DOLAR 32,1853 0.01%
EURO 34,9391 -0.16%
ALTIN 2.502,88-0,29
BITCOIN 22426161.24495%
Lefkoşa
°

22:10

YATSIYA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
DP Lefkoşa İlçe Başkanı Rauf Denktaş

DP Lefkoşa İlçe Başkanı Rauf Denktaş

ABONE OL
28 Kasım 2016 08:29
DP Lefkoşa İlçe Başkanı Rauf Denktaş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Demokrat Parti (DP) Lefkoşa İlçe Örgütü Başkanlığı’na oy birliğiyle Rauf Denktaş seçildi.

Lefkoşa İlçe Kadın Örgütü Başkanı Samiye Beyoğlu Kilim, Lefkoşa İlçe Gençlik Örgütü Başkanı ise Muhammed Shanableh oldu.

DP Lefkoşa İlçe Örgütü 10. Olağan İlçe Kongresi dün gece Lefkoşa Golden Tulip Otel’de yapıldı. Kongrede, tek aday olan Rauf Denktaş oy birliğiyle DP Lefkoşa İlçe Başkanı seçildi.

Kongreye DP Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, eşi Müge Denktaş,  Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı, DP Lefkoşa Milletvekili Dr. Mustafa Arabacıoğlu, DP Genel Sekreteri Mehmet Erol Aktoprak, Kadın Örgütü Genel Başkanı Esen Yalın Aktoprak, ilçe başkanları, parti yetkilileri, kadın ve gençlik örgütleriyle partililer katıldı.

Kongreye katılanlar arasında ayrıca DP eski Genel Başkanı Salih Çoşar ile eski bakanlardan Atay Ahmet Raşit de yer aldı.

dp1

YENİ YÖNETİM

DP Lefkoşa İlçe Başkanlığı görevine seçilen Rauf Denktaş başkanlığındaki İlçe Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

“Dr. Ozan Erenay, Orhan Kürşad, Mehmet Yücel, Tigin Kişmir, Av. Ali Tunçtaşlı, Süleyman Osman Akosman, Av. Eda Çelik Yıldırım, Ahmet Küçük, Seda Ahiskal, Nevzat Nevzat, Şevket Şenbülbül, Hüseyin Koze, Erdem Özçakır, Macit Yüksel, Ahmet Çoşkun Kısa, Hüseyin Zahitoğlu.”

İlçe Disiplin Kurulu ise “Ahmet Serman, Vuslat Ergün, Ogün Kişmir, Barış Kalfaoğlu, Nevruz Taydemir, Tuna Arıhan, Mehmet Sporcuoğlu, Yudum Mişon, Servet Mercan, Salih Tikici, Eylem Şahoğlu”ndan oluştu.

DP Lefkoşa İlçe Kadın Örgütü Başkanlığı’na Samiye Beyoğlu Kilim oy birliği ile seçilirken, yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: “Meryem Rıfkı, Samiye Yıldırım, Fatoş Akbilek, Ülcaz Arıhan, Tülay Yamaç, Ayten Güler, Hayriye Sporcuoğlu, Servet Mercan, Huriye Birsel, Nursun Samur, Pelin Ayken, Tuncay Ebgü, Mehtap Özdemiray, Melis Büyükoğlu, Bengü Kişmir Taşkent”.

DP Lefkoşa İlçesi Gençlik Örgütü Başkanı Muhammed Shanableh başkanlığında oluşan Gençlik Örgütü Yönetim Kurulunda ise şu isimler yer aldı:

“Mehmet İbrahimoğulları, Burak Özaltınok, Ahmet Emir, Mehmetali Hüdaverdi, Hakan Sançar, Hüseyin Buba.”

AKTOPRAK

Kongrenin açılış konuşmasını DP Genel Sekreteri Mehmet Erol Aktoprak gerçekleştirdi. Aktoprak,  hiçbir başarının kendiliğinden ortaya çıkmadığını, bunun formülünün; çok çalışmaktan geçtiğine işaret ederek, daha fazla çalışmak ve istenilen hedefe yürümek gerekliliğine vurgu yaptı.

