İran Dışişleri Bakanı Zarif, Japon mevkidaşıyla görüştü

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Japon mevkidaşıyla görüştü


İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Japon mevkidaşı Kono Taro, Basra Körfezi’ndeki gerginliğin düşürülmesi ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin temaslarını değerlendirdi.

ABD’nin İran halkına karşı ekonomik savaş başlattığını söyleyen Zarif, “Bu ağır şartlarda halkımızın refahı ve asayişi için alternatif yollar bulduk. Petrole bağımlı kalmayacak şekilde bütçe ve mali politikaları yeniden gözden geçirdik” ifadelerini kullandı.

Japonya Dışişleri Bakanı Kono da Başbakan Abe’nin İran ziyaretini “tarihi” olarak nitelendirerek, bölgede gerginliğin düşürülmesinin herkesin çıkarına olduğunu vurguladı.

Gerginliğin artmasından herkesin zarar göreceğini belirten Kono, Japonya’nın gerginliğin düşürülmesiyle sonuçlanacak her adımı atmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe bugün başlayan Tahran ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, ABD ile İran arasındaki gerginlik nedeniyle endişeli olduğunu paylaşarak, “Japonya, bölgede barış ve istikrarın sağlanabilmesi için üstlenebileceği kadar rol almak istiyor” demişti.Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tesekurler hepimizin.bayrami.kutlu.ve.huzurlu.geçsin. Insallah: Yorumunuz
2019-08-11 08:12:07
İsminiz: Yorumunuz
2019-07-24 12:44:02
2019-05-08 18:31:46