DOLAR 32,5739 0.18%
EURO 35,0053 0.31%
ALTIN 2.440,290,22
BITCOIN 2126832-1.2998%
Lefkoşa
°

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Fotoğraflarla skandal firar!

Fotoğraflarla skandal firar!

ABONE OL
18 Ekim 2016 08:49
Fotoğraflarla skandal firar!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülke kamuoyunda geniş yankı uyandıran 1 milyon TL’lik 3 kuyumcu soygununun zanlısı 4 İranlı, dün sabah tutuklu bulundukları Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ndeki hücrenin havalandırma boşluğundan kaçtı. Firariler akşam saatlerinde BM askeri tarafından ara bölgede yakalandı ancak, polis teşkilatı tartışmaların odağına oturdu

c3af3-firar12c28b-firar3Ülkemizde kısa süre önce peş peşe meydana gelen üç kuyumcu soygununun zanlısı 4 İranlı, dün sabaha karşı tutuklu bulundukları Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ndeki hücrenin havalandırma boşluğundan firar etti. Ancak, yaklaşık 16 saat sonra ara bölgede tekrar yakalandı.

Tutuklu bulundukları Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ndeki hücrelerinden dün sabah erken saatlerde havalandırma boşluğundaki demiri sökerek firar eden İran uyruklu Saeid Rohani (53), Majid Emami (37), Arash Nourbarkish (28) ve 00c2d-firar2 (24), dün gece saat 21.00 sıralarında ara bölgede Birleşmiş Milletler Barış Gücü tarafından yakalandı.

Polis Basın Subaylığı’nın verdiği bilgiye göre, firarın meydana geldiği saatten itibaren oluşturulan polis ekipleri, geniş çaplı arama başlattı.

Lefkoşa’da Dereboyu’nda eski makarna fabrikası bölgesinde fark edilen firariler, polisi görünce saklandıkları yerden koşarak güneye geçmeye çalışırken ara bölgede BM Barış Gücü askerleri tarafından tutuklandı.

Sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edilen zanlılardan birinin ağzından pırlanta parçası çıktığı öğrenildi.

Zanlılar, bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılacak.

Kamuoyunda büyük tepki çeken gelişmeler nasıl yaşandı?

Lal, Erdinç ve Altınbaş isimli üç kuyumcudan toplam 1 milyon TL’lik soygun yapmaktan tutuklanan 4 İranlı zanlının, akıl almaz bir şekilde firar ederek sırra kadem bastığı haberi hızla yayılırken, gözler polis örgütüne çevrildi.

Polisi alarma geçiren firar olayı dün ülke gündeminin ilk sıralarına yerleşirken, 4 firari İranlı’nın, Güney Kıbrıs’a kaçma ihtimali üzerine dikkatler bu yöne kaydırıldı.

Hücrelerinde mahkemeye çıkarılacakları günü bekleyen 4 profesyonel soyguncu, kuyumcu soygunlarını yaptıkları saat olan 04.32’de, hücrenin havalandırma kapağının birinin dışa doğru atık olduğunu fark edip elleriyle sökerek, havalandırma boşluğuna geçmeyi başardı. Soygun zanlıları, daha sonra 70 santime 40 santim olan havalandırma boşluğundan Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nün ön kapısının hemen yanında, dışarıya doğru açılan havalandırma mazgallarına ulaştı ve kimselere görünmeden kaçmayı başardı.

Mazgallar kilitsizdi iddiası!

KIBRIS’ın güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Lefkoşa Polis Müdürlüğü avlusunda bulunan havalandırma mazgalı yeni temizlendiği için kilitleri takılmadı.

KIBRIS, havalandırma mazgalının üzerindeki kilitlerin takılı olmadığını görüntüledi. Bu durum, ‘Soygunculardaki şansa bak!” dedirtti.

Özgürlüğe koştular

Saat 04.32’de Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nün avlusuna çıkan Saeid Rohani (E-53), Majid Emami (E-37), Arash Nourbarkish (E-28), Mansour Rajabi (E-24), müdürlüğün yaklaşık üç metre yüksekliğindeki demir korkuluğundan, güvenlik kamerası bulunan noktadan dışarıya atlayarak firar etti.