Ülkenin “Serdar Denktaş’ın başkanlığına” ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Mehmet Erol Aktoprak, ömrünü Kıbrıs ve Kıbrıs Türk halkının haklı davasına adayan kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ı yâd ederken, onun ardından Cumhurbaşkanlığı makamına getirilenlerin aynı özveriyi sağlayamadığını, halkın haklarını koruyamadığını savundu.

Bu nedenle Rauf R. Denktaş’ın izinde giden bir lidere ihtiyaç duyulduğunu, bu liderin de Serdar Denktaş’tan başkasının olamayacağını söyleyen Aktoprak, “Cumhurbaşkanlığı makamında yeniden bir Denktaş’ın olmasının zamanı gelmiştir” dedi.

serdar-denktas

DENKTAŞ

DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş da, kongreye katılanların  coşku ve birlikteliğinin, devlete ve bayrağa olan bağlılıktan kaynaklandığını söyledi.

Kurulduğu tarihten bugüne DP’yi yok etmek için çeşitli oyunların oynandığına işaret eden Denktaş, bu oyunların her defasında bozulduğunu, çünkü demokrat partiye gönül vermiş insanların birlikte, cesaret, hoşgörü ve inanç ile bu yolu yürümeyi sürdürdüğünü kaydetti.

50 kişilik Meclis’te 5 milletvekiliyle gece gündüz ayrımı yapmaksızın çalıştıklarına vurgu yapan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, vekillere teker teker teşekkür etti ve şunları söyledi:

“Öylesi bir birlik ve beraberlik içerisindeyiz ki, üstümüze gelindiğinde geri geri gitmekten başka yapabilecekleri bir şey kalmıyor. Biz 5 kişiyiz ancak gençlik, dinamizm ve tecrübe bir arada. 5 kişiyiz ama bu devlete bağlılık, bu bayrağa sevgi var ya, o bizi güçlü kılıyor.”

Denktaş, “7 aydır iktidarız. CTP döneminde taksitle ödenen maaşları ödedik, geçmiş borçları kapattık, gelirimizi arttırdık” dedi. Denktaş, UBP-DP koalisyonunun 7 aydır iktidarda olduğunu, CTP iktidarı döneminde taksitle ödenen kamu maaşlarını 3 gün içerisinde ödeyerek işe koyulduğunu, ardından yine geçmişten kalan kamu borçlarını kapattığını, bunun yanı sıra gelirleri artırdığını ve ekonomik çarkın dönmeye başladığına işaret etti.

Serdar Denktaş, buna rağmen muhalefetin hala daha bu iyileştirmeleri görmezden geldiğini söyledi.

Mecliste ve Meclis dışında kalan muhalefet partilerinin gereksiz eleştirilerine kulak asmadıklarının bilinmesini isteyen Maliye Bakanı Denktaş, “Biz her ne yapıyorsak, tecrübemiz, birikimimiz, bu ülkeye, bu devlete, bu bayrağa olan bağlılığımızla yapıyor, paydaşlarımızla konuşarak adım atıyoruz. Onlar ise ortaya bir çözüm formülü koymaksızın sadece eleştirmek adına muhalefet yapıyor, yapsınlar. O beceriyi devam ettirsinler. Kendileri muhalefettir, iktidar bundan böyle DP’dir” dedi.

Denktaş, daha fazla eşitlik, daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi, daha fazla adalet ve insan hakları vurgusu yaparak, “Eşitlikten bahsederken, dünyanın her ülkesi kadar eşit bir devlet, dünyadaki her insan kadar eşit bir birey olduğumuzu, daha fazla adalet derken, Kıbrıs Türkü’nü belirsizlik içinde yaşatmaya mahkûm etmenin hakları olmadığını haykırıyoruz.  BM’ye üye birçok devletten çok daha iyi bir şekilde demokrasiye sarıldığımızı biliyor, dünyadan daha fazla demokrasi talep ediyoruz.  Gasp edilen adalet ve insan haklarımıza sahip çıktığımızı haykırıyoruz” şeklinde konuştu.

dp

HALKA ÇAĞRI

Denktaş, halka da şu çağrıyı yaptı:

“Ne kadar birlik ve beraberlik içerisinde olursak, aynı hedefe doğru yürürsek KKTC o denli güçlenmiş olur.

