DOLAR 32,1965 0.16%
EURO 35,0498 0.18%
ALTIN 2.430,510,06
BITCOIN 2183576-1.19801%
Lefkoşa
°

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
‘’Gençlerimize kendilerini güvende hissedecekleri barış içinde bir ülke sunmalıyız”
  • Kibris Web Haber
  • KIBRIS
  • ‘’Gençlerimize kendilerini güvende hissedecekleri barış içinde bir ülke sunmalıyız”

‘’Gençlerimize kendilerini güvende hissedecekleri barış içinde bir ülke sunmalıyız”

ABONE OL
25 Nisan 2019 11:45
‘’Gençlerimize kendilerini güvende hissedecekleri barış içinde bir ülke sunmalıyız”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Gürsel Özyiğit, çocuklara gelecekte müreffeh bir yaşam sunabilmenin yolunun ülkeyi doğru, planlı ve akılcı yönetmekten geçtiğini kaydetti.

Özyiğit, “Geçmişte sosyal, siyasal ve ekonomik bazı hatalar yaptığımızı da kabul etmek durumundayız. Önemli olan hatalardan ders çıkarıp, her bir adımı doğru planlayarak geleceğimizi inşa etmek” dedi.

Çocukların bağımsız, çağdaş ve güçlü bir yapıda özgür, üretken, sorgulayan ve kendini geliştiren bireyler olarak yetişmesi için temellerin bugünden atılması gerektiğini belirten Eğitim Bakanı,  “Gençlerimize kendilerini güvende hissedecekleri barış içinde bir ülke sunmalıyız. Bu anlamda hem toplumsal barışın, hem de toplumlararası barışın bizler için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Gürsel Özyiğit, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bu sabah Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nda (BRTK) günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Özyiğit, konuşmasında, “Mustafa Kemal Atatürk’ün çok daha zor şartlardan bir ülkeye nasıl özgüven kazandırdığı bizlere kılavuz olmalıdır” vurgusunda bulunarak, “Atatürk’ün ‘yurtta sulh cihanda sulh’ sözlerine yakışır bir yurt yaratmak için daha çok çalışmalıyız” dedi.

Bakan Cemal Özyiğit, 23 Nisan’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99’uncu yıldönümü olduğunu anımsatarak, “23 Nisan, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan bir varoluş mücadelesinin ve sonrasında bir ülkenin yeniden ayağa kalkmasının dönüm noktalarından biri olan günün yıldönümüdür” dedi.

Özyiğit konuşmasına şöyle devam etti:

“Öncelikle Türkiye’de, Kıbrıs’ta ve dünyanın dört bir yanında yaşayan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu onurlu gününü en içten duygularımla kutlamak isterim. Büyük önder Atatürk’ün izinde başlayan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile kurumsallaşmanın ilk adımları atılan mücadele, neredeyse bir asır geçmesine rağmen hala daha bizlere ilham kaynağı olmaktadır.

Aradan geçen 98 yıla rağmen Atatürk’ün ilkeleri ışığında geleceğimizi şekillendirmeye devam ediyoruz. Onun ideallerinin bugün hala daha hepimizin yaşamında ve yüreklerimizde yer etmesi, bizler için mutluluk vesilesidir.  Atatürk’ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu olan 23 Nisan gününü çocuklara armağan etmesi ise onun temelini attığı yapının geleceğine ne kadar önem verdiğinin bir simgesidir.

Türk Milleti’nin gönlünde, bağımsızlığın sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri tutan ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ her yıl yurdumuzda ve yurt dışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda ve okullarımızda çeşitli etkinliklerle kutlanarak birlik ve beraberliğimizin, geleceğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.”

“Bu önemli günde geçmişte yaşanan onurlu mücadeleleri, bugünlere hangi zorluklarla geldiğimizi ve attığımız her adımda çocuklarımızın geleceğini, onların yaşayışını nasıl şekillendirdiğimizi bir kez daha hatırlamak ve birbirimize hatırlatmak boynumuzun borcudur” diyen Cemal Özyiğit, şunları da kaydetti:

“Bu bilinçle her birimize düşen görev, bizlere miras kalan değerleri, yurdumuzun zenginliklerini sürdürülebilir kılmak ve bozmadan onlara bırakmaktır. Onları, ileride dünyadaki yaşıtları ile rekabet edebilir donanıma sahip bireyler olarak yetiştirmek için her gün daha fazla çalışmamız gerekmektedir. Kendi kültürlerine ait değerlere ve geçmişlerine sahip çıkarken, değişen dünyaya ve teknolojik gelişmelere adapte olabilecekleri ortamı çocuklarımıza sunabilmeliyiz. Onların sağlıklı bireyler olarak yetişebilmesi için gerekli çevreyi ve alışkanlıkları kazandırmak için her gün daha fazla çaba göstermeliyiz.”

Çocuklara gelecekte müreffeh bir yaşam sunabilmenin yolunun ülkeyi doğru, planlı ve akılcı yönetmekten geçtiğini kaydeden Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özyiğit, “Geçmiş yıllarda bu anlamda sosyal, siyasal ve ekonomik bazı hatalar yaptığımızı da kabul etmek durumundayız. Önemli olan bu hatalardan dersler çıkarıp, her bir adımı doğru planlayarak geleceğimizi inşa etmektir. Mustafa Kemal Atatürk’ün çok daha zor şartlardan bir ülkeye nasıl özgüven kazandırdığı bizlere kılavuz olmalıdır” dedi.

Çocukların ileride bağımsız, çağdaş ve güçlü bir yapıda özgür, üretken, sorgulayan ve kendini geliştiren bireyler olarak yetişmeleri için temellerin bugünden atılması gerektiğini de belirten Eğitim Bakanı,  “Gençlerimize kendilerini güvende hissedecekleri barış içinde bir ülke sunmalıyız. Bu anlamda hem toplumsal barışın, hem de toplumlararası barışın bizler için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Atatürk’ün “Yurtta sulh cihanda sulh” sözlerine yakışır bir yurt yaratmak için daha çok çalışmalıyız” şeklinde konuştu.

Çocukların geleceğin teminatı olduğunu vurgulayan Bakan Özyiğit sözlerini şöyle tamamladı:

“Sizlerin bu özel ve anlamlı gününde, bizler için ne kadar değerli olduğunuzu bir kez daha hatırlatmak ve aldığımız her görevde her an sizleri düşünerek adım attığımızın bilinmesini isterim.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, hepimiz için çok büyük bir anlam ifade etmektedir, çünkü Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “İstikbal sizlersiniz!”Bu duygu ve düşüncelerle başta bugünü değerli kılan çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

(BRT/TAK)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.