DOLAR 32,8599 -0.04%
EURO 35,1180 -0.12%
ALTIN 2.452,260,08
BITCOIN 2058868-2.61215%
Lefkoşa
°

13:12

ÖĞLEYE KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Çeler: Yeni Zamlanan Asgari Ücretle 4 Kişilik Bir Aile Geçinemez!

Çeler: Yeni Zamlanan Asgari Ücretle 4 Kişilik Bir Aile Geçinemez!

ABONE OL
24 Mart 2018 20:20
Çeler: Yeni Zamlanan Asgari Ücretle 4 Kişilik Bir Aile Geçinemez!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kanal T’de yayınlanan ve Kartal Harman’ın hazırlayıp sunduğu “Kartal Harman’la Ayak Üstü 1 Saat” isimli programa konuk olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, iş yerlerinde ki ve vatandaşın yaşadığı sıkıntılara değinirken Bakanlık olarak yapacakları yenilikler hakkında açıklamada bulundu.

Rabia Çakmak

Vergilerde adaletsizlik var

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, asgari ücret hakkında “bu sistemde artış yapmak zorundaydık” ifadelerini kullanırken aslında gönlünde yatanın, 4 kişilik bir aile üzerinden hesaplandığını fakat bunun değişmesi gerektiğini , konu ile alakalı şikayet veya isteklerin 6 nisana kadar Bakanlığa yapılabileceğini açıkladı. Çeler, çoğunlukla 4 kişilik bir ailede bir kişinin çalışıp diğer aile üyelerine baktığını ve bu hesaplamanın yanlış olduğunu aktarırken, 2014 yılında Haberal Kıbrıslı’nın yapmış olduğu haberden bahseden Çeler, “bu asgari ücretle bir genç ev sahibi olamaz hatta bir aile yaşayamaz” dediğinin altını çizdi.

Vergilerde adaletsizlik var

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, geçtiğimiz Temmuz ayında 155 TL asgari ücrete onay verenlerin şimdiki 195 TL’ye onay vermediklerini belirtirken Harman’ın, “dolar euro sterlin çok yükseldi” sözüne sistemin oldukça yanlış olduğunu, ülkedeki tüm vergi sistemlerin asgari ücrete bağlı olduğunu ve sistem değişikliği konusunda en geç bir yıl içerisinde önemli adımlar atacaklarını aktardı. Zeki Çeler, gerek yerli istihdam gerek çalışma izinleri için psikolojik olarak kendi insanlarımızın özel sektörde çalışmalarını teşvik edecek hem maddi hem manevi hem de yasal koruyucu statüsü olacak olan devlet sisteminin oluşması için çalıştıklarını diğer tarafta da aynı ekonomik gücün devamlılığını sağlanması için işveren kesiminin de katkısının arttırılmasının yanında bürokraside yaşadıkları sıkıntıların ortadan kaldırılması gibi alanlarda ciddi çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

“Tek taraflı iş yapmıyoruz”

“Yasadışı istihdama izin vermiyoruz”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, emekçi yanlısı olduklarını fakat diğer taraftan da iş veren kesimin var olması gerektiğini böylece dengeyi sağlayabileceklerini bu yüzden de tek taraflı iş yapmadıklarını açıkladı. Halk tarafından yöneltilen “çalışma izni yenileme ve ön izinlere de müdahale ediniz ve ben asgari ücretle geçinemiyorum bu döviz ile imkansız” sorularına, 1977’den beri bu bakanlığının teşkilat şemasındaki rakamların hiç değişmediğini ve hala aynı olduğunu ve bu bakanlığa gereken önemin verilmediğini iletirken, çalışma dairesinde ve sosyal sigortalar dairesinde yeterli eleman olmadığını dile getirdi. Yasa dışı istihdam yapmayacağını aktarmasının ardından yasa dışı vatandaşlıkların sonlandırılacağını ve yasa gereği hak edenlere vatandaşlıkların verileceğini bu bağlamda bu izin konusunun gerçekleşmesi için kişilere ihtiyaç olduğunu bu yüzden de çalışanlara ek mesai yaptırdıklarını açıkladı.

“Yeterli istihdam yok”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, vatandaş, çalışan insan ve yatırım yapan sayısının çoğaldığını fakat bunları düzenleyebilecek yeterli istihdamın olmadığını aktarırken, personel sayısı açısından bakanlıkta ciddi sıkıntıların olduğunu açıklamasının ardından, izleyici tarafından “inşaatlarda çalışan kaçak işçileri kontrol ediyor musunuz ne gibi önlemler alıyorsunuz” sorusuna bu konu hakkında düzenleme yaptıklarını fakat yeterli olmadığını, denetim sonucunda %70’e yakın çalışan yerlerin durdurulduğu fakat gerekli iş güvenliğinin sağlanması dahilinde tekrar açılmasına onay vereceklerini bir taraftan da kriz masası oluşturduklarını ve çıkan sonuçları hükümete ileteceklerini aktarırken bu konuyu bir devlet politikası haline getirmeleriyle birlikte, devletin iş sağlığı ve güvenliğini kullanması gerektiğine vurgu yaptı.

“Söz konusu bile değil”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e vatandaş tarafından “işçilerin işlerine neden son verdiniz neden bölüm değişikliği yaptınız ” sorusuna işlerine son vermediğini ve onların taşeron şirkete bağlı olduklarından dolayı işlerinden ayrılsalar bile dışarıda konuşmama gibi bir olayın olduğunu fakat işçilerin işlerine son verme gibi bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığını ifade etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, işçilerin işlerine son verme konusunda hassas olduklarını bunu yapmak yerine görev değişikliğine başvurduklarını iletirken bir diğer konu olarak Çocuk esirgeme kurumlarının denetlenmesi konusunda hassas olduğunu ve bir çok şeyin değişmesi gerektiğine vurgu yaptı. Zeki Çeler, “bu durum için devletin desteği az ise sponsor da arayacağız bu konuda fedakar olacağız” dedi. Ufak sıkıntıların dahil Bakanlıkta en üst kademede çözülmesinin Bakanlıktaki önemli sorunları çözmede birer engel olduğunu aktaran Çeler, buna izin veren bazı Bakanların günün sonunda vizyonlarını yükseltmek ve oy kazanabilmek için yaptıklarını aktardı.

Lapta yeni huzur evi yolda

Türkiye’nin projeler için bütçe vermede daima hazır ve istekli olduğu konusuna değinen Harman, hali hazırda projelerin ve bütçelerin hazır olduğunu ve yürürlüğe girildiğini aktaran Çeler, lapta huzur evi konusunda Mimarlar Odası ve Bakanlıkla iş birliği yaptıklarını ve huzur evinin yenilenmesi için kolları sıvadıklarını diğer bir sorun olan çocuk rehabilite merkezlerindeki çocukların cezaevinde değil de bir rehabilitasyon merkezinde rehabilite edilmeleri için kaynağın sağlanacağını ve gerçekleştirileceğini bildirdi.

“Mobbinge yasa geliyor”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, bir diğer konu olan işyerlerindeki mobbinge(iş yerindeki maddi ve manevi baskı) değinirken, bu konu ile alakalı yasanın çıkarılacağını ve çalışanın haklarını işten ayrılırken alabileceğine değindi. Mobbing’e uğrayan çalışanların bu konuda sessiz kalmalarının sebebi olarak şikayet sonucunda bir neticeye varamamalarından dolayı olduğunu aktardı. Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı dairelerin kontrol edilmesi konusunda bu konunun gelinip görülebilecek bir konu olduğunu aktaran Çeler, iş yapmayan çalışanların kendilerini belli ettiğini ve bunlar için bir şeyler yapılacağını fakat çalışanların da sağlıklı bir iş ortamında çalışma hakkı olduğunu ve önce bu konu ie alakalı düzenlemeler yapılacağını bildirdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.