Uluslararası camiada güçlü kalmak adına birlikte mücadele edilmesi gerekiyor. Ne kadar birlik ve beraberlik içinde olursak, ne kadar aynı hedefe doğru yürürsek, Rauf Denktaş’ın çizdiği yolda ilerlersek KKTC o denli güçlenmiş olur. Ben buna inanıyorum.”

Serdar Denktaş, DP Lefkoşa İlçe Bakanı seçilen oğlu Rauf Denktaş’a da şu tavsiyede bulundu:

“Evlat! Sana da, dedene, amcana ve bana saldırdıkları gibi çok yüklenecekler. Aldırma! Doğru bildiğin yolda yürü… Yıllar önce aktif siyasete atılma karar verdiğimde, babam Rauf Denktaş’ın karşısına çıktım. Bana tavsiyesi; ‘beni ve Ağabeyin Raif’i gördün, tüm zorlukları, saldırıları izledin. Buna rağmen hala daha aktif siyaset diyorsan hayırlı olsun. Aradan yıllar geçti, şimdi oğlum Rauf Denktaş aktif siyasete soyundu. Benim de ona tavsiyem, Evlat! Hem dedeni, hem amcanı, hem de beni gördün, yaşanan zorlukları izledin. Sana da, bana ve Ağabeyime saldırdıkları gibi çok yüklenecekler. Aldırma! Doğru bildiğin yolda yürü!.”

RAUF DENKTAŞ

Rauf Denktaş, DP Lefkoşa İlçe Başkanı seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, görevi kendisine layık gören, güvenen, beraber çıkılan yolda destek verenlere teşekkür etti. Küçük yaşlardan itibaren DP’nin her organında görev almanın kendisini onurlandığını belirten Rauf Denktaş, bugün yeni bir enerji ve yenilenmiş bir ilçe yönetim kurulu ile halkın huzuruna çıktığını söyledi.

Bu uğurda birçok yol arkadaşı bulunduğunu ve kendisine öğretici olduklarını belirten Rauf Denktaş, ona yol gösteren iki şahsı da “hocam” diye tanımlarken, bunların başında dedesi, kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın, ardından ise babası Serdar Denktaş’ın geldiğini belirtti. Rauf Denktaş, varoluş mücadelesi liderlerinden, kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın torunu olmanın verdiği sorumluluk ile hareket edeceğinin sözünü verdi ve şunları söyledi:

“Bizler, Kıbrıs Türklerinin cemaatten kendi devletini kuran özgür bir halk olma yolunda başlayan siyasi tarihini ileriye taşımaya, varoluş mücadelemize sahip çıkmaya, daha demokratik, daha özgür, daha insan haklarına saygılı, daha adil bir düzen yaratmak için bu yola çıkıyoruz. Ve bu yola çıkarken haykırıyoruz, ‘burası bağımsız ve demokratik bir Cumhuriyet’tir.”

Ülkenin bir kez daha karşıt kutuplar olarak bölünme sürecine sürüklendiğine işaret eden DP Lefkoşa İlçe Başkanı Rauf Denktaş, tüm Kıbrıs Türk halkının bütününün sesi olacaklarını, bu mücadelenin temellerini DP’nin 2000’li yıllarda attığını, parti genel başkanı Serdar Denktaş’ın 7 Temmuz 2015 tarihinde sunduğu, kapsamlı “yeni vizyon” çalışmasını kendilerine yol gösterici bir manifesto olarak kabul ettiklerini, bu vizyonu tüm partililerle geliştirerek ileriye taşımak istediklerini vurguladı.

Rauf Denktaş, müzakere sürecine de değinerek, böylesi kritik bir süreçte Kıbrıs Türk halkına birlik olma sorumluluğu düştüğünü, mücadelenin hem özgürlük ve egemenlik hem de demokrasi mücadelesi olduğunu söyled

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.