DOLAR 32,8022 -0.15%
EURO 35,6216 -0.25%
ALTIN 2.530,81-0,55
BITCOIN 21601130.08706%
Lefkoşa
°

03:57

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Polis, olağanüstü hâle geçiyor

Polis, olağanüstü hâle geçiyor

ABONE OL
15 Haziran 2019 07:00
Polis, olağanüstü hâle geçiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

5 İLÇEDE GECE-GÜNDÜZ OPERASYON… Ülkemizde artan suçlar, toplumda huzursuzluk yaratıyor. Girne’de geçtiğimiz günlerde gerçekleşen kuyumcu soyguncularının elini kolunu sallayarak adadan çıkması ise polise olan “güveni” sarstı. Bu konuda çok ciddi eleştiriler alan Polis Genel Müdürlüğü, suçlara karşı “etkili ve verimli” mücadele için “Suçla Operasyonel Mücadele Çalışmaları” başlatma kararı aldı. Bu kapsamda PGM, 17 Haziran-15 Eylül tarihlerinde Lefkoşa, Girne, Mağusa, İskele ve Güzelyurt’ta her gün gece ve gündüz operasyonlar yapacak.

ÖZEL HAREKÂT SİLAHLI OLARAK BULUNACAK… PGM’nin bu kararı akla “poliste personel sayısı yetersiz, bu operasyonlar nasıl olacak?” sorusunu getirdi. PGM, buna da geçici çözüm üretti. Bu kapsamda “Suç Önleme Hizmetleri” durdurulup, buradaki personel Cürümleri Önleme Şubesi Amirlikleri’ne aktarıldı. Bu şekilde CÖŞ ekipleri güçlendirildi. Operasyonlara Polis Özel Harekât Müdürlüğü de her gün için 10 polis mensubuyla, silahlı olarak destek verecek. Trafik Şube Amirlikleri de trafik denetimi yapacak.

MP-5 TİPİ SİLAH, 30 COP, KALKAN VE MİĞFER HAZIR OLACAK… Ayrıca, Suçla Operasyonel Mücadele Çalışmalarına takviye amacıyla Polis Genel Müdürlüğü’nde de hazır ekipler oluşturulacak. Pazar günleri hariç, her gün ilçelerdeki polis müdürlüklerinden belirlenen sayıda polis, bu ekipte görevlendirilecek. Ekibin kullanımı için de hazırlanacak minibüste 30 adet cop, kalkan ve miğfer bulundurulacak. Operasyonlarda ise, panel Van tipi araçlar, bu araçlarda da bir adet MP-5 tipi silah ve yeterli sayıda kelepçe bulundurulacak.

POLİSLER HUZURSUZ… Bu operasyonlar ülkede asayişi sağlayacak, vatandaşı da memnun edecek ancak iş yükü ve mesai saatleri artacak olan polis mensupları, bu konuda huzursuz ve gergin. Her gün gece ve gündüz yapılacak operasyonlardan sonra da yasal işlemler için mesaisi bitmeyecek olan polisler, neredeyse hiç dinlenmeden yeniden görev başı yapmak zorunda kalacak. PGM bu konuda ise, görev riski ödeneği yüzde 3 olan personelin bu ödeneğini yüzde 5’e çıkaracak, ayrıca göreve ek olarak çağrılacak personele de ek mesai verecek.

Ülkemizde artan suç oranları herkesi tedirgin ediyor… Her gün sokaklarda kavgalar, bıçaklamalar, çeteleşme olayları, hırsızlık gibi huzur bozan birçok olay sıklıkla yaşanıyor…    Son olarak Girne’de meydana gelen kuyumcu hırsızlığı olayındaki 2 zanlının, elini kolunu sallayarak birkaç saat içerisinde Ercan’dan adayı terk etmiş olması Polis Genel Müdürlüğü’ne (PGM) karşı olan “güveni” sarstı, olay birçok kesim tarafından ciddi eleştiriler aldı.    Son yaşanan bu olay, polis içerisinde de huzursuzluklara neden oldu.    Vatandaşların, “Yeter artık tedbir alın” çağrısını dikkate alan ve ülkede huzursuzluğa neden olan bu olaylara karşı “DUR” demek için düğmeye basan PGM, “Suçla Operasyonel Mücadele Çalışmaları” başlatıyor.    Bu kapsamda PGM, 17 Haziran-15 Eylül tarihleri arasında yani 3 ay boyunca her gün, ülke genelinde operasyonlar düzenleyecek.    PGM, bu kararı aldı ancak karşısında duran ‘personel yetersizliği’ sorununa da kendince çare üretti.    PGM, İlçe Polis Müdürlükleri’nde görev yapan “Suç Önleme Hizmetleri (SÖH)”ni durdurdu ve oradaki yaklaşık 12 veya 14’er personeli Cürümleri Önleme Şube (CÖŞ) Amirliklerine görevlendirdi.    Lefkoşa, Mağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele’de görev yapacak olan SÖH personeli, 5 ilçedeki CÖŞ’te görev yapan ve ortalama 5’er kişiden oluşan ekibe, destek verecek. Böylece CÖŞ Amirlikleri de güçlendirilmiş olacak.    Bu kapsamda her gün gece ve gündüz olacak şekilde operasyonlar düzenlenecek.    PGM, bu kararıyla vatandaşın taleplerini ve beklentilerini yerine getirmiş olacak ancak öte yandan iş yükü ve mesai saatleri artacak olan polisler, ne yapacakları konusunda infial içinde.    Polisler, üç ay devam edecek bu yoğun temponun nasıl sürdürüleceğini düşünüyor. Suç Önleme Hizmetleri durduruldu amirler ve polisler CÖŞ’e kaydırıldı    Polis Genel Müdürlüğü, “Suçla Operasyonel Mücadele Çalışmaları” kararını önceki gün aldı ve gerekli düzenlemeleri yaptı.


PGM’nin bu kararı, ülke genelinde adli ve trafik olaylarında yaşanan artışa karşı “etkili ve verimli” şekilde mücadele edebilmek amacıyla aldığı öğrenildi.    Karar, 17 Haziran- 15 Eylül tarihleri arasında geçerli olacak.    Mücadele çalışmaları için Cürümleri Önleme Şube Amirliklerinde yetersiz kalan personele destek olabilmek için PGM, İlçe Polis Müdürlüklerinde görev yapan “Suç Önleme Hizmetleri”ni durdurma kararı aldı.    Bu kapsamda, SÖH Amirleri, ilçelerdeki Cürümleri Önleme Şube Amirleriyle birlikte görev yapacak.    SÖH görevine giden polis mensupları da dönüşümlü olarak 15 gün süresince, -ki bu da 5 nöbeti kapsıyor- ilçelerdeki CÖŞ Amirliklerinde vardiya sisteminde görev yapacak, 24/48 esasına göre çalışıp mevcut görevlerinden muaf tutulacak. Her gün gece ve gündüz operasyonlar olacak    SÖH