DOLAR 32,7488 1.46%
EURO 35,0922 0.45%
ALTIN 2.457,332,78
BITCOIN 2137358-0.96384%
Lefkoşa
°

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
KITSAB ile KKTC Tüketiciler Derneği arasında protokol imzalandı

KITSAB ile KKTC Tüketiciler Derneği arasında protokol imzalandı

ABONE OL
10 Haziran 2020 18:35
KITSAB ile KKTC Tüketiciler Derneği arasında protokol imzalandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kıbrıs  Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği ile KKTC Tüketiciler Derneği arasında ,Covid 19 salgını nedeniyle, 2020 yılı Paket tatil/tur programları iptal edilmesi sonucu mağdur olan tüketicilerin haklarının korunarak,mağduriyetlerinin giderilmesi ayrıca,  bu dönemde  seyahat acentelerinin  faaliyetlerini sürdürmelerine yardımcı olmak amacıyla  bir protokol imzalandı.

Protokol imza töreni, Girne Merit Park Otel’de yer aldı.

Protokol imza töreninde konuşan KITSAB Başkanı  Orhan Tolun, Covid 19 kaynaklı tatil iptallerinden ortaya çıkan , gerek tüketiciler derneği, tüketiciler ve KITSAB üyelerini zor durumda bırakan sorunları çözmek için  birliğin Tüketiciler Derneği ile çalışma yaparak, kendi aralarında tüketicileri de KITSAB üyelerini da rahatlatacak bir protokol oluşturduklarını ifade etti.

İmzalanacak tavsiye nitelikli protokolün, tüketiciyi de acenteleri de 12 ay süreyle rahatlatacak bir sözleşme olduğunu belirten Tolun, protokolün hayırlı olmasını diledi.

KKTC Tüketiciler  Derneği Başkanı  Hasan Yılmazışık da,derneğin  KITSAB ile yaptığı protokolle 2020 yılı Paket tatil/tur programları iptal edilmesi sonucu mağdur olan tüm tüketicilerin hakları korunacağını belirterek, tüketicilerin Seyahat Acentelerinden alacaklarının Tüketicileri Koruma Yasası kapsamında güvence altında bulunduğunu dile getirdi.

KITSAB ile imzalanan protokolün bir yıl içerisinde “Paket tatil/tur” programları için önceden ödedikleri para iadelerini veya kabul eden tüketicilere yeni ikame paket tatil/tur programı alabilmelerini öngördüğünü kaydeden Yılmazışık, derneğe  müracaat eden tüketicilerin taleplerinin karşılanması için KITSAB ile çalışmaların  başlatılacağını söyledi.

Protokolle tüketicilerin haklarının korunabilmesinde olduğu kadar Seyahat Acentelerinin faaliyetlerini idame ettirebilmeleri için de önem arz ettiğini anlatan Yılmazışık,  tüm tüketicileri kapsayan ve bu günden itibaren yürülüğe giren  protokolün, Tüketiciler Derneğine müracaat edenler için uygulanacağını da vurguladı.

KITSAB ve KKTC Tüketiciler Derneği arasında imzalanan protokol şu maddeleri içeriyor:

1.            Tüketicilerin Seyahat Acentelerinden alacakları 40/2003 ve 55/2010 Sayılı Tüketicileri Koruma Yasası kapsamında güvence altında bulunmaktadır.

2.            Seyahat Acenteleri, Tüketicilere karşı bu yasal yükümlülüklerini 40/2003 ve 55/2010 Sayılı Tüketicileri Koruma Yasası Madde 16 A altında yapılan Tüzük hükümlerini yerine getirmekle yükümlü bulunmaktadırlar.

3.            Seyahat Acenteleri Korona Virüs krizinden dolayı yapılamayan veya iptal edilen tur paralarını tüketicilere iade etmekte ciddi zorluklar yaşamaktadır.

4.            Seyahat Acenteleri Tüketicilerden paralarını aldıkları ancak Korona Virüs krizi nedeniyle iptal edilen ‘’ paket tur / paket tatili ‘’ gerek 2020 yılı içerisinde tarih değişikliğinde, veya 2021 yılındaki tatillerinde 40/2003 ve 55/2010 Sayılı Tüketicileri Koruma Yasasının ön gördüğü kurallara uygun olarak tüketiciye eşdeğer kalitede sunar veya sözleşme kapsamında ödemiş olduğu tutarları, mümkün olan en kısa zamanda geri öder.Her iki seçenekte de Seyahat Acentesi Tüketiciye iptal edilen ‘’ paket tur / paket tatil ‘’ sözleşmesi taahhüdüne bağlı olarak talebini yerine getireceğini beyan eden yazılı bir belge verir.

5.            Tüketicilerin, ‘’ paket tur/ paket tatil ‘’ seçeneklerini kullanmak yerine para talebinde bulunmaları halinde Seyahat Acenteleri Protokol tarihinden itibaren bir yıl içerisinde, Tüketicilere ‘’ tatil / tur paketin ‘’ fiyatlandırıldığı para birimi esas alınarak Tedarikçi firmaların yapacakları olası kesintilerden geriye kalan bedelleri ( kesinti belgeleri ibraz kaydıyla ) ödeme yapacaklardır.

6.            Tüketiciler, Tur değişikliklerinde yeni alacakları ikame tur / tatil paketin daha düşük kalitede ve tur bedeli ödemiş oldukları bedellerin altında olması durumunda Seyahat Acentelerinden fark kadar iade alacaklardır. Ancak yeni tatil bedelleri ödedikleri bedellerin üzerinde ise fark kadar ödeme yapacaklardır.

7.            Bu Protokol, Tüketicilerin haklarının korunabilmesi ve Seyahat Acentelerinin faaliyetlerini idame ettirebilmeleri için yapılmıştır.

8.            Tüketicilerin yasal hakları saklıdır.

9.            Bu Protokol tüm tüketicileri kapsamakta olup,Tüketiciler Derneğine müracaat edenler için uygulanacaktır.

10.        Bu Protokol imzalandığı 10 Haziran 2020 tarihinden itibaren yürülüğe girer. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.