DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21160950.78267%
Lefkoşa
°

13:11

ÖĞLEYE KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı

Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı

ABONE OL
18 Ağustos 2018 11:45
Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TL’nin hızlı değer kaybı ve artan fiyatlar insanların dini vecibelerini yerine getirmeyi de zorlaştırdı. Kurban Bayramı’na sayılı günler kalmasına rağmen kurbanlığa talep yok

KUZU 1500 TL CİVARI: Kurban kesmeye karar veren bir vatandaş, bin 500 TL’yi gözden çıkarmak durumunda. Kasaptan kilosu 26 TL’ye alınan, 60 kg civarındaki bir kuzu kurban kesecek vatandaşa bin 500 TL’ye mal oluyor

DANA TAMAMEN HAYAL: Kurban Bayramı’nda dana kesmeye niyet eden bir yurttaşın ise en az 10 bin 800 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor. Kurban kesilebilecek yaştaki bir dana yaklaşık 600 kg geliyor. Kasaplardaki kg başına satış fiyatı ise 16-18 TL arası

SİPARİŞLER İPTAL: Haftalar öncesinden kasaplara kurbanlık siparişi veren bazı yurttaşlar fiyatların belirlenmesi ile şok yaşadı. Evdeki hesap kasabın hesabına uymayınca, bazı yurttaşlar siparişi iptal edip kurban kesmekten vazgeçti

Kurban Bayramına sayılı günler kaldı ancak piyasada kurban alımı konusunda hiçbir hareketlilik yok. Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Küçükbaş Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Alpay Orhan Güvenlier ve kasaplar Havadise konuştu. Geçtiğimiz yıllara oranla kurbanlık hayvana talep çok azaldığını söyleyen üreticiler ve kasaplar, zor durumda olduklarını da sözlerine ekledi. Öte yandan kurbanlık fiyatlarının üretici ve kasaplarda farklı olduğunu gözlemledik. Üreticilerden alınan kuzu kurbanın kilosu 22 ile 23 TL arasında değişirken, kasaplarda bu fiyat 25 ile 26’ya hatta bazen 28’e bile çıkabiliyor.

Haftalar öncesinden kasaplara kurbanlık siparişi veren bazı yurttaşlar fiyatların belirlenmesi ile şok yaşadı. Evdeki hesap kasabın hesabına uymayınca, bazı yurttaşlar siparişi iptal edip kurban kesmekten vazgeçti . Kilo bazında dananın kilosunun 15 TL ile 18 TL civarında değişiyor, İneğin kilo fiyatın 11 TL, koyunun 10 ile 11 TL arası, kuzunun ise 23 TL olarak belirlendi.

Naimoğulları: Talebin en az olduğu yıl

Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, ülkede ciddi bir kriz yaşandığını ve ciddi anlamda her şeye zam geldiğini söyleyerek, üreticinin de, hayvancının da ve halkın da sıkıntılar içerisinde olduğunu bu nedenle kimsenin kurbanı düşünen durumunun kalmadığını belirtti. Bu yıl kurbanlık hayvan anlamında en az talep olan yıl olduğunu söyleyen Naimoğulları, her şeye yüzde 50’nin üzerinde zam geldiğini, vatandaşın yaşanan bu kriz karşısında çok kötü duruma geldiğini ve bırakın kurbanlık almayı birçok şeyi alamadığını aktardı.

“Kurbanlıkları kasaptan almayın”

Naimoğulları kurbanlık almak isteyen vatandaşların kurbanlarını üreticiden daha ucuza alabileceklerini, kasaplarda fiyatın yüksek olduğunu belirterek, eğer üreticiden alınırsa üreticiye de destek olunacağının altını çizdi. Hayvancılarda fiyatın aynı ve standart olduğunu söyleyen Naimoğlları, kasaplarda fiyatların değişken ve yüksek olduğunu kaydetti.

“Kuzu 23 TL- Dana 15 TL”

Kurbanlık fiyatlarında geçen yıla kıyasla 1-2 TL değişiklik olduğuna dikkat çeken Naimoğlları, 1 dananın aşağı yukarı 8 ile 10 bin TL civarında tutacağını, 1 kurbanlık kuzunun bin TL ile bin 500 TL arasında değişebileceğini ve kurbanlık koyun fiyatının da 700 ile bin TL arasında oynayacağını ifade etti. Dananın kilosunun 15 TL, İneğin kilo fiyatının 11 TL, koyun 10 ile 11 TL arası, kuzunun ise 23 TL olduğunu vurguladı. Naimoğulları, kasaplarda ise bu fiyatların kilo başına en az 3-4 TL daha pahalı olduğunu da kaydetti.

Güvenlier, 60 kilo kesen artık 40 kilo kesecek

Küçükbaş Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Alpay Orhan Güvenlier, Kurban fiyatlarının üreticide 22 -23 TL ile kasap ve tüccarda ise arttığını 25 ile 26 TL’ye kadar varabildiğini, yer yer fiyat farkı görülmesinin sebebinin ise serbest piyasa olduğunu aktardı. Tatlısu bölgesinde kurbana talep olduğunu belirten Güvenlier, ekonomik kriz sebebi ile eskiden 60 kilo kesen kişilerin artık 40 kiloluk bir hayvan talep ettiğini ama yinede insanların dini ibadetlerini yerine getirdiğini vurguladı.

Kasaplar ne dedi?

Mehmet Kermeoğlu: Vatandaş siparişleri iptal ediyor

“Kurban siparişleri başladı. Biz kilosunu 26 TL’den alıyoruz, 28’e de vatandaşa satacağız. Maalesef kurbana ilgi eskiye göre çok azaldı, çünkü eskiden yaşlılar kurban kesmeye rağbet gösterirdi, ama onlarında azalması kurbana olan rağbeti azalttı. Genç neslin çoğunluğunun kurban kesme alışkanlı yok, zaten birçoğunun da kesecek gücü yok. bugün en hafif bir kurban 50 kilo civarında ve bu da en ucuz kurbanın bin 400 TL’ye geleceği anlamına geliyor. Öte yandan birçok kişi yaşanan bu ekonomik kriz nedeni ile arayıp ayırttıkları kurbanları da iptal ediyor.

Mete Topal: Kriz kurban siparişlerine de yansıdı

Vatandaşın bu sene kurban kesmek için kurbanlık hayvan almaya talebi çok az. Siparişlerimiz de geçtiğimiz yıllara göre azaldı. Kurbanın kilosunu 25-26 TL’den satıyoruz ama insanların artık ekonomik gücü kalmadı ve son zamanlarda yaşanan kriz de kurban kesimlerine de yansıdı. Yine kurban kesenler olacak, ama birçok kişi de kesemeyecek.

Reşit Dülger: Kurbanlık siparişi yok denecek kadar az

Geçen sene kurban kesmek adına kurban alan insanların birçoğu bu yıl yaşanan krizden dolayı kurbanlık almaktan vazgeçti. Geçen sene talep daha fazlaydı e bu sene neredeyse yok denecek kadar az. Bunun yanında koyun ve keçinin kurbanlık kilosunu 18 TL’den kuzuyu da 25 TL’den satıyoruz

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.