4 soyguncunun firar ettiği 1 saat sonra 05.30’da anlaşıldı. 4 soyguncunun, bulunduğu hücrede söktükleri mazgalın olduğu noktanın, hücrelerde görevli polisin görüş açısı dışında olduğu iddia edildi.

Soyguncuların, tırmanılması güç olan hava boşluğuna ‘cambaz’ gibi birbirlerinin omzuna basarak çıktıkları ve birbirlerini yukarıya çektikleri tahmin ediliyor.

Türkiye Elçiliği’nin kamerasına takıldılar

Firariler, TC Büyükelçiliği’nin önündeki güvenlik kameralarına takıldı. Polis, firarilerin Ledra Palace Kara Sınır Kapısı’nın bulunduğu sokağa girdikleri ana kadar kamera kaydına ulaştı. Hamur Restoran ile Ziraat Bankası önüne kadar geldikleri görülen firariler, o noktada kayboldu.

Polis, kaçakların en yaygın olarak, yasal olmayan yollardan güneye kaçtıkları Taksim Sahası içinde de inceleme yaptı.

Lefkoşa Polis Müdürlüğü ekipleri, dün sabahın erken saatlerinden itibaren gün boyu, sokak sokak firarileri aradı. Oluşturulan polis ekipleri, sınır hattı da olmak üzere birçok bölgede arama yaptı. Firarilerin geçiş güzergahı olan TC Elçiliği’nin önü ve Ledra Palace Sınır Kapısı’nın bulunduğu sokaktaki apartmanlarda da arama gerçekleştirildi.

Önce Değirmenlik, Yediler ve Yiğitler bölgesinde arama

Polis ekipleri, olayın gerçekleşmesinin ardından geniş çaplı arama operasyon başlattı. Firari zanlılarla ilgili ilk önce Değirmenlik bölgesinde oldukları, ardından ise Lefkoşa’da Yediler bölgesindeki kilisenin bulunduğu bölgeden güneye geçtikleri ihbarını aldı.

Bölgede arama yapan polis ekipleri, bölge sakinlerinden, sabaha karşı kilisenin arkasında bulunan köpeklerin havlamalarını duyduklarını söyledi. Zanlıların güneye geçmiş olabileceği ihtimali üzerine bölgede arama yapıldı.

Ekipler daha sonra eski Taksim sahasının bulunduğu bölge ile Yiğitler Burcu ve altındaki sahada kaçak İranlıların izini aradı.

90615-genis-capli-11ecbe-olay-yeri-inceleme-5

Olay yeri inceleme fotoğraf çekti

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Olay Yeri İnceleme ekibi, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne giderek, İranlı dört zanlının kaçtığı yeri görüntüledi.

Ekipler, zanlıların demir parmaklıkları aşarak kaçtıkları yeri tespit ettikten sonra fotoğraflarını çekti. Ekipler ardından bölgeden ayrıldı.

Sınır kapılarında güvenlik önlemleri artırıldı

Polis, sınır kapılarında İranlı zanlıların güneye kaçma ihtimaline karşı tedbir aldı.

Lefkoşa’da Metehan sınır kapısında araç ile veya saklanarak güneye geçme şansı bulunan zanlılar için güvenlik önlemlerinin artırıldığı görüldü.

Görevli polisler uyuyor muydu?

Güvenilir bir kaynak, İranlı firarilerin kaçtıkları dün sabaha karşı, bazı polislerin uyduklarını iddia etti.

Uyudukları için zanlıların kaçtıklarının farkında olmayan polislerin, bir saat sonra olayı öğrendikleri ileri sürüldü.

Polis, yaptığı açıklamada, ihmali olanlar hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

“Ne oldu bir şey mi var?”

Başkentte, Lefkoşa Polis Müdürlüğü önünde birçok gazeteciyi bir anda gören vatandaşlar ise çok meraklandı.

Gazetecilerin yanına yaklaşan bazı vatandaşlar, “Ne oldu bir şey mi var? Bütün gazeteciler araçları ile polisin önünde durdunuz?” diye sormadan edemedi.

