Hayvancılar eyleme devam kararı aldı

Hayvancılar eyleme devam kararı aldı


Başbakan Tufan Erhürman, Ankara’dan gelişinin ardından ayağının tozuyla, hayvancılarla bir araya geldi. Maliye ve Tarım Bakanlarının katılımıyla, Başbakanlıkta 5 saat süren toplantı sonuçsuz kaldı. Hayvancılar eyleme devam kararı aldı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önündeki eylemi dün de devam etti. Çiftçiler Birliği’nin de destek verdiği eylemde dün öğle saatlerinde hareketli anlar yaşandı.
Üreticiler önce kendi aralarında önceki akşam belirlenen yeni süt fiyatının kabul edilip edilmemesi konusunda tartışma oldu ve o sırada arbede yaşandı.
Ardından traktör ve dozerlerle bakanlığın içerisine girmeye çalışan üreticiler, bakanlık önündeki beton çiçekliklere de zarar verdi.

Hükümetle görüştüler

Başbakan Tufan Erhürman Ankara’dan gelişinin ardından ayağının tozuyla ilgili bakanları ve Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği temsilcilerini toplantıya çağırdı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önünde eylem devam ederken Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları bir heyetle Başbakan Tufan Erhürman, Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ile saat 16:00’da başbakanlıkta toplantıya girdi.

Denktaş ayrıldı

Başbakanlık’ta hükümet ile eylemdeki hayvan üreticilerinin görüşmesi devam ederken, Maliye Bakanı Serdar Denktaş, saat 18.30 sıralarında toplantıdan ayrıldı. Başbakanlık’tan çıkışında basın mensuplarına, Tatlısu Harnup Festivali’nin açılışına katılmak üzere toplantıdan ayrıldığını aktaran Denktaş, Başbakan Tufan Erhürman ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’nin, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği temsilcileriyle görüşmesinin devam ettiğini söyledi.
Denktaş, Başbakanlık binası karşısında çadır eylemlerini sürdüren CAS çalışanlarının yanına da gitti.

Sonuç alınamadı

Hükümetle eylemdeki hayvan üreticilerinin temsilcilerinin Başbakanlık’taki görüşmesi saat 21.00 sıralarında uzlaşıya varılamadan tamamlandı.

Yaklaşık beş saat süren toplantıda hükümet tarafının sunduğu önerilerden tatmin olmadıklarını belirten Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, “Arpa fiyatının düşürülmesinde ısrar ettik. TÜK’ün durumuna dikkati çekerek bir gram gerilemediler. Arpa fiyatı 1.80 TL. Hükümet, küçükbaş için hibe arpa miktarını 60 kg’den 80 kg’ye çıkarmayı ve inek sütüne ise 10 kuruş artış önerdi” dedi.

Naimoğulları, bu açıklamasının ardından heyeti ile eylemcilerin bulunduğu Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na gitmek üzere Başbakanlık’tan ayrıldı.

Naimoğulları: Bütün hayvancıların eyleme katılması gerek

Başbakanlıktaki görüşmenin ardından, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önündeki eylemcilerin yanına giden Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, durumu anlattı. Eylemciler oylama yaptı ve eyleme devam kararı alındı.

Naimoğulları, evlerindeki hayvancılara, bugün Lefkoşaya gelmeleri çağrısı yaptı. Naimoğulları’nın açıklaması şöyle:

“Arpa 1.80 TL. Bu durumda oyladık. Eyleme devam kararı çıktı. Çağrıda bulunuyorum; evinde olan, katkı koymayan, arabaları olan bütün hayvancıların eyleme katılması gerektiğini söylüyorum. Durumun emniyetli olmadığını siz de gözlemlediniz. Burada olabilecek herhangi bir durumun garantisini vermem. Başbakan’ın buraya gelmemesi daha iyi olur”

Hükümetin önerileri
1- Küçükbaş hayvan başı destek olarak 80 kiloluk arpa hibesi sağlanması.

2- Soğuk çiğ inek sütü fiyatının 10 kuruş daha artırılarak yeniden düzenlenmesi ve devletin her bir litre süte sağladığı desteğin 68 kuruştan 78 kuruşa çıkarılması.

3- 16 – 31 Ağustos dönemi süt bedellerinin, 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe giren ve yeniden düzenlenecek olan tarifeye bağlı olarak üreticilere ödenmesi.

4- Hayvan besleme giderlerinin aşağıya çekilebilmesi için Hayvancılık Dairesi tarafından farklı rasyonların hazırlanarak kullanımının sağlanması.

5- Toprak Ürünleri Kurumu’nun tüketiciye sunulacak etin, hayvancılarımızdan aracısız temin edilerek hijyenik koşullarda kesiminin yapılarak fiyat denetimi altında satışa arzedilmesini sağlaması.Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tesekurler hepimizin.bayrami.kutlu.ve.huzurlu.geçsin. Insallah: Yorumunuz
2019-08-11 08:12:07
İsminiz: Yorumunuz
2019-07-24 12:44:02
2019-05-08 18:31:46