Etiyopya’da darbe girişiminde bulunan güvenlik şefi öldürüldü

Etiyopya’da darbe girişiminde bulunan güvenlik şefi öldürüldü


Etiyopya resmi medya kanalında yer alan habere göre, Etiyopya’nın Amhara eyaletinde darbe girişimine kalkışan güvenlik şefi Asaminew Tsige kaçmaya çalışırken öldürüldü.

Eyalet başkanı ve danışmanı da yaşamını yitirdi

Amhara eyaletinin başkenti Bahirdar’daki yerel hükümeti hedef alan darbe girişiminde, Amhara eyalet başkanı Ambachew Mekonnen ve danışmanının saldırıya uğradığı duyurulmuştu.

Saldırıda eyalet başkanı ve danışmanının hayatını kaybettiği belirtilirken, darbe girişiminin arkasında güvenlik şefi Asamnew Tsige olduğu açıklanmıştı.

Genelkurmay Başkanı öldürülmüştü

Etiyopya başbakanlığı ise, darbe girişiminden birkaç saat sonra Genelkurmay Başkanı Seare Mekonnen’in başkent Addias Ababa’daki evinde korumaları tarafından öldürüldüğünü belirtmişti.

Ülke 9 farklı eyaletten oluşuyor

Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti’nin idari yapısı, etnik kökenlere göre şekillendirilmiş 9 farklı eyaletten ve ayrıca Addis Ababa ve Dire Dawa gibi 2 farklı özel şehir yönetiminden oluşuyor.

Oromo ve Amhara halkı, ülkenin en büyük etnik grupları olma özelliği taşıyor. Yaklaşık 100 milyon nüfusa sahip ülkede, nüfusun yaklaşık yüzde 35’ini Oromolar, yüzde 27’lik kısmını Amharalar oluşturuyor.

Son dönemde etnik milliyetçiliğin ve etnik çatışmaların artışa geçtiği ülkenin farklı eyaletlerinde çok sayıda silahlı milis grup var.Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tesekurler hepimizin.bayrami.kutlu.ve.huzurlu.geçsin. Insallah: Yorumunuz
2019-08-11 08:12:07
İsminiz: Yorumunuz
2019-07-24 12:44:02
2019-05-08 18:31:46