EN KÖTÜ PLAN PLANSIZLIKTAN İYİDİR

EN KÖTÜ PLAN PLANSIZLIKTAN İYİDİR

        Ülke gündemini yeniden salgın meşgul ederken bu ortamda futbol oynansın mı? Oynanması mı? Tartışmaları yine gündemi oluşturmaya başladı.  Federasyon 9 Eylül tarihinde almış olduğu kararla tüm futbol etkinliklerini 1 Ekim’e kadar durdurduğunu açıkladı ve başlangıç tarihini sağlık kurulunun vereceği karar doğrultusunda açıklayacağını belirtti.

       Tabi ki yaşamda herşeyden önce sağlık gelir. Sağlıksız koşullarda spor yapmanın doğru olmadığını savunanlardan biriyim. Yarım kalan ligin tamamlanması konusunda da görüşlerim aynıydı ve hala değişmedi.

      Benim o zamanki önerim, şimdiki belirsizliğin yaşanmaması adınaydı. Yarıda kalan ligin Eylül ayı sonunda başlatılıp tamamlanması ve lig tamamlandıktan sonra da transfer döneminin kısa tutulması ve ardından 2020-2021 sezonunun başlatıkması yönündeydi.  Bunu savunurken hem covid-19 salgınının yaratacağı sağlık koşullarının yetersiz oluşu gem de aşırı sıcaklarda futbolun oynanmasının sağlıklı olmayacağıydı.

      Ancak bu görüşüm federasyon başkanı tarafından pek değer bulmadı. Üstelik Sağlık kurulunun futbol maçlarının oynanması konusunda olumlu kararı olmamasına rağmen maçlar oynatıldı. Bu dönemde özellikle federasyon ve federasyona bağlı kuruluşlar da (Antrönerler Derneği-Kulüpler Birliği) oynanması konusunda görüş birliğine varılmıştı. Fakat şimdi bakıyorum da bu kuruluşlardan henüz futbol oynansın mı oynanmasın mı diye bir açıklama göremiyorum

       O dönemde özellikle federasyon başkanının ısrarcı dayatması, futbol maçalarının oynanmasında  önemli rolü olmuştu. Elbette karar mercii federasyondur. Aldığı karara karşı olmama rağmen saygı duymak gerekir. Kaldı ki o dönemde futbolun beşiği diye adlandırılan ülkeler dahi liglerini ya tescil etmişlerdi ya da ligleri ertelemişlerdi.

       Şimdi bakıyorum da Avrupa’da bütün ülkeler futbol sezonuna start vermişler fakat  ülkemizdeki futbolun ne zaman başlayacağı konusunda herhangi bir açıklama yok. 1 Ekim’e kadar bütün organizasyonlar durdurulmuş. kulüpler ne yapacağını bilmiyor. Anterenmanlara başlasınlar mı?  oyunculara yüklemeler yapılsın  mı? bilmiyorlar; Kısacası büyük bir belirsizlik söz konusu. 

         Salı gün futbol federasyonu  Tabibler Birliğini ziyaret etti. Yapılan açıklamaya baktığımızda, futbolumuz adına iç açıcı bir gelişmenin olduğunu söyleyemeyiz. Yani 1 Ekimden sonra çalışmaların başlayıp başlamayacağı da belli değil.

 

Dün de federasyon bir açıklama yaparak, artan bulaş nedeni ile insan sağlığını düşünerek maçların oynanmasının riskli olduğundan söz ediyor.

       İşte benim itirazım bu noktadadır. Federasyonun bu noktadaki tutarsızlığında. Eğer sağlık önemli ise neden liglere ara verildiği zaman aynı duyarlılığı neden göstermedin? O zaman da salgın yüzünden lige ara verilmişti şimidi de. O zaman büyük kumar oynadın ama şimdi cesaret edemiyorsun.

       Diyeceksiniz ki o zamanki salgın şimdiki gibi yoğun değildi. Kabul ediyorum o zaman insanımızın duyarlılığı ve alınan önlemler sonucunda salgının yayılması önlemişti. Ancak risk sadece salgınla ilgili değil sıcaklarda oynamanın da sağlık açısında doğru olmadığıydın.  Eğer sporcuların sağlığını şimdiki kadar önemsiyorsaydın neden o zaman da böyle duyarlı davranmamıştın.

     Şimdi soruyorum ; bundan sonra kapanma olmayacağı söyleniyor. Eğer kapanma olmazsa şimdiki duyarlılığınız aynı şekilde devam edip ligleri  başlatılmayacak mısın ?

        Kulüpler transferlerini tamamlamış, futbolcularla sözleşmeler yapılmış, takımların büyük bir kısmı sezon açılışlarını yapılmışlar, bu ekonomik krizde önemli miktarda paralar harcamışlar  ve harcanmaya da devam ediliyor, bu durumda kulüplere öneriniz ne olacak?

       Ayrıca BTM maçlarında da sorunlar yaşanıyor. Önce iptal edildi sonra tekrar başladı. Bazı takımlar maçalara çıkmadı veya çıkmak istemiyor vs. Yani kısacası futbolumuz tatsız bir durumla karşı karşıyadır.

       Bütün bu çelişkiler içerisinde, federasyon, sağlık kurulunun vereceği karar çerçevesinde adım atacağı sinyalini veriyor. Keşke sağlık kurulunun kararları en başından dikkate alınmış olsaydı.

       Anlaşılan odur ki pandemi süreci kısa zamanda bitmeyecek. Dünya Sağlık Örgütü ve Uzmanların açıklamalarına bakıldığında 2021 yılının ortalarına kadar pandeminin devam edeceği söyleniyor.

       Eğer durum böyle olursa bu sezon maçlar oynanacak mı? oynanacaksa lig statülerinde herhangi bir değişiklik yapılacak mı? Ekonomik zorluklar içerisinde olan kulüpler futbolcu maaşlarını öderken devlet katkısı alacaklar  mı? Bütün bu sorulara federasyon yanıt vermelidir.

     Son günlerde sosyal medyada federasyonla ilgili farklı farklı yorumlar okuyoruz. Kimileri yok “federasyon devlet katkısını alamadığı için ligi başlatmıyor” yok “geçmiş sezondan kalan borçlarını henüz ödenemediği” yok “seçimlerin yapılmasını bekliyor” gibi birçok söylemler okuyoruz.

      Sebep her ne olursa olsun, federasyon her konuda tutarlı şeffaf hesap verebilir olmalıdır. Açık, şeffaf ve hesap verebilir olunduktan sonra kimse kafasına göre yorum yapamaz.

      Şimdi 25 Eylül cuma günü olağan mali genel kurul toplantısı yapılacak. Kulüpler kendi önerileriyle birlikte kafalarında oluşan soruları federasyon başkanına sorup yanıt alabileceklerdir. Bu arada federasyonun 2020-2021 sezonu ile ilgili ne karar alacağını ve nasıl bir plan ortaya koyacağını da merak ediyorum.

      Hepimiz bekleyip göreceğiz.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Mezunum Satiyorum Kıbrıs
Herkese Açık grup · 12.220 üye
 

Gruba Katıl

 

Mezunum Satiyorum Kıbrıs grubunda 2.el eşya ve kiralık daire bulabilirsiniz.. Eşyalarınızı da satabilirsiniz…. Grupta işletmelerin , ticari amaçlı p…
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM