“HÜSEYİN ÇELİK DEĞERLENDİRİYOR “

“HÜSEYİN ÇELİK DEĞERLENDİRİYOR “


Kıbrıs ‘ta doğalgaz ile tırmanan gerginlikler ile ada’da bir diplomasi savaşı yaşandığı görülmekte. Bu sıcak gelişmelerin yaşanması gayret normal aslında , çünkü Kıbrıs coğrafya’sinin yeraltı zenginliği , dünyanın tamamında bulunan yeraltı zenginliklerinin %60 gibi akıl almaz bir büyüklüğe , ve zenginliğe tekabül ediyor olması, burada bulunan savaş gemilerinin de neden burada bulunduğu’da çok net bir açıklamadır aynı zamanda. TÜRKİYE CARİ AÇIĞI Türkiye yıllık cari açık olarak yaklaşım %80 oran yakın enerji harcamalarla 32 ve 37 milyar dolar cari açık olarak bütçe açığı vermektedir.

İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İskenderun Teknik Üniversitesi m Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Ergül yaşar’ın açıklamalarına göre 3 trilyon metre küp doğal gaz bulunduğunu , uluslararası bilimsel çalışmalar ile tespit edildiğine dikkat çekmişti, ve Türkiyeyi ayağa kaldıracak nitelikte olduğunu ifade etmişti.

Afrodit sahasında da zengin yatakların var olduğu , KKTC karpaz bölgesinden , Adana, Mersin arasında bulunan Tuzla ve Alanya, Antalya , Toros masifinin denize batan yamacında’da doğal gaz tespit edilmiştir demişti .

Bu yeraltı zenginliğimizi çıkarmamız ve kullanmamız durumunda ise yıllık 50 , 55 milyar dolar borç alınarak cari açık kapatmayla boğuşan bir ülke olmaktan kurtulup , 2 yıl kadar kısa bir zamanda ise , Batıya satacağımız petrol ve doğalgaz enerjileri”nden elde edilecek dev kazançlar ve milli ekonomi’si ike büyüyebilen bir Türkiye olacak olmamız ABD ve Avrupa’yı hayli korkutuyor. Ortadoğu’da milli hedefleri ile hızla büyüyen ve güçlenen bir TÜRKİYE ve KKTC görmek Batının istemediği bir durum elbete. ABD”nin çıkarlarını boyun eğmeyen güçlü Türkiye, ABD’nin canı sıkıldığında dolar , kur , ile ayar veremeyeceği ; büyük TÜRKİYE batılı sözde müttefikimiz ABD’nin ve aynı zamanda da Avrupa(haçlı ordusunun )işine gelmez.. Türkiye ve KKTC’nin geleceği ve çıkışı kendi yol haritası üzerinde geri adım atmadan kararlılık’la ilerlemektir . 1999 yılında Abd’de bir zirve’de Nancy Kissinger’in Sayın Denktaş’a “Siz bölge’de aktör değilsiniz dedi.” Türkiye ile beraber hareket ettiğiniz taktirde önem kazanırsanız demişti, günümüzde daha çok anlam ifade ettiğini görmekteyiz.

KKTC tanınmış bir devlet olmamasından dolayı Rumlar Ab ülkelerinin desteğiyle Hem bir koz olarak kullanmakta ve gövde gösteri yapmaktadır. Türkiye’nin Kıbrıs coğrafyasında haklarına sahip çıkan KKTC hükumetleri arzusunda olduğu ve Kıbrıs’ın haklarını Rum ve Ab Ülkeleri inisiyatifine bırakmak istememektedir. Türkiye’nin üstlendiği bir proje konusunda bile sanki KKTC vatandaşları’nın hakları gasp ediliyor gibi tepki veren KKTC içinde bazı azınlık rum sempatizanları, AB proje yapsa şapka çıkaracak kişilerdir.

KKTC’nin olası bir durumda Kıbrıs Doğalgaz” zenginliğinden faydalanabilmesi, KKTC Ekonomisine de büyük katkıları sağlaması ile ayakları üzerinde duran , bir ülke olmakla beraber güçlü ekonomi’yede sahip olacak anlamına gelmekte .
Kıbrıs sorunun’da adil ve hızlı bir anlaşma için de sonuca etki edeceğini söylemek mümkündür.
İsrail-Mısır-Fransa-Yunanistan-Güney Kıbrıs olmak üzere, sözde Kıbrıs Cumhuriyetinin haklarını korumak için Türkiye’ye karşı bir yapılanma içinde olduklarını görüyoruz, ama sıcak bir temas halinde Türkiye’ye karşı müdahale edebilecek Cesarete ve Güç’te olmadıklarını söyleyebiliriz ,

Türkiye ortadoğu’nun ve Nato’nun büyük askeri gücü’dür. ABD’nin, Akdeniz’de Türkiye’ye karşı desteklediği bu oluşuma rağmen ,Türkiye müttefikini kaybetmeyi göze alması mümkün değildir.
RUSYA Akdeniz’de çıkartılacak doğal kaynaklarının Avrupa’ya satılması Rus Ekonomisini çökertecek noktaya getirecektir. O nedenle Akdeniz’de çıkacak olası kargaşa Rusya’nın işine gelebileceğini doğrulamaktadır.Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 
Mezunum Satiyorum Kıbrıs
Herkese Açık grup · 10.220 üye

Gruba Katıl

Mezunum Satiyorum Kıbrıs grubunda 2.el eşya ve kiralık daire bulabilirsiniz.. Eşyalarınızı da satabilirsiniz…. Grupta işletmelerin , ticari amaçlı p…
 
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2020-05-25 09:53:21
2020-05-25 09:53:08
http://phoxuavanay.com/congpho/index.php?/profile/2574-caramovn: Very interesting points you have remarked, thank you for posting.
2020-05-25 09:49:48