Hüseyin Çelik Yazdı : “Kıbrıs’ta Diplomasi Savaşı “

Hüseyin Çelik Yazdı : “Kıbrıs’ta Diplomasi Savaşı “


Örnek Resim

Kıbrıs ‘ta doğal gaz ile tırmanan gerginlikler ile ada’da bir diplomasi savaşı yaşandığı görülmekte. Bu sıcak gelişmelerin yaşanması gayret normal aslında , çünkü Kıbrıs coğrafya’sinin yeraltı zenginliği , dünyanın tamamında bulunan yeraltı zenginliklerinin %60 gibi akıl almaz bir zenginliğe tekabül ediyor olması, burada bulunan savaş gemilerinin de neden burada bulunduğu’da çok net bir açıklamadır aslında. TÜRKİYE CARİ AÇIĞI Türkiye yıllık cari açık olarak yaklaşım %80 oran yakın enerji harcamalarla 32 ve 37 milyar dolar cari açık olarak bütçe açığı vermektedir.

İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
İskenderun teknik üniversitesi mühendislik ve doğa bilimleri fakültesi petrol ve Doğal gaz mühendisliği bölüm başkanı Dr. Ergül Yaşar’ın açıklamalarına göre 3 trilyon metre küp bulunduğunu uluslararası bilimsel çalışmalar ile tespit edilmiş olup ve Türkiyeyi ayağa kaldıracak nitelikte olduğu afrodit sahasında da zengin yatakların var olduğu ve KKTC karpaz bölgesinden , adana, mersin arasında bulunan tuzla ve Alanya, Antalya , Toros masifinin denize batan yamacında doğal gaz tespit edilmiştir dedi.

 

TÜRKİYE’NİN YILLIK CARİ AÇIĞI
Bu yeraltı zenginliğimizi çıkarmamız ve kullanmamız durumunda ise yıllık 50 , 55 milyar dolar borç alınarak cari açık kapatmayla boğuşan bir ülke olmaktan 2 yıl kadar kısa bir zamanda , satacağımız petrol ve doğal gaz enerjiden kazanılan para ile refah kavuşup borçlanmadan büyüyen bir Türkiye olacak olmamız başta ABD ve Avrupayı korkutuyor. Orta doğu milli hedefleri ile hızla büyüyen ve güçlenen bir TÜRKİYE ve KKTC görmek Batının istemediğim bir durum demektir. ABD’nin çıkarlarını ters düşen güçlü Türkiye ve canı sıkıldığında dolar , kur , ile atar veremeyeceği ; büyük TÜRKİYE batılı sözde müttefikimiz ABD’nin ve aynı zamanda da Avrupa haçlı ordusunun işine gelmez.. Türkiye’nin ve KKTC’nin geleceği ve çıkışı kedi yok haritası üzerinde geri adım atmadan kararlılık’la ilerlemektir . 1999 yılında Abd’de bir zirve’de Nancy Kissinger’in Sayın Denktaşa “Siz bölge’de aktör değilsiniz dedi.” Türkiye ile beraber hareket ettiğiniz taktirde önem kazanırsanız demişti, günümüzde daha çok anlam ifade ettiğini görmekteyiz. KKTC tanınmış bir devlet olmamasından dolayı Rumlar AB ülkelerinin desteğiyle Hem bir koz olarak kullanmakta ve gövde gösteri yapmaktadır. Türkiye’nin Kıbrıs coğrafyasında haklarına sahip çıkan KKTC hükumetleri arzusunda olduğu ve Kıbrıs’ın haklarını Rum ve AB Ülkeleri inisiyatifine bırakmak istememektedir. Türkiye’nin üstlendiği bir proje konusunda bile sanki KKTC vatandaşlarının hakları gasp ediliyor gibi tepki veren KKTC içinde bazı azınlık Rum sempatizanları, AB proje yapsa şapka çıkaracak kişilerdir. KKTC’nin olası bir durumda Kıbrıs Doğal gazından yani bu Zenginlikten faydalanabilmesi aslında Doğu Akdeniz’in ve KKTC’nin de Akdeniz ülkesi olduğundan söz hakkı olması ile KKTC Ekonomisine de Büyük katkıları ve ayakları üstünde duran bir ekonomi’ye sahip olacaktır. Kıbrıs sorunun’da adil ve hızlı sonuca ulaşacağını da söylemek mümkündür. İsrail-Mısır-Fransa-Yunanistan-Güney Kıbrıs olmak üzere sözde Kıbrıs Cumhuriyetinin haklarını korumak için Türkiye’ye karşı bir yapılanma içinde olduklarını görüyoruz, ama sıcak bir temas halinde Türkiye’ye karşı müdahale edemeyecekleri Cesaret ve Güçte olmadıkları mümkün, çünkü Türkiye Ortadoğu’nun ve Nato’nun büyük askeri gücü’dür. ABD’nin Akdeniz’de Türkiye’ye karşı desteklediği bu oluşuma karşılık Türkiye müttefikini kaybetmeyi göze alması mümkün olmadığı söylenebilir. RUSYA Akdeniz’de çıkartılacak doğal kaynaklarının Avrupa’ya satılması Rus Ekonomisini çökertecek noktaya getirecektir. O nedenle Akdeniz’de çıkacak olası kargaşa Rusya’nın işine gelebileceğini doğrulamaktadır.

Örnek Resim
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2019-05-08 18:31:46