DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21563732.188%
Lefkoşa
°

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Özçelik: ”Devlet Yetkilileri İşini Düzgün Yapsaydı Şimdiye Havalimanı Biterdi”.!
  • Kibris Web Haber
  • KIBRIS
  • Özçelik: ”Devlet Yetkilileri İşini Düzgün Yapsaydı Şimdiye Havalimanı Biterdi”.!

Özçelik: ”Devlet Yetkilileri İşini Düzgün Yapsaydı Şimdiye Havalimanı Biterdi”.!

ABONE OL
24 Mart 2017 10:30
Özçelik: ”Devlet Yetkilileri İşini Düzgün Yapsaydı Şimdiye Havalimanı Biterdi”.!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ercan Havaalanı İşletmecisi T&T Airport Genel Müdürü Serhat Özçelik, araziler zamanında teslim edilseydi şimdiye havalimanı bitmiş olurdu” dedi. Ve devlet yetkililerini seslendi:

 20 AYA BİTER: Özçelik: Eğer KKTC devleti bize söz verdiği gibi arazi devirlerini zamanında teslim etseydi şimdiye havalimanı bitmişti. Eğer bugün teslim ederlerse de 20 aya kadar biz bu havalimanını bitirmeyi taahhüt ederiz

4 ARAZİ SORUNLU: Özçelik, iki tane devletin istimlak için ödeme yapmadığı ve mahkemede olan arazi olduğunu bunların kendilerine teslim edilmediğini ifade ederek bunun yanı sıra Çömlek Çiftliği ve İstanbul Havayolu’nun hangarının içerisinde bulunduğu arazinin de halen daha ellerine geçmediğini söyledi

“BİZİ DENETLEMEYEN YOK”: Özçelik devletin kendilerini fazlasıyla denetlediğini kaydederek devletin her birimi tarafından ciddi bir şekilde denetlenmeye devam edildiklerini söyledi. Özçelik, gelir paylaşımı için bir komite oluşturulduğunu yapılan denetimlerin üzerine bunların da ekleneceğini belirtti

Bertuğ TOPAL

Ercan Havaalanı İşletmecisi T&T Airport Genel Müdürü Serhat Özçelik, şu an için devletin tüm arazileri tamam olarak kendilerine teslim edilmesi durumunda inşaatların 20 ay gibi bir sürede bitebileceğini belirtti. Özçelik, şu an için devletin kendilerine teslim etmediği 4 adet sorunlu parsel olduğunu ifade ederek bunlardan iki tanesinin normal vatandaşa ait mülkler olduğunu ve devletin istimlakını yapamaması nedeniyle kendilerine teslim edilmediğini belirtti.

Özçelik diğer sorunlu parselin Çömlekçi Çiftliği olduğunu ifade ederek diğer parselin ise herkesin bildiği gibi İstanbul Havayolları’na ait hangar olduğunu belirtti.

Özçelik, devletin bu parselleri teslim etmemesi nedeniyle hem kendilerinin hem de devletin bundan maddi olarak kayba uğradığını belirtti.

 

“Bizi denetlemeyen yok”

T&T Airport Genel Müdürü Serhat Özçelik, şirket olarak sürekli bir şekilde denetlendiklerini ifade ederek bazı kesimlerin dile getirdiği kaçak işçi konusunun tamamen dedikodudan ibaret olduğunu söyledi.

Özçelik, “Bizim T&T olarak bu işletmede kaçak işçi çalıştırmamız mümkün değil. Dünyanın hiç bir yerinde ve bizde de aynıdır. Bizim kaçak işçi çalıştırmamız saçma sapan dedikodular. Bizim her çalışanımız Bakanlar Kurulu onaylıdır. Taşeron da dahil hepsi izinli çalışanlarımızdır. KKTC’de bulunma şartları ne olduğu belli insanlardır. Gündemi çarptırarak başka bir operasyonun önünü açmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Problemler devam ediyor”

Özçelik, sözleşmenin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen halen daha bütün alanı teslim alamadıklarını kaydederek problemlerin devam ettiğini belirtti.

T&T olarak taahhüt ettikleri süre içerisinde yapmaları gerekeni yapmak için çaba gösterdiklerini kaydeden Özçelik, “Bizim çok ciddi kaybımız var. Şu anda gecikmeden dolayı bizim apronumuz yetmiyor. Böyle bir talep de var. Akşamları 8-9 uçağa çıkan bir talebimiz var. Günlük uçuş programlarımız sabah saatlerinde çıkış akşam saatlerinde de gelişlerimiz var. İkisi de çok yoğun ve uçak pozisyonumuz yetmiyor. Yeni apronu bitiremediğimiz için pisti de yapamadığımız için yeni ekstra 8 milyon TL bir maliyetle yeni apron yaptık” dedi.

“2 tane sorunlu arazi var”

İhaleye baktıklarında bahsi geçen yeni Ercan Havalimanı Projesi ve Alanı için kendilerine sorunsuz teslim edilmesi gerektiğini ifade eden Özçelik, bölgede kendilerine iki tane teslim edilmemiş parsel  olduğunu söyledi. Vatandaşa ait parseller olan bu 2 arazi nedeniyle dere deplaselerinin bitirilemediğini ifade eden Özçelik, “Dere deplaselerimizin kapağı kapalı duruyor. Devlet dahil herkesi uyarıyoruz. Diyoruz ki arkadaşlar yarın çok ciddi bir su olduğunda bu dere taşacak çünkü ağzı kapalı. Buradaki yerleri bize teslim edin. 141 ve 142 numaralı parsel var. Devlet tarafından kamulaştırılması yapılıp bedeli ödenmediği için mal sahibi ile davalık durumda. Bunlar normal vatandaşın malları.”

