DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19424602.46789%
Lefkoşa
°

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, zirvede konuştu

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, zirvede konuştu

ABONE OL
6 Temmuz 2024 18:15
Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, zirvede konuştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Azerbaycan’ın Şuşa şehrinde yapılan Türk Devletleri Teşkilatı Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısında açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında KKTC’nin Azerbaycan ile tarihe dayanan güçlü bir bağı olduğunu vurgulayan Ertuğruloğlu, “ortak tarihimiz, kültürel mirasımız ve kardeşlik bağlarımız ilişkilerimizi pekiştirmiştir” dedi.

Ertuğruloğlu, “KKTC 11 kasım 2022’de TDT’ye anayasal adı ile gözlemci üye olarak kabul edilmiş. Ve büyük türk dünyasında hakkı olan yerini almıştır. Bizler için 4-14 ekim 2023 de cumhurbaşkanımız sn ersin tatarın bakü’yü ziyareti ve Aliyev ile görüşmesi tarihi bir olaydır. Cumhurbaşkanımız baküde bulunduğu süre içerisinde en yüksek seviyede ağırlanmış ve devlet protokolü uygulanmıştır. Aliyev’in Azerbaycan olarak KKTC’nin TDT’na asil üye olmasını destekliyoruz. Bu çok doğaldır, çünkü tarihsel açıdan KKTC Türk dünyasının bir parçasıdır ve orada yaşayan türkler bizim kardeşimizdir ifadeleri bizler için çok önemli ve anlamlıdır. KKTC ve Azerbaycan meclislerinde milletvekillerimizin evet oyu vermesi ile kurulan azerbaycan KKTC parlamentolararası dostluk gurubu ülkelerimiz arasındaki ilişkilere yeni bir ivme kazandırmıştır” dedi.

Kıbrıs Türklerine uzun yıllardır uygulanan bizçok alandaki haksız izolasyonun ve ambargoların yıkıcı sonuçlarının Anavatan Türkiye’nin her alandaki sonsuz desteği ie aşılmaya çalışıldığını belirten Ertuğruloğlu, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin KKTC’ye verdiği desteğin mutlu edici ve güç verici olduğunu belirtti.

Ertuğruloğlu, “diğer Türk Devletleri Teşkilatı üyesi türk soydaşlarımızdan da aynı adımları atmalarını beklediğimizi vurgulamak isterim” dedi.

Ertuğruloğlu, “KKTC olarak TDT’nin bir parçası olmaktan onur duyuyor ve bu işbirliğini daha da ileriye taşımayı arzuluyoruz. Bu yönde atılacak tüm adımları desteklediğimizi belirtmek isterim” dedi.

Ekonomik, kültürel ve siyasi alanlarda ortak projeler ve gelişimlerle birbirimize destek olmalı ve dayanşmamızı güçlendirmeliyiz” diyen Ertuğruloğlu iki ülke arasındaki ortak çalışmaların önemine işaret etti.

KKTC’nin sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeye kararlı olduğunu vurgulayan Ertuğruloğlu, “Türk dünyasının Doğu Akdenizdeki önemli bacağı olan ülkemizin bölgesel ulaşım bağlarını iyileştirmenin ekonomik büyüme ve kalkınma için hayati önem taşıdığına inanıyorum” dedi.

İki ülke arasındaki işbirliğinin önemine işaret eden Ertuğruloğlu, işbirliği ile Türk dünyasına sürdürülebilir ve müreffeh bir gelecek yaratılabileceğini söyledi.

“ TDT’nın güçlü ve birlik içerisinde olması sadece türk dünyasının değil, dünyanın da barış ve istikrarına katkı sağlayacağına olan inancımızın tam olduğunu , KKTC olarak büyük türk dünyasının bir parçası olmaktan gurur duyduğumuzu ve işbirliğimizi daha da ileriye götürmeyi arzu ettiğimizi yinelemek istiyorum”

Bakan Ertuğruloğlu, toplantıdaki konuşmasının önemli bir bölümünü Kıbrıs davasına ayıran ve Kıbrıs Türkünün tabi tutulduğu haksızlıklara son verilmesini vurgulayan Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a da teşekkür etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.