Eğitim Bakanlığı ile Kar-İş anlaşamadı! Öğrenciler ortada kaldı

Eğitim Bakanlığı ile Kar-İş anlaşamadı! Öğrenciler ortada kaldı


Evrenselgazete / Rana Sarro – Kar-İş’in okulların açılacağı Pazartesi günü itibariyle öğrenci taşımacılığı yapmayacağı yönündeki kararı üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı Müdürü Adnan Eraslan, Evrenselgazete’ye açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı Müdürü Adnan Eraslan, Kar-İş ile Milli Eğitim Bakanı arasında iki yıllık bir protokolün söz konusu olduğunu belirtti ve “protokolde kendilerinin imzaları vardır. İmzalarının bulunduğu bir protokolde farklılık istemek doğru değildir. İşlerine geldiğinde protokole uymak, işlerine gelmediğinde uyulmayacak bir anlayışın doğru olmadığını kendilerine de dile getirdik” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda dün Taşımacılık Komisyonu’nun toplandığını belirten Adnan Eraslan, bu toplantıda bulunan Kar-İş temsilcilerinin, toplantı sonunda eyleme gitme kararı aldıklarının kendilerine de bildirildiğini söyledi.

“İMZASIZ SÖZLEŞMELER TESPİT EDİLDİ”

Eğitim Bakanlığı’nda yapılan toplantıda, geçmiş yıllarda yapılan bazı sözleşmelerde imza bulunmadığı, bununla ilgili de Ombudsman Raporu çıktığı, bu raporda yer alan bulguların suç olduğuna dikkat çekildiğini işaret eden Eraslan, “Bakanımız da, ülkede kaos yaşanmasın ve taşımacılar ödenebilsin diye, bu sözleşmelere imza koymaktaydı. Gelinen aşamada bu konuda sıkıntı çıkınca, Bakanımız 60 tane sözleşmeye imza koymayarak, bunların tekrardan bir kontrol edilmesini istedi. Bunlarda bazılarında hesap sıkıntısı olduğunu gördük ve bunları düzeltme yoluna gittik” dedi.

“TAŞIMACILIKTA PAZARLIK USULÜ KALKACAK”

Bunun yanısıra toplantıda, yeni taşımacılık konusundaki durumun ortaya konduğunu, taşımacılıkta kaçakların olmaması noktasında bazı önlemler alınmasının konuşulduğunu da ifade eden Adnan Eraslan, yeni dönem ile ilgili hızlı bir şekilde çalışılıp, pazarlık usulü değil, kurallar çerçevesinde rakamların belirleneceğinin ortaya konduğunu anlattı.

“GENELGELER ÇİĞNENEREK RAKAMLAR BELİRLENİRDİ”

Eraslan, “geçmiş dönemde pazarlık usulü bir yapı nedeniyle, protokoller ve genelgeler çiğnenerek rakamlar belirlenirdi. Bu da taşımacılıkta sorunlar yaratırdı. Biz taşımacılığı tartışılmayacak bir konuma sokmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Taşımacıların birkaç sorunlarını da bu toplantıda dile getirdiklerini de belirten Eraslan, “kapsam bölgeleri zaten nettir. Belli sayının altında öğrenci taşımacılığı konusunda da ne olacağı yine nettir, protokolde zaten bunlar yazıyor. Doluluk oranları ile ilgili kapsam da protokolde belirtiliyor. Şoför yardımcıları denilen refakatçilerin hakları da bellidir. Ki bunların yıllarca sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarını yapmadılar, kayıtları dahi bulunmamaktadır. Yine şoförlerin sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının zorunlu olduğu ve bunların olması gerektiği vurgusu yapılmıştır” dedi.

“Ancak üzüldüğüm birşey vardır ki, toplantı çıkışı Kar-İş yönetimi bize kendilerinin karar aldıklarını ve eyleme gideceklerini söylediler” diyen Eraslan, halbuki Bakanlık ile Kar-İş arasında 2 yıllık sözleşmenin bulunduğunu vurguladı.

“DÖVİZ ARTIŞI NEDENİYLE HAKLILIK PAYLARI VAR”

“Protokolde kendilerinin imzaları vardır ve protokolde farklılık istemek doğru değildir. İşlerine geldiğinde protokole uymak, işlerine gelmediğinde uyulmayacak bir anlayışın doğru olmadığını kendilerine de dile getirdik” diyen Eraslan, döviz artışı nedeniyle, iki yıllık sözleşmelerdeki rakamlara göre, Kar-iş’in taşımalarında sıkıntı olduğunun bir gerçek olduğunu da ifade etti.

Eraslan, “haklılık payları olabilir ama bu haklılık paylarının taşımacılıkta taleplerinin karşılanmayacağı şekilde “biz okullara öğrenci taşımayız” gibi bir tehditle yola çıkmak ne kadar doğrudur” dedi.

Kaynak : Evrensel GazeteSosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Planlayarak öldürdüler

Planlayarak öldürdüler

24 Eylül 2019, Planlayarak öldürdüler için yorumlar kapalı
Bu Nasıl Öğretmen…

Bu Nasıl Öğretmen…

24 Eylül 2019, Bu Nasıl Öğretmen… için yorumlar kapalı
Yağmur geliyor…

Yağmur geliyor…

24 Eylül 2019, Yağmur geliyor… için yorumlar kapalı
Tesekurler hepimizin.bayrami.kutlu.ve.huzurlu.geçsin. Insallah: Yorumunuz
2019-08-11 08:12:07
İsminiz: Yorumunuz
2019-07-24 12:44:02
2019-05-08 18:31:46