Önce “Bilgimiz yok” denildi, sonra açıklama yapıldı

337c1-olay-yeri-inceleme-20

Olayı öğrenir öğrenmez Polis Basın Subaylığı’nı arayan KIBRIS muhabirine, “Haberimiz yok” denirken, İçişleri Bakanlığı’ndan bir görevli ise olayın yalan olduğunu belirterek, firarı geçiştirmeye çalıştı.

Olayın kısa sürede duyulmasının ardından Polis Basın Subaylığı açıklama yapmak zorunda kaldı. Polis Basın Subaylığı’nın yaptığı açıklama aynen şöyle:

“Kuyumcudan hırsızlık yapmak suçuyla ‘Dükkân açma ve hırsızlık’ meselesiyle ilgili olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü hücresinde tutuklu bulunan İran uyruklu M. E. (E-37), M. R. (E-24), A. N. (E-28) ve S. R. (E-53) firar etti.

4 İran uyruklu tutuklu dün sabah saat 04.30 sıralarında hücrenin havalandırma kısmına açılan demir ızgarayı sökerek, havalandırma boşluğundan çıkarak firar etti. Bahse konu şahıslar aranıyor.

Polis Genel Müdürlüğü Denetleme Kurulu tarafından olayda ihmali görülen personel hakkında idari soruşturma başlatıldı.”

78173-polis-1

Üç kuyumcu soygunuyla bağlantıları tespit edilmişti

Polis, 4 soyguncunun 24 Temmuz’da, saat 05.00’te, Lefkoşa’da Metropol bölgesinde Lal Kuyumculuk’un kuzeye bakan ön vitrin camını taşla kırarak hasara uğratıp vitrinde bulunan 27 adet Dizel marka kol saati çaldıklarını açıklamıştı.

Polis, firarilerin 10 Eylül’de saat 04.00’te aynı cadde üzerinde bulunan Erdinç Küçükuncular’a ait Erdinç

Kuyumculuk’un batıya bakan vitrin camının ön kısmındaki panjurun sert cisimle zorlanıp hasara uğratıldıktan sonra açılıp, arkasındaki vitrin camının kırılıp, vitrinde sergilenen 197 bin TL değerindeki bin 623 gram ziynet eşyasının sirkat eden zanlılar olduğunu tespit etmişti.

4 soyguncu, 15 Eylül’de ise saat 04.20’de Lefkoşa’da Küçük Kaymaklı bölgesinde Muhtar Yusuf Galeria

isimli işyerinde faaliyet gösteren ve işletmeciliğini Lefkoşa’da sakin Mustafa Ulu’nun yapmakta olduğu Ali Vakkas Altınbaş Kuyumculuk Ltd. isimli işyerinin kuzeye bakan alüminyum ve camdan mamul arka vitrin camı kapısının sert cisimle kırılıp hasara uğratılıp, dükkân içerisinden toplam 800 bin TL değerinde bin 500 gram ağırlığındaki altın ve pırlantaları çalmıştı.

Polis, 31 pırlanta taşı, 717 gram altın ve 12 bin TL değerindeki Dizel marka kol saatinin tespit edilemediğini açıklamıştı.

Suç ortakları olan 5 İranlı cezaevine gönderilmişti

Havaalanında çantalarında çalıntı altınlardan bulunan İranlı 5 zanlı cezaevine gönderilirken, soygunu işlediği düşünülen 4 zanlı aleyhine 8 gün daha tutukluluk emri alınmıştı.

Geçen hafta, 29 Eylül’de Ercan Havaalanı’ndan çantalarında çalıntı altınlarla çıkış yapmak isterken yakalanan Gholamreza Emami, Sanaz Akbari, Zarınbano Esfandiari, Arezo Afrasiabian ve Nahid Moshar’ın, 5 yıl hapislik cezası öngören ‘Hırsızlık mal kabulü’ suçuyla mahkemeye çıkarılmış, 20 günü aşmayan süreyle Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına karar verilmişti.

Mahkeme, geçen hafta salı günü 4 firari için 8 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına emir verilmişti. 4 soyguncu bugün mahkeme huzuruna çıkarılacaktı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.