanlara aittir. Kıbrıs bölünmek için çok küçük, herkese yetecek kadar da büyüktür. Şimdi lütfen barış içinde evlerimize dönelim”

Trimikliniotis: Türklerle Rumların bağını koparmak istiyorlar

Eylemde konuşan bir diğer isim ise, Rum Prof. Nicos Trimikliniotis oldu. Trimikliniotis, kararı alanların önlerindeki planın, daha fazla bariyer koymak olduğunu, bu şekilde de, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasındaki bağı sonlandırmak istediklerini söyledi.

Siyasilerin, kapıları geçici olarak kapatarak,  bir zemin yoklaması yaptıklarını söyleyen Trimikliniotis. “Halkı yokluyorlar ve insanların ne kadar direnci olduğunu görmek istiyorlar. Bu küçük ancak çok önemli bir zaferdir” dedi.

 

“Sadece diktatörler asker gönderir”

Yaptığı konuşma sık sık alkışlarla kesilen Prof. Trimikliniotis, eğer sağlık konusunda bir sorun varsa, komitelerin bu konuda karar alabileceklerini, tek taraflı kararlara ve böylesi uygulamalara izin vermeyeceklerini söyledi.

Trimikliniotis, “Diplomatlar diplomatik işleri tartışadursunlar, ülkeyi halklar birleştirecektir. Bizi durdurmak için karşımıza genç askerleri gönderdiler. Sadece diktatörler insanları durdurmak için asker gönderir. Bunu kabul etmeyeceğiz. Sadece tüm geçiş noktaları açıklana kadar değil, tüm ülke birleşene kadar durmayacağız” dedi.

 

“Bizler çok yakın arkadaşız”

Eyleme katılan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum gençler ise, birbirlerini göremedikleri için çok üzgün olduklarını, bu durumun, en insani haklarının ellerinden alınması anlamına geldiğini söyledi.

Hem Rumca hem de Türkçe açıklama yapan gençler, “Bizler çok yakın arkadaşlarız. Her gün görüşüyoruz. Ama kapılar kapandığında birbirimizi göremeyeceğiz. Bunu hak etmiyoruz ve kabul etmiyoruz” dedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.