DOLAR 32,2400 0.06%
EURO 35,0098 0.45%
ALTIN 2.427,030,24
BITCOIN 22003080.72125%
Lefkoşa
°

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
GÖRÜŞLERDE UÇURUM VAR

GÖRÜŞLERDE UÇURUM VAR

ABONE OL
22 Eylül 2016 12:35
GÖRÜŞLERDE UÇURUM VAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kıbrıs Rum basını, Türk tarafının Dönüşümlü Başkanlığı Çapraz Oy ile bağlantılı kıldığı için, yürütülmekte olan Kıbrıs müzakerelerinde Yönetim ve Güç Paylaşımı konusunda tarafların görüşleri arasında uçurum bulunduğunu öne sürdü.

Fileleftheros “Başkanlıkta Görüşler Arasında Uçurum… Birincil Hukuk Konusunda Evet, Ama…” başlıklı haberinde, Yönetim başlığının müzakeresi sırasında Türk tarafının, “Çapraz Oy’un Dönüşümlü Başkanlık’la ve her iki toplumun tercih edeceği bakanların seçimi konularıyla paket olduğunu açıkça ortaya koyduğunu” yazdı.

Gazete, Başkan ve Başkan Yardımcısı’nın birlikte seçilmesi (single ticket) fikrinin, daha önce yakınlaşma olmasına karşın terk edilmiş göründüğünü yazdı, özetle şunları aktardı:

“Bilgi sahibi bir kaynak, dönüşümlü başkanlık konusunun her iki taraf için de önemli görüldüğünü, bu anlaşmazlığın aşılması için taraflardan birinin – muhtemelen bazı karşılıklar da alarak- pozisyonundan gerilemesi gerektiğini söyledi.  Müzakerelerde müdahil tarafları ayıran tek konu bu da değil. Türk tarafı, Birincil Hukuk meselesinin de henüz kapanmadığı görüşünde.

Nuffel’in söyledikleri tamamen kabul edilmedi

Yabancı bir diplomatik kaynak ‘Komisyon temsilcisi Peter Van Nuffel’in tavsiyelerini dikkate aldılar ancak bu, Nuffel’in kendilerine söylediklerini tamamen kabul ettikleri anlamına gelmiyor’ dedi.

Nuffel, anlaşmanın nasıl Birincil Hukuk haline gelebileceği tartışılırken, AB üyesi ülkelerin ulusal parlamentolarında oylanması gerektiğini, bunun da çok zor bir argüman olduğunu söyledi.  AB’nin Kıbrıs’la ilişkileri ve oluşturucu devletçiklerin yetkileri ile ilgili görüşmelerden birinde Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı’nın sert tepki göstermesi tesadüf değil.”

Perdikis görüşme tutanaklarını inceledi

Aynı gazete “Perdikis Görüşme Tutanaklarını İnceledikten Sonra Saptadı… Kıbrıs Sorununun Kritik Meselelerinde Çok Büyük Anlaşmazlıklar Var” başlıklı haberinde ise, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in görüşme tutanaklarını inceleyen Ekologlar Başkanı Yorgos Perdikis’in “kritik konularda büyük anlaşmazlıklar” saptadığını yazdı.

Habere göre Perdikis “bazılarının bu anlaşmazlıkların birkaç ay içerisinde çözüleceğini öngörüyor olması hayret vericidir. Hedefimiz 2016 veya 2017 içerisinde, Annan planında olduğu gibi boşluklar ve yapıcı belirsizliklerle dolu bir ilke anlaşmasına varmak değil, halkın önüne konulacak tam ve kapsamlı bir anlaşmadır” ifadesini kullandı.

Acele edilmemesi ve dar takvimler olmaması gerektiğini de söyleyen Perdikis “tutanaklar üzerinde yaptığımız incelemeden, bu kadar kısa sürede çözüme ancak Türklerin dönüşümlü başkanlık, birincil hukuk, iki FIR, ekonomi, askerler, garantiler, mülkiyet, toprak ve diğer birçok konudaki tezlerini terk etmeleri halinde varılabileceği ortaya çıkıyor” dedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.