• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Mavroyannis: “Erdoğan’ın ziyareti çok rahatsız edici”

Mavroyannis: “Erdoğan’ın ziyareti çok rahatsız edici”

Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki hafta KKTC’ye yapacağı ziyaretten çok rahatsızlık duyduklarını belirterek “ziyaretin ne manası var bilmiyorum” dedi.
TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC’ye yapacağı ziyareti yorumlarken, “Bu çok rahatız edici. Ancak yalnız bizim için değil, Kıbrıslı Türkler için de rahatsız edici olmalı. Ziyaretin ne manası var bilmiyorum. Ziyaret sırasında Kıbrıs sorununa yardımcı olacak bir şey söyleyeceğine inanmıyorum. Bizim gördüğümüz, işgal bölgelerinin İslamlaştırılması mesajı olduğudur. Bunlar, dini içerikli maharetlerdir ve Kıbrıslı Türkler bunları görmeli” dedi.
BM Genel Sekreteri’nin “danışmanına” onay konusunda Ankara’dan herhangi bir bilgi bulunmadığını söyleyen Mavroyannis, cevabın olumlu olacağı kanaatini ortaya koyarak “Bekliyoruz” dedi. Seçim prosedürünün teknik olarak önümüzdeki pazar günü biteceği için Türkiye’nden cevabın önümüzdeki hafta gelmesini beklediklerini anlattı.
Gazete Genel Sekreter’in danışman atayacağı kişinin, beklenmedik bir gelişme olmaması halinde, Amerikalı Jane Holl Lute olacağını yazdı ve Türkiye’den “yeşil ışık” gelmesinden sonra Rum Yönetimi’nin beklentisinin ne olduğu sorusuna Mavroyannis’in cevabını şöyle aktardı:
“Sayın Lute’nin misyonu mümkün olan en kısa zamanda, Temmuz sonundan önce gerçekleşmeli. BM Temmuz içerisinde işe başlamazsa prosedür Eylül’e kalacak, bu da bizi endişelendiren bir şeydir. Genel Sekreter’in danışmanının gelip sadece taraflara ne istediklerini sormasını istemiyoruz. BM Genel Kurulu dolayısıyla tarafların, Genel Sekreter Guterres’le görüşmek üzere New York’ta olacakları Eylül sonundan önce prosedürün devamını önermeye hazır olması için derine girmesini istiyoruz. Eylül takvimini kaçırırsak durum daha da karmaşıklaşacak, devamı da zor olacak.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Büyükkonuk-Kaplıca yolunda buzlanma

Büyükkonuk-Kaplıca yolunda buzlanma

22 Şubat 2019, Büyükkonuk-Kaplıca yolunda buzlanma için yorumlar kapalı
Beşparmaklar Tiyatro Festivali artık uluslararası!

Beşparmaklar Tiyatro Festivali artık uluslararası!

22 Şubat 2019, Beşparmaklar Tiyatro Festivali artık uluslararası! için yorumlar kapalı
Çin, dünyanın yapay zekalı ilk kadın haber sunucusunu tanıttı

Çin, dünyanın yapay zekalı ilk kadın haber sunucusunu tanıttı

22 Şubat 2019, Çin, dünyanın yapay zekalı ilk kadın haber sunucusunu tanıttı için yorumlar kapalı
Dünya Böcekleri Feci Bir Çöküşün Eşiğinde

Dünya Böcekleri Feci Bir Çöküşün Eşiğinde

22 Şubat 2019, Dünya Böcekleri Feci Bir Çöküşün Eşiğinde için yorumlar kapalı
LC Waikiki soruşturması sürüyor

LC Waikiki soruşturması sürüyor

22 Şubat 2019, LC Waikiki soruşturması sürüyor için yorumlar kapalı
Önceki yazıyı okuyun:
KALKANLI’YA CAN VERECEK SU İÇİN DEV ADIM

Anamur suyunu Kalkanlı’ya borularla taşıyacak olan proje için dev adım atıldı. Güzelyurt- Kalkanlı arasındaki 5 kilometrelik mesafede yapılacak yer altı...

Kapat