DOLAR 32,5097 0.01%
EURO 35,0413 0.09%
ALTIN 2.432,740,02
BITCOIN 2108597-0.69318%
Lefkoşa
°

03:24

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Cumhurbaşkanı Tatar’ın görevdeki ilk iki yılını belgeleyen “The Vision for Two States in Cyprus” adlı kitap tanıtıldı
  • Kibris Web Haber
  • Gündem
  • Cumhurbaşkanı Tatar’ın görevdeki ilk iki yılını belgeleyen “The Vision for Two States in Cyprus” adlı kitap tanıtıldı

Cumhurbaşkanı Tatar’ın görevdeki ilk iki yılını belgeleyen “The Vision for Two States in Cyprus” adlı kitap tanıtıldı

ABONE OL
22 Mayıs 2023 21:20
Cumhurbaşkanı Tatar’ın görevdeki ilk iki yılını belgeleyen “The Vision for Two States in Cyprus” adlı kitap tanıtıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın görevdeki ilk iki yılını konu alan ve Cumhurbaşkanlığı Dış Basın Sorumlusu Kerem Haser tarafından İngilizce olarak hazırlanan “The Vision for Two States in Cyprus” (Kıbrıs’ta İki Devlet Vizyonu) adlı kitap, Cumhurbaşkanlığında düzenlenen etkinlikle tanıtıldı.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yapılan etkinliğine, KKTC’de faaliyet gösteren yerel ve yabancı dernek ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve üyeleri, YÖDAK Başkanı Turgay Avcı, bazı öğretim üyeleri ile üniversite öğrencilerinin yanı sıra aralarında eski Başbakan Hakkı Atun ve eski müzakereci Osman Ertuğ’un da bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Etkinlikte, sırasıyla Cumhurbaşkanlığı Dış Basın Sorumlusu Kerem Haser, Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi Ergün Olgun ve Cumhurbaşkanı Tatar birer konuşma yaptı. Etkinlik, kitap imzalanması ve kokteyl ile tamamlandı.

– Haser

Kitabın yazarı, Dış Basın Sorumlusu ve müzakere heyeti üyesi Kerem Haser, Cumhurbaşkanı Tatar’ın göreve seçilmesinden kısa bir süre sonra, kendisini ofisine çağırarak “iki devletli çözüm” vizyonu açısından çok önemli bir döneme girileceğini ve “her şeyi belge altına alarak bir kitap yazmaya başlamasını” istediğini aktararak, kendisinin de bundan “büyük bir onur” duyduğunu söyledi.

Haser, iki yıllık bir çalışmanın sonucu olan kitabın, Cumhurbaşkanı Tatar ile Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi Ergün Olgun ve müzakere heyetinin “proaktif” politikasını konu aldığını ifade etti.

Kerem Haser, kitapta Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın cumhurbaşkanlığına seçildiği Ekim 2020’den 2022 sonlarına kadar görevdeki ilk iki yıl boyunca yürüttüğü çalışmalarının belgelendiğini, 502 sayfadan oluşan kitabın üç bölümden oluştuğunu söyledi.

Haser, kitabın birinci bölümünün, giriş, Kıbrıs sorununun tarihçesi ve Cumhurbaşkanı Tatar’ın biyografisinden oluştuğunu; ikinci bölümünde, Cumhurbaşkanı Tatar‘ın iki devletli vizyonunu, uluslararası toplum nezdinde ilk kez orada ortaya koyduğu Nisan 2021 tarihinde Cenevre’de BM öncülüğünde yapılan 5+1 gayriresmi toplantıda yaptığı orijinal açıklamaları ve sunumlarının da yer aldığı temaslarına, toplantılarına ve açıklamalarına yer verildiğini anlattı. Haser, kitabın üçüncü bölümünün ise, Cumhurbaşkanı’nın medya ve haberlerde yer alan açıklamalarından oluştuğunu kaydetti.

-Olgun

Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Ergün Olgun, etkinlikte yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Ekim 2020’de göreve gelmesinden bu yana Kıbrıs’ta “iki devletli çözüm” vizyonunu savunmakta olduğunu, bu vizyonun temelinde Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin, eşit uluslararası statüsünün kabul edilmesi olduğunu belirtti. Olgun, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın iki devletli çözüm vizyonunu, Kıbrıs sorununun tarihinde ve Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs’taki adalet mücadelesinde “yeni bir sayfa” olarak nitelendirdi.

Olgun, Kerem Haser tarafından kaleme alınan “The Vision for Two States in Cyprus” adlı kitabın bir “referans kitabı” olduğunu, Ekim 2020-Aralık 2022 tarihleri arasında, Cumhurbaşkanı Tatar’ın görev süresindeki gelişmeleri, iki devletle dayalı çözüm vizyonuna yönelik atılan adımları belgelediğini ifade etti. Olgun, “Bu kitap, Kıbrıslı Türklerin kendi egemenlikleri için mücadelesinin, bir yazılı, canlı, gerçek bir ifadesidir” dedi.

