DOLAR 32,8488 0.23%
EURO 35,1587 0.18%
ALTIN 2.451,79-0,24
BITCOIN 2155760-0.77328%
Lefkoşa
°

17:10

İKİNDİYE KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Nazım Çavuşoğlu, Ocak Ayına Kadar Yem Fiyatlarına Zam Yapılmayacak

Nazım Çavuşoğlu, Ocak Ayına Kadar Yem Fiyatlarına Zam Yapılmayacak

ABONE OL
23 Aralık 2020 16:12
Nazım Çavuşoğlu, Ocak Ayına Kadar Yem Fiyatlarına Zam Yapılmayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu, “Toprak Ürünleri Kurumu’nun zammı kaçınılmazdır” diyerek hükümetten sübvansiye talep edeceğini kaydetti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, ülkede arpa stokunun azalmasıkarşısında üretimin devamlılığın sağlanması için hükümetten sübvansiye talebinde bulunacaklarını açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu, bugün Bakanlıkta yem fabrikalarıtemsilcileri ile biraraya gelerek, arpa stokunun azalması ve Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) tarafından arpaya yapılan 2 TL’lik fiyat artışı konusunda görüş alışverişinde bulundu. Bakan Çavuşoğlu, toplantı sonunda ilgili sektör temsilcileri ile birarayagelmekte olduklarını, Hayvancılık Dairesi’nin degerekli çalışmaları tamamlamasının ardından, üretimin devamının sağlanması için hükümete sübvansiye talebinde bulunacaklarınıbelirtti.Bakan Çavuşoğlu, TÜK stoklarında tükenen arpa, mısır gibi ürünlerin tedarik edilmesi noktasında özverili ve duyarlı bir şekilde destek olan Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdür ve personeli ileTürkiye Cumhuriyeti yetkililerine teşekkür etti.

Çavuşoğlu: Ocak ayına kadar yem fiyatlarına artış yapılmayacak

Bakan Çavuşoğlu, bu süre zarfında Ocak ayına kadar yem fabrikalarının arpa fiyatlarına zam yapılmayacağı sözünü aldıklarını ifade ederek, Binboğa Yem Fabrikası tarafından yapılan fiyat artışının da geri alındığını duyurdu. Bakan Çavuşoğlu, hükümetin arpanın sübvansiye edilmesi ile ilgili vereceği kararın ardından, yem fabrikalarının karar sonucuna göre ileride fiyat artışını değerlendirebileceğini kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, TÜK’teki arpa stoku eksikliği nedeniyle fiyatta bir artış yapılması mecburiyetinde kalındığını, mısır fiyatında oluşan artıştan dolayı arpa stokunun çok hızlı eridiğini ve normalde ambarlarda mart ayına kadar bir stok olması gerekirken, bir haftalık arpa kaldığını ifade etti.

“TÜK’ün zammı kaçınılmazdır”

Türkiye’den arpa getirecek geminin yüklemede olduğunu ve ülkede herhangi bir arpa sıkıntısı yaşanmayacağını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, “Ancak, arpa sıkıntısı olmayacak demek yetmiyor. Bir de fiyat düzenlenmesi gerekiyor. Bilindiği üzere TÜK’ün zararına satış yapma hakkı yoktur. Ancak üretimin sürdürülebilmesi için sübvansiye onayı alması halinde, görev zararı yapabilecek bir kurumdur. Bu yüzden, yeni gelecek arpanın maliyet hesaplamalarında satış fiyatının 2 TL olarak belirlemesi zorunluluktur. Bunun yem fiyatlarına yansıması kaçınılmazdır. TÜK açısından arpanın fiyatı 2TL’dir ve bundan taviz veremez. Ancak hükümet üretim sürekliliğini sağlayabilmek adına arpanın fiyatını sübvansiye edebilir. Hayvancılar Birliği ile toplantı yaptık. Bugün de sizinle ve süt imalatçılarıyla toplantı yapıyoruz. Hayvancılık Dairesi de çalışma yapacak. Ben bu çalışmaları tamamlayıp hükümetten sübvansiye talep edeceğim” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, sübvansiye talebinin hükümet tarafından olumlu karşılanmasının beklediğini aktararak, yem fabrikalarından Ocak ayına kadar fiyat artışına gidilmemesi yönünde istekte bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.