DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19277802.53224%
Lefkoşa
°

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik)Yasa Tasarısı’nı oy çokluğuyla
  • Kibris Web Haber
  • KIBRIS
  • Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik)Yasa Tasarısı’nı oy çokluğuyla

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik)Yasa Tasarısı’nı oy çokluğuyla

ABONE OL
14 Kasım 2016 16:47
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik)Yasa Tasarısı’nı oy çokluğuyla
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tuğçe Ülkü Aydın

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik)Yasa Tasarısı’nı oy çokluğuyla onayladı.

KKTC Maliye Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Arasında Ortak Gümrük Komitesi Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı (Onay) Yasa Tasarısı’nın onaylanması ardından, Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu kararıyla gündemin sırasında değişiklik yapıldı ve Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik)Yasa Tasarısı görüşülmeye başlandı.

SANER: “AMAÇ KAYIT DIŞILIĞIN ÖNÜNE GEÇMEK”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, tasarı hakkında bilgi vererek, çıkarılan yasa gücünde kararnamenin geri çekilmesi ardından, yasa tasarısının hızlıca hazırlandığını kaydetti.

Hedefin yabancılar ile ilgili temel sorunların ortadan kaldırılması olduğunu ifade eden Saner, artık vatandaşa ceza keserek bir yere varma zihniyetinin ortadan kalkacağını kaydetti.

“Amaç işverene ceza kesmek değildir” diyen Saner, kayıt dışılığın önüne geçilmesinin hedeflendiğini belirtti.

CEZA YERİNE 15 GÜN SÜRE

Saner, kayıt dışı işçi çalıştıranların tespiti halinde işverene ceza vermek yerine, 15 günlük süre tanınacağını anlatarak, işçinin kayıt altına alınmasının sağlanacağını, bunun yapılmaması halinde de işverene ceza kesileceğini söyledi.

Ceza alan iş insanlarının bir yıl kamu ihalelerine girmelerinde yaşanan sıkıntıların da ortadan kalkacağını ifade eden Saner, yasadaki ön izinler konusunda yapılan düzenlemeler hakkında da bilgi verdi.

ULUÇAY: “CİDDİ KAZANIMLAR GETİRECEK”

Daha sonra söz alan CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay, tasarı konusunda komitede birlikte çalıştıklarını ifade ederek, tasarının ülke çalışma hayatına kalıcı ve geleceğe yönelik ciddi kazanımlar getireceğini düşündüklerini dile getirdi.

ANGOLEMLİ: “HER YERDE YABANCILAR VE ÖĞRENCİLER ÇALIŞTIRILIYOR”

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de, her yerde yabancı uyruklu kişiler ve öğrencilerin çalıştırıldığını savunarak, ne zaman ciddi bir denetim yapıldığını sordu.

SENDİKALAŞMA

Bu konuda önlem alınmadığı sürece, nasıl bir yasa yapılırsa yapılsın bir sonuca ulaşılamayacağı görüşünü dile getiren Angolemli, sendikalaşmanın sağlanmaması halinde sorunların çözülemeyeceğini vurguladı.

Muhtarlardan yardım alınmamasını da eleştiren Angolemli, kurumlar arasındaki koordinasyonun sağlanmaması hainde, bazı mekanizmaların hiçbir zaman çalıştırılamayacağını belirtti.

Angolemli, artık aflara bir dur denilmesi gerektiğini söyleyerek, afla birkaç işverene kolaylık getirmenin amaçlandığını savundu.

Tasarıya olumlu oy vermeyeceğini ifade eden Angolemli, “Ciddiyet yok” dedi.

Angolemli, Türkiye işçilerinin dışında kaç tane kayıtlı işçi olduğunu, çalışanların yüzde kaçının öğrenci olduğunu, ne kadar maaş aldıklarını da sordu.

SANER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner de eleştirilere cevaben yaptığı konuşmada, üniversite öğrencilerinin yasal olarak günde 4 saat, part time çalışma hakları bulunduğunu söyledi.

Kaçak çalıştırılan öğrenciler konusunda Milli Eğitim Bakanlığı ile ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını vurgulayan Saner, KKTC’de çalışan üçüncü dünya ülkelerinden çok fazla insan olmadığını da belirtti.

Tasarının bütünü üzerindeki görüşmelerin tamamlanması ardından yasa tasarısı oy çokluğuyla kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu’nda daha sonra Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik)Yasa Tasarısı görüşülmeye başlandı.

* * *

YABANCILAR VE MUHACERET (DEĞİŞİKLİK )YASA TASARISI OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

Meclis Genel Kurulu’nda Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı oy çokluğu ile kabul edildi.

ULUÇAY

Konu hakkında söz alan CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay, hazırlanan yasa tasarısıyla kalıcı bir takım tedbirler üretildiğini belirterek, gelecekte tekrar af çıkarılmasını gerektiren bir durum olmayabileceğini kaydetti.

EVREN

İçişleri Bakanı Kutlu Evren de, muhaceret yasasının iktidar muhalefet işbirliğine örnek bir çalışması olduğuna işaret ederek, tasarının iş dünyasının önünü açacağına inanç belirtti.

Evren, yasa tasarının hayırlı olmasını temenni etti.

Tasarının bütünü üzerindeki görüşmelerin tamamlanması ardından yasa oy çokluğuyla kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu bugünkü birleşimini tamamladı.

Meclis Genel Kurulu bir sonraki oturumunu 21 Kasım saat 10.00’da yapılacak.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.