DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22070990.01443%
Lefkoşa
°

13:16

ÖĞLEYE KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Cumhurbaşkanlığı için taraflar netleşiyor

Cumhurbaşkanlığı için taraflar netleşiyor

ABONE OL
21 Ocak 2020 11:09
Cumhurbaşkanlığı için taraflar netleşiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin bakan ve vekilleri Cumhurbaşkanlığı seçim sürecine yönelik düşüncelerini Haberci’ye aktardı.Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin bakan ve vekilleri Cumhurbaşkanlığı seçim sürecine yönelik düşüncelerini HABERCİ’yle paylaştı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağına kesin gözüyle bakan siyasiler, saygı ve hoşgörü çerçevesinde bir seçim süreci yaşanmasını arzu ettiklerini belirtti. Seçim sürecinden öte seçim sonrasının önemli olduğu vurgulandı. Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik yapılan anketi de değerlendiren siyasiler, anket sonuçlarının belirleyici olmadığını da ifade etti. Yaşadığımız coğrafyada kritik bir süreçten geçildiği konusunda hemfikir olan siyasiler, bu süreçte Kıbrıs Türk Toplumu’nun aktör olabilmesi için Kıbrıs Türk Toplumu liderliğinin önemine dikkat çekti.

TATAR: ANKETTEKİ OYLAR ÇOK DAĞINIK
Açıklanan anket sonucuna yönelik kısa bir değerlendirmede bulunan UBP Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Ersin Tatar, Cumhurbaşkanlığı seçimi için çok fazla aday olduğunu ve anketlerdeki oyların çok dağınık olduğunu belirterek ikinci turu düşünüp bu dağınık oyların nasıl bir araya toplanacağını hesaplamak gerektiğini dile getirdi.,

ÖZERSAY: SEÇİM SÜRECİNDE SIĞ TARTIŞMALARDA BOĞULMAMALIYIZ
Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı ve Halkın Partisi Milletvekili Kudret Özersay, “Adayların hem kendilerini hem de görüşlerini anlatabilecekleri sığ olmayan ve derinliği olan tartışmaların olabileceği ve vatandaşların da bunu görebileceği bir seçim dönemi arzu ediyoruz. Karalamayla ve başkasını kötülemeyle değil de herkesin kendinin neyi iyi yapabileceği ve nasıl yapabileceğini vatandaşa anlatabileceği bir seçim dönemi olmasını diliyorum” dedi.

ARIKLI: PARTİ MECLİSİ BUGÜN ADAYLIĞIMI ONAYLAYACAK
YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, “YDP olarak biz çok önceden bir çatı aday arayışına girdik ve sağda işbirliği önerisinde bulunduk. KKTC’ye inanan ya da iki devletli çözümü savunan insanların bir araya gelip seçimi ilk turdan bitirmeleri gerektiğini savunduk ama muhataplarımız bu çağrılarımıza kulak vermedi. Çatı aday fikri çöktüğüne göre yarın (bugün) YDP Parti Meclisi toplanarak parti MYK’sının aldığı karar doğrultusunda benim Cumhurbaşkanlığı adaylığımı onaylayacak” dedi.

“YDP ÇANTADA KEKLİK DEĞİL”
Arıklı, “Belli ki ilk turda her parti tabanı kendi adayını destekleyecek. İkinci turda ise federalistler ve iki devletçiler arasında bir kutuplaşma olacak ve toplumda hangi fikir yükselirse o taraf kazanacak. Taraflar ikinci turu düşünerek seçim sürecinde birbirlerini fazla yıpratmamalı ve karşı tarafın tabanını küstürmemelidir. Eğer ikinci tura kalan biz olamazsak ikinci turda Sayın Akıncı’nın karşısında hangi aday olursa olsun onu destekleriz. Fakat Sayın Akıncı ikinci tura kalamazsa ve farklı iki aday ikinci turda olursa kimse YDP’nin oylarını çantada keklik olarak görmesin” yorumunda bulundu.

ÇAVUŞOĞLU: ADAYIMIZI İKİNCİ TURA TAŞIYACAK GÜCÜMÜZ VAR
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, “Hoşgörü ortamının yüksek olduğu bir seçim süreci geçirmeyi umut ediyoruz. Tüm adaylarımızın toplumun geleceği için aday olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bu seçimin iki turlu bir seçim olacağı öngörülüyor ve bizim UBP olarak adayımızı ikinci tura taşıyacak gücümüz vardır” dedi.

ÖZDENEFE: FEDERAL ÇÖZÜME ODAKLANMALIYIZ
CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe, “Şu an masada olan çözüm şekli federal çözümdür ve bu çözüm modeline odaklanmalıyız. Bu masanın doğru, ucu açık olmayan ve sonuç odaklı şekilde yeniden bir araya gelmesi gerekiyor. Sayın Erhürman’ın ortaya koyacağı proaktif siyasetle bunun gerçekleşeceğine inanıyoruz. Uluslararası hukuk anlamında toplum liderini seçeceğiz fakat kendi içimizde de toplum liderini seçeceğiz ve Sayın Tufan Erhürman’ın bu topluma liderlik edebilecek yapıda birisi olduğuna inanıyorum” dedi.

ÖZYİĞİT: TDP OLARAK BİZİM TAVRIMIZ NETTİR
“Bizim Cumhurbaşkanlığı seçimleri için tavrımız nettir. Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı’nın adaylığını açıklamasıyla birlikte biz de TDP olarak kendisine desteğimizi açıklayacağız” diyen Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit, “Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu seçimde birçok aday var ve adaylar kendilerini Cumhurbaşkanlığı makamına layık görüyorlar ve buna saygı duymak lazım” dedi.

MANAVOĞLU: PARTİ ROZETİNE GÖRE SEÇİM YAPILMAMALI
Halkın Partisi Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu, “Cumhurbaşkanlığı makamında en iyi performansı hangi adayın göstereceğine halkımız karar verecektir. Bu seçim parti rengi ya da parti rozeti güderek yapılırsa sonucu doğru yere gitmez” dedi.

GÜNDÜZ: İKİNCİ TURDA GERÇEK AKTÖRLERLE SAHADA OLACAĞIZ
“50 yıl federasyon üzerine görüşüldü. Artık adaletin yerini bulması ve Kıbrıs Türk halkının Annan Planı’na evet demesine rağmen uğradığı haksızlıkların son bulması gerektiğine inanıyoruz. Bu kritik süreçte Cumhurbaşkanlığı makamına çok önem veriyoruz” diyen UBP Milletvekili Menteş Gündüz, “Çok adaylı bir seçim olması sonucu değiştirmez. İkinci turda gerçek aktörlerle sahada olacağız” şeklinde iddialı bir yorumda bulundu.”

TOPAL: BU SÜREÇ DAHA ÇOK SÜRPRİZE GEBE
HP Milletvekili Hasan Topal, “Çok enteresan bir seçim dönemiyle karşı karşıyayız. Daha adayların hepsi açıklanmış değil ve daha birçok aday ortaya çıkacaktır ve çok sürpriz adaylar olacaktır. Seçim dönemindeki stratejinin nasıl olacağı ve nereye doğru evirileceği henüz belli değil. Bu seçimde halkın nabzını tutan aday seçimi kazanacaktır. Benim inancım şudur ki seçimin kaderi son 72 saatte belli olur. Kıran kırana bir seçim dönemi yaşayacağımızı düşünüyorum” dedi.

İNCİRLİ: ÇOK GÜÇLÜ BİR ADAYLA VATANDAŞLARIN KARŞISINDAYIZ
CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli, “Bu süreçlerde adayların ya da partilerin mevcut pozisyonlarını korumak amacıyla değil bu ülkenin önünü açacak ve bu ülkeyi, sürmez diye tabir edilen durumdan çıkaracak yolları tartışmaları gerekiyor. Seçim dönemlerinde ülkenin önünü açacak politikaların tartışılması ve insanlara bu mesajların ulaştırılması için fırsat olarak değerlendirilmeli. Bu dönemde çok güçlü bir adayla vatandaşların karşısındayız” dedi.

BEROVA: HEDEFİMİZ İLK TURDAN BU İŞİ BİTİRMEK
“Bizim bu süreçteki hedefimiz bu ülkenin en köklü partisi olarak, diğer adayların kim olduğuna bakmaksızın oylarımızı adayımıza kanalize edip toplumun geniş bir kesimini de kucaklayarak mümkünse ilk turda bu seçimi kazanmaktır.”

ÇAĞMAN: DENKTAŞ ADAY OLMAZSA MEVCUT ADAYLARDAN BİRİSİNİ DESTEKLERİZ
“Seçim sürecinde sürekli bir sürpriz yaşıyoruz. Sağda çatı aday hevesleri tutacak gibi görünmüyor. Demokrat Parti olarak biz Serdar Denktaş’ın kararını bekliyoruz ama henüz kararını netleştirmedi” diyen DP Milletvekili Koral Çağman, Serdar Denktaş’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmaması halinde DP’nin aday çıkarmayacağını ve mevcut adaylardan birisini destekleyeceğini açıkladı.

ÇELER: HER ANKET BİR VERİDİR
İster taraflı, ister tarafsız olsun her anket sonucunun siyasiler tarafından değerlendirilmesi gerektiğini savunan TDP Milletvekili Zeki Çeler, “Her anket bir veridir ama doğru ya da yanlış olduğuna yönelik tartışma tabii ki yapılmadır. Ne anketleri sahiplenmeli ne de elimizin tersiyle itmeliyiz ama anketlere göre de hareket edemeyiz. Hükümetteki iki ortağın aday olması ve seçim yasaklarının da yürürlüğe girmesiyle birlikte hükümet icraatları açısından verimsiz bir döneme gireceğiz. Bu bizim için üzücüdür çünkü toplum hizmet bekliyor. Seçimden sonra da tekrar birbirimizin yüzüne bakacağımızı unutmadan bir seçim süreci geçirmeliyiz. TDP olarak biz Sayın Akıncı’nın aday olmasından yanayız” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.