Tatar

Etkinlikte davetlilere hitaben bir konuşuma yapan Cumhurbaşkanı Tatar ise, “Uzun bir yolculuk oldu. İki yılı aşkın bir süredir bu önemli kitap üzerinde çalışıyoruz” diyerek, kitabı kaleme alan Kerem Haser’e ve katkı koyanlara teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, görevde bulunduğu sürede, yeni gelişmeler yaşandığını, yeni fikirler geliştirdiklerini belirterek, “Umarım ki görevimizi tamamladığımızda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınacaktır ya da en azından daha fazla kabul görecektir” dedi.

Etkinliğe katılan İngiliz konuklara teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, konuşmasında, İngiltere ile Kıbrıs’ın ortak, güçlü bağları olduğunu belirtti.

KKTC’de yaşayan birçok İngiliz vatandaşının bulunduğunu belirten Tatar, “Daha iyi bir Kıbrıs için birlikte çalışmalıyız. Ve bunun için sizin desteğinize ihtiyacımız var” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bir süre önce, Londra’ya yaptığı ziyaretinde temaslarda bulunduğu bazı İngiliz yetkililere de bu konuyu ilettiğini belirterek, “Londra’da görüşmem gereken herkesle görüşemedim, sadece bazı yetkililerle görüşebildim. Kraliçe’nin cenaze törenine ya da Kral’ın taç giyme törenine davet edilmedim. Ve bunu Lordlar Kamarası’ndaki dostlarımıza söyledim ki bizim de orada olmamız gerekirdi çünkü Kıbrıslı Rumlar ne kadar egemense biz de o kadar egemeniz.” ifadelerini kullandı.

-Cumhurbaşkanı’ndan Birleşik Krallık’a çağrı

Birleşik Krallık’a seslenen Cumhurbaşkanı Tatar, “İngiliz hükümetinden daha fazla şey bekliyoruz çünkü onlar Kıbrıs sorunun geçmişini herkesten daha iyi biliyorlar” diyerek, Kıbrıs’ta garantör ülkelerden bir olan İngiltere’deki hükümetinin, Kıbrıslı Türklerin egemen eşitliğinin ve uluslararası eşit statüsünün kabul etmesi çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta bir çözümün egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözüm modeli ile mümkün olduğunu yineleyerek, Kıbrıs’ta iki devletli bir çözümün hem Kıbrıs’ta sürdürülebilir bir çözümü hem de Doğu Akdeniz bölgesinde istikrarı sağlayacağına olan inancını dile getirdi.

Bu bağlamda, uluslararası topluma, kendisinin yürütmekte olduğu “iki devlete dayalı” yeni çözüm vizyonunu destekleme çağrısını da yineleyen Tatar, uluslararası topluluğun iki devletli çözüm vizyonuna desteğinin artmakta olduğunu gözlemlediklerini de belirtti.

Tatar’dan Hristodulidis’e mesaj

Konuşmasında Kıbrıs Rum lideri Nikos Hristodulidis’e de mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta çözümden yana olduklarını, adada yan yana yaşayan iki devletin iş birliğine dayalı bir çözüm istediklerini yineledi. Tatar, Kıbrıs’ta iki devletle dayalı bir çözümün adadaki refah seviyesini artıracağına olan inancını bir kez daha vurguladı.

Adadaki iki egemen devletin, ekonomi, turizm, tarım, su kaynakları ve enerji gibi çeşitli alanlarda iş birliği yapabileceğini belirten Tatar, Türkiye’den KKTC’ye gelen suyun ve Türkiye’den KKTC’ye kablo ile getirilmesi planlanan elektriğin paylaşılması gibi konularda adada iki taraf arasında iş birliği yapılabileceği görüşünü yineledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye ile KKTC arasında kablo çekilmesiyle adanın AB enterkonnekte sistemine bağlanabileceğini ifade ederek, ekonominin gelişmesinin elektrik sorunun giderilmesine bağlı olduğunu, her geçen gün elektrik talebinin artmakta olduğunu belirterek, Kıbrıs Rum tarafına Türkiye üzerinden çekilecek kablo ile AB enterkonnekte sistemine bağlanılması projesine destek vermesi çağrısında bulundu.

Rum lider Hristodulidis’e çağrıda bulunan Tatar, “Kıbrıs’ta bir çözüm bulursak tüm Kıbrıslıların önünü açacağız” diyerek, ada etrafında birçok enerji projesinin olduğunu ancak bu projelerin Türkiye üzerinden Avrupa piyasasına ulaşmasında yaşanan birtakım sıkıntılar yaşandığını, bu nedenle bunların giderilmesi için Kıbrıs’ta uluslararası bir çözüm olması gerektiğini vurguladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.