Fikri Ataoğlu DP’nin 5. Genel Başkanı oldu - Kıbrıs Web Haber

Fikri Ataoğlu DP’nin 5. Genel Başkanı oldu

Fikri Ataoğlu DP’nin 5. Genel Başkanı oldu

Demokrat Parti’nin Yeni Genel Başkanı Fikri Ataoğlu oldu

Demokrat Parti’nin (DP) 11’inci Olağan Genel Kurultayı Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda yapıldı.

Kurultay da ilk konuşmayı yapan DP Genel Başkan Vekili Afet Özcafer, DP’nin köklü geçmiş, güçlü geleceği için yıllarını DP’ye adayan Serdar Denktaş’ın DP’nin bayrağını yine yıllarını DP’ye veren Fikri Ataoğlu’na devredeceğini söyledi.

Kurultay da daha sonra okunan faaliyet ve mali rapor okunarak, aklandı.

DP’nin kurucu Başkanı Mustafa Adaoğlu da kurultayda yaptığı konuşmada, kurultay sloganına işaret ederek, DP’nin 27 yıl önceki kuruluşunu anlattı, DP’nin köklü geçmişinde başkaldırı hareketinin yattığına işaret etti.

DP’nin ilk Başbakanı Hakkı Atun da kurultayda üyelere seslendi.Atun, DP’nin bir misyon partisi olarak kurulduğunu belirterek, o dönemde tek partili bir yapıya dönüşen mecliste demokrasiyiyeniden tesis etmek için 9’lar hareketinin yola çıktığını kaydetti.

DP’ye 21 yıl genel başkanlık yapan DP Lefkoşa milletvekili Serdar Denktaş da konuşmasında DP’yi kurarken bireysel ikbal değil, daha demokratik, şeffaf, yaşanabilir özgür bir ülke yaramayı hedeflediklerini söyledi.

Aktif siyasette 30 yılını doldurduğunu, 21 yıllık genel başkanlığında çok dost kaybettiğini, kırgınlıklarını ise asla dile getirmediğini anlatan Denktaş, Kıbrıs sorunu ile ilgili görüşlerini ortaya koydu.

Denktaş, siyasi eşitliği gözetecek kalıcı barışı içeren ortaklıklara destek verdiklerini kaydeden Denktaş, “çözüm Kıbrıs Cumhuriyeti’ne entegre olmaktan değil yeni bir devletin kurulmasından geçer. Bu da adım adım çözümle olur” dedi.

Denktaş, Crans Montana’da Türkiye’nin garantörlük haklarından ciddi taviz vermesine rağmen Kıbrıs Türkünü azınlık olan gören Rumlara karşı en büyük teminatın KKTC olduğunu söyledi.

Denktaş, genel başkanlığı bırakmasının ardından yeni ve zorlu bir yola çıkacağını, geleceği yeniden şekillendirmek için ülkenin en ücra köşelerine kadar gidip insanlarla birebir temas edeceğini kaydetti.

Denktaş, “bugün Cumhurbaşkanlığı adaylığımı açıklamamı bekleyenler var. Ancak bunu açıklamaya hazır değilim. Önümde 2 seçeneğim var. Birincisi önümüzdeki 5 yıl boyunca mevkisiz kalarak, halkla iç içe olup üzerime atılan iftiraları temizleyeceğim. Diğer seçenek ise bağımsız aday olup ikinci tura kalıp Cumhurbaşkanlığını devralmaktır. Her iki seçenek de zor ve meşakkatli. Bu kararı kısa sürede verip sizlerle paylaşacağım” dedi.

Kurultay da son konuşmayı yapan DP milletvekili ve kurultaydaki tek başkan adayı Fikri Ataoğlu da daha güzel ve daha adil bir KKTC, daha çok demokrasi, özgürlük, üretim ve refah için DP’nin ileriye taşınması gerektiğini belirtti.

Ataoğlu, ilk olarak DP’nin Vizyon 2033’ü hayata geçireceklerini de belirterek, “vizyon 2033 ile Cumhuriyetimizin 50’nci yılını hep birlikte taçlandıracağız. Vizyon 2033 şu değerler üzerinde yükselecek: güvenli ve huzurlu bir KKTC, üreterek büyüyen, büyüyerek güçlenen bir KKTC, yolsuzluk ve rüşvet ile etkin mücadele, planlı bir gelecek, pozitif siyaset, göç etmeyen bir gençlik, çevreyi önemseyen bir KKTC” dedi.

Ataoğlu, “KKTC’yi 2033 hedeflerine ulaştırmak için yola çıkuyorum. Bu yolda, hizmet aşkım ve gönül bağım tek rehberim. Tek hayalim 2033’te güçlü bir KKTC. Tek rüyam 2033’te güçlü bir cumhuriyet. Biliyorum ki bu hayaller hepimizin hayali. Bu yüzden 2033 için sizleri hep birliktemücadeleye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Fikri Ataoğlu, oy birliği ile Demokrat Parti’nin 5’inci Genel Başkanı seçildi.

Kurultay da ayrıca, 76 kişilik parti meclisi de okunarak oy birliği ile onaylandı. (BRT)

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Mezunum Satiyorum Kıbrıs
Herkese Açık grup · 12.220 üye
 

Gruba Katıl

 

Mezunum Satiyorum Kıbrıs grubunda 2.el eşya ve kiralık daire bulabilirsiniz.. Eşyalarınızı da satabilirsiniz…. Grupta işletmelerin , ticari amaçlı p…
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUMNevşehir araç kiralama Nevşehir evden eve nakliyat Çıldır evden eve nakliyat Damal evden eve nakliyat Göle evden eve nakliyat Hanak evden eve nakliyat Posof evden eve nakliyat