Lefke’de temizlik hareketi

Lefke’de temizlik hareketi


 

Lefke’de Bradley James Hakkı,  Ali Polili, Niyazi Toros ve Mustafa Çorba isimli 4 genç, “Lefke’yi Temiz Tut” oluşumu altında bir araya gelerek, gönüllü temizlik hareketi başlattı.

 

Gürsel KARAGÖZLÜ

Keep Lefke Clean (Lefke’yi Temiz Tut) adı altında bir araya gelen Bradley James Hakkı,  Ali Polili, Niyazi Toros ve Mustafa Çorba, Lefke’de gönüllü temizlik hareketi başlattı. Dört genç ilk olarak Gemikonağı’nda CMC’den kalan turistik bir obje olarak kullanılan maden taşıma gemisi önüne, (muhtemelen bir beton mikseri tarafından) gelişi güzel dökülen beton atıklarını kırarak yok etmekle başladı.

Yapılan işi gören Cihan Erdoğan, Ahmet Nizam, Koral Sancak ve Derken Örü isimli gençler de Keep Lefke Clean (Lefke’yi Temiz Tut) isimli oluşuma katıldı.

 

Aşıklar Tepesi’nden 25 torba çöp

Lefke’yi Temiz Tut inisiyatifinin ikinci işi Lefke Aşıklar tepesi oldu. Çevreci gençlerin Pazar günü Lefke’de Aşıklar Tepesi olarak bilinen bölgede manzarayı seyredenlerin çevreye gelişi güzel bıraktıkları içki şişeleri ile metal kutuları ve diğer atıkları topladı. Oturma banklarının önündeki yamacı kapsayan atıklar toplanarak 25 torbaya dolduruldu. Lefke Belediyesi gönüllü çevreci gençlere eldiven ve çöp torbaları vererek katkıda bulundu. Gençler topladıkları çöpleri torbalara doldurduktan sonra yamacın kenarındaki yola çıkardı. Belediye temizlik ekipleri de torbalardaki çöpleri alarak bölgeden uzaklaştırdı.

Her hafta bir bölge

4 kişi ile yola çıkıp kısa sürede 8 kişiye ulaşan gönüllü çevreciler, ilçe sınırları içerisinde her hafta bir bölgede temizlik yapma kararlılığını dile getirdi.

“Lefke’mizi Temiz Tutalım ” sloganı ile yola çıkarak Keep Lefke Clean (Lefke’yi Temiz Tut) örgütünü oluşturan gençler adına Havadis’e konuşan Mustafa Çorba, gönüllü hareketlerine kısa sürede 4 kişinin katıldığına dikkati çekti.

Her hafta farklı bir bölgede faaliyetlerini sürdürme kararlılığında olduklarını kaydeden Çorba, her geçen gün hareketin yeni katılımlarla büyüyeceğine de inanç belirtti.

 

Temizlemek değil kirletmemek önemli

Çorba, bölge halkına seslenerek çevre konusunda daha duyarlı olmalarını, atıkları doğaya bırakmamalarını istedi. “Temizlemek değil kirletmemek ve temiz tutmaktır önemli” diyen Çorba, bu kültürün gelişmesi için bıkıp usanmadan çalışmaya devam edeceklerini kaydetti. İnsanların zaman geçirdiği  yerlere daha fazla çöp bidonu ve uyarıocı levhalar konulması için de girişim başlattıklarını anlatan Çorba, “Lefke’yi Temiz Tut” yazılı uyarıcı levhalarının ilgililer tarafından hazırlanarak bu gibi yerlere konması gerektiğin dikkati çekti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tesekurler hepimizin.bayrami.kutlu.ve.huzurlu.geçsin. Insallah: Yorumunuz
2019-08-11 08:12:07
İsminiz: Yorumunuz
2019-07-24 12:44:02
2019-05-08 18:31:46