“Çömlekçi Çiftliği de teslim edilmedi”

Özçelik kendilerine teslim edilmemiş bir diğer arazinin ise Çömlekçi Çiftliği olduğunu belirtti. Özçelik bu arazinin önemini ise şöyle ifade ediyor: “Bizim maniye alanımız dediğimiz bölge. Pist başının sağ tarafında kalan bölge. Bu da bizim için bir engel teşkil ediliyor. Asker bize teslim edilmesi gereken bölgeyi tam olarak teslim etmedi. Artıma tesislerimi yapacağımız alanı teslim etmediler.”

“Piste başlayamıyoruz”

Özçelik, teslim edilmeyen araziler içerisinde en önemli arazinin İstanbul Havayolları’na ait hangarın içerisinde bulunduğu arsa olduğunu söyledi.

Özçelik şöyle devam etti: En önemli konu ise İstanbul Havayolları’ndan kalış olan hangar binasının yeri. 5 bin metre kare gibi bir alandan konuşuyoruz. Bulunduğu nokta itibarı ile bizim pisti yapmamıza engel teşkil ediyor. Pistin durmaksızın üretilmiş olması gerekiyor. Bunu altındaki mekanik yapının da en baştan yapılması gerekiyor. Ara emri olunca bizim sahaya girmemizin imkanı yok.”

“Şimdiye bitmişti”

Özçelik, eğer kendilerine tüm arazilerin zamanında teslim edilmiş olması durumunda şu anda tüm binaların bitmiş durumda olabileceğini söyledi. Sözleşmedeki taahhüdlerinin bu olduğunu kaydeden Özçelik, bunu yerine getirememeleri durumunda çok ciddi tazminat ödeyeceklerini söyledi.

Özçelik şöyle konuştu: “T&T Havalimanı İşletmeciliği olarak işletmeyi aldığımız günden bu yana biz çok ciddi iyileştirmeler yaptık. Halen daha da çalışıyoruz. Tam gaz devam ediyoruz. Yarın bu arazi teslimi yapılamamasından dolayı havalimanını bitirsem bile havalimanını açamama durumum var. Bizim bir an önce bu sıkıntıları gidermemiz gerekiyor. İşin ilginç yanı biz bu durumun tarafı değiliz. İstanbul Havayolları ile T&T’nin sıkıntısı yok. Şu anda problemi çözmesi gereken devlet ve İstanbul Havayolları’dır. Herkes hukukun vereceği karara saygılı olmalı ve katlanmalı. Bu nedenle biz bu çözümü bekliyoruz. Çözüm gecikirse biz haklarımızı aramayı da seçebiliriz.

“Hem biz hem devlet zarar görüyor”

“Bugün bu gecikmeden T&T olarak zarar görüyoruz. Vatandaş alacağı hizmet kalitesinden ödün veriyor. Getireceğimiz çok daha fazla yolcu potansiyeli var ama bunu geliştiremiyoruz. Tüm bunların altındaki sorumluluk arazileri bize zamanında teslim edemeyenler. Eğer bize yerleri zamanında teslim etselerdi şu an havalimanı da çalışıyor olacaktı. 4 yılda bu sorunların hiçbiri düzelmedi. Devletin bize baskı yapması gerekirken işinizi bitiremediniz diye tam aksine biz baskı yapıyoruz arkadaşlar bize bu yeri teslim edin diye. Eğer tüm bu inşaat bitmiş olsaydı devletin gelirleri daha da artacaktı. Yolcu trafiğine baktığımızda bir artış görüyoruz. Artmasını bekliyoruz çünkü otopark ve işletmelerden pay alacak.”

“Devlet bizi fazlasıyla denetliyor”

Özçelik devletin kendilerini fazlasıyla denetlediğini kaydederek devletin her birimi tarafından ciddi bir şekilde denetlenmeye devam edildiklerini söyledi. Özçelik, gelir paylaşımı için bir komite oluşturulduğunu yapılan denetimlerin üzerine bunların da ekleneceğini belirtti.

“20 aya biter”

Özçelik sözlerini şöyle tamamladı: “Şu anda tüm devirler yapılsa 20 aylık bir sürede tüm inşaatlar biter. Ekim ayında TC Ulaştırma Bakanı ile KKTC Ulaştırma Bakanı’nın katıldığı bir törenle terminal binasının temelini atmıştık. O gün eksi 5’inci kattaydık bugün zemin kattayız. Arada geçen süre 5 ay. 20 ay içerisinde biz bu havalimanını açarız demiştik. Pistin gecikmesi bizim için büyük bir sıkıntı. Pistin yapılması teknik olarak 260 günde mümkün. Gecikmeler bizi sürekli erteliyor. Bütün sistemler için biz sözleşme noktasındayız. Ekipmanımız alınmış. Bizim beklentimiz önümüzün açılıp 20 ay içerisinde havalimanını teslim etmek.

Kaba inşaat ve arazideki satış çalışmalarını yapıyoruz. Dolgu deplase ve kazı işlerini yapıyoruz. Pistin dolgusunu yapıyoruz şu an. Tüneli bitirdik. Terminal binası ve otopark inşası yapılıyor.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.