Cumhurbaşkanı Akıncı, AGİT Dönem Başkanı Lajcak ile görüştü

Cumhurbaşkanı Akıncı, AGİT Dönem Başkanı Lajcak ile görüştü


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı New York’taki temaslarını sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı Akıncı, New York’taki temasları kapsamında bugün Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı  (AGİT) dönem başkanlığını yürüten Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak ile görüştü

Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşmede Rum tarafının tek yanlı olarak sürdürdüğü hidrokarbon çalışmalarının Doğu Akdeniz’de yarattığı gerginliğe işaret etti.  Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak ile görüşmesinde Cumhurbaşkanı Akıncı, Temmuz ayında Rum lidere yaptığı ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’i de bilgilendirdiği hidrokarbon kaynaklarının ortak komite ile yönetilmesi önerisi hakkında bilgi verdi. New York’taki Slovak Misyonu’ndaki görüşmede, Kıbrıs sorunu bağlamında yürütülmekte olan çalışmalar da ele alındı.

Görüşmede Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Özel Temsilci Erhan Erçin ve Slovakya Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Bölümü Genel Direktörü Alexander Micovcin, Slovakya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Chatrnuch da hazır bulundu.

Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak geçtiğimiz dönem de BM Genel Kurul Başkanlığı’nı 2 yıl yürütmüştü.  AB üyesi ve AGİT dönem başkanı Slovakya, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum siyasi partilerinin sürdürülen diyaloğunu himaye ediyor. Slovakya aynı zamanda, Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nde en fazla askeri olan ülke.

BRT/..Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tesekurler hepimizin.bayrami.kutlu.ve.huzurlu.geçsin. Insallah: Yorumunuz
2019-08-11 08:12:07
İsminiz: Yorumunuz
2019-07-24 12:44:02
2019-05-08 18:31:46