Evren: Turizm hareketlerinin değişimini, Kurban Bayramı tatili ile birlikte daha net görmüş durumdayız

Evren: Turizm hareketlerinin değişimini, Kurban Bayramı tatili ile birlikte daha net görmüş durumdayız

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kovid-19 pandemisi nedeniyle büyük oranda etkilenen sektörlerin başında gelen turizm ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Evren, dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemisinin, turizm organizasyonlarını değiştirdiğine dikkati çekerek, ülkenin bu değişime hazırlıklı olması gerektiğini, Bakanlık olarak da bu yönde çalışma başlattıklarını belirtti.

Dünya’da turist hareketliliğinin ve turizm politikalarının değişime uğradığını belirten Evren, “turizm politikalarımızı, değişen turizm hareketliliğine göre, ilgili sektörlerimizle şekillendiriyoruz. Turizm hareketlerinin değişimini, Kurban Bayramı tatili ile birlikte daha net görmüş durumdayız” dedi.

Evren, KKTC genelindeki 5 yıldızlı otellerin Bayram süresince doluluk oranlarının ortalama yüzde 30’larda seyretmesine karşın kırsalda bulunan daha küçük ölçekli konaklama tesislerinin yüzde 100’lere kadar çıkmasının, pandemi süresince konaklama tercihlerinin değiştiğinin önemli bir göstergesi olduğunu belirtti.

Evren, Kurban Bayramı süresince, hava yolu ile KKTC’ye yaklaşık 5 bin 5 yüz turistin geldiğini, bu rakamın pandemi öncesinde 180 bin civarında olduğu kaydederek, bu düşüş karşısında iç turizmin Bayram süresince hareketlendiğine dikkati çekti.

Bakan Evren, ülkeye girişlerde uygulanan çift PCR test kriterlerinin KKTC’yi ziyaret edecek olanların da korunması adına tedbir mahiyetinde olduğunun anlaşılması gerektiğinin altını çizdi

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Mezunum Satiyorum Kıbrıs
Herkese Açık grup · 12.220 üye
 

Gruba Katıl

 

Mezunum Satiyorum Kıbrıs grubunda 2.el eşya ve kiralık daire bulabilirsiniz.. Eşyalarınızı da satabilirsiniz…. Grupta işletmelerin , ticari amaçlı p…
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM