Dereden köpük aktı

Dereden köpük aktı

Lefke’de, Rum tarafından gelen dere suyunun köpüklenmesi ciddi endişelere yol açtı

KORKU: Köpüklü suları incelemeye alan yetkililer kimyasal analizlerin yapılacağını açıkladılar. İçme ve sulama sularının durumu belirsiz

ZEHİR: Bölge halkı ve üreticiler, dere kenarındaki topraklarda oluşan sarı ve yeşil tortuların zehir olabileceği endişesini taşıyor

Ülkemizi etkisi altına alan yağmurlu hava Lefke bölgesindeki tüm Derelerin akmasına neden oldu. Yağışların bu yıl bereketli olması nedeni ile yıllarca akmayan Argaci’lerinde ( Argaca) akmasına neden oldu. Argaci’den akan köpüklü sular endişe yarattı.

Lefke’nin Güney tarafındaki Kırmızı Uçurum olarak bilinen maden bölgesinden Lefke Gazi Lisesinin üst kısmından geçen ve Lefke-Çamlıköy anayolunun üzerindeki,Karşıyaka mahallesi alt kısmından akan Argaci’den köpüklere bürünmesi bölge insanını ve bahçe sahiplerini endişeye soktu.

Karşıyaka mahallesinden geçen Argaci’deki köpüklü sular Lefke Deresi yanından 1990 yılında yapılan ve Güzelyurt Barajına suların taşınması için yapılan su toplama regülatörüne akıyor. Regülatörde toplanan sular ise derivasyon kanalı ile Güzelyurt Barajına taşınıp yer altı sularını besliyor.

Lefke Muhtarı Turgay Özersoy’un çağrısı ile olay yerine Lefke Çevre ve Koruma Dairesi sorumlusu Türker Meteci geldi. Meteci, Karşıyaka mahallesindeki Argaci’den akan ve regülatöre düşen köpüklü suların içeriğinin ne olduğunu, yeraltı kaynaklarına içme ve sulama sularına sağlıklı olup olmadıklarını yerinde inceleyen Lefke Çevre ve Koruma Dairesi sorumlusu Türker Meteci, dün bilgilerine gelen köpüklü sular için Lefkoşa Çevre dairesi ile temasa geçerek su ve köpüklerden numuneler alarak tahlile göndereceklerini söyledi.

Bazı bahçe sahipleri verdikleri bilgilerde, Güneyde kalan Kırmızı uçurum diye bilinen maden bölgesinden ve Fugasa maden bölgesinden Lefke’ye uzanan argaci’ninin Lefke’de Rusikya pınarının destegiyle Lefke’ye geldiğini söyleyerek, Bu argaci’nin gelmesi ile Lefke’deki yer altı kaynaklarının tam kapasite ile dolduğunu ve argaci’nin kolay kolay gelmediğini ve 10-20 yılda bir geldiğini söylediler. Ancak bu yıl akan Argaci’nin köpüklü gelmesi Kırmızı uçurum ve Fugasa madenindeki atıkların da su ile gelmiş olacağından bahçelerine, yeraltı içme ve kullanma sularına da zararı olabileceğini söyleyerek, Argaci içeisinde suların geçtiği yerlerde topragın sarı ve yeşil renkler olması kendilerini endişelendirdiğini ve bir an önce tedbir alınmasını istediler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2019-05-08 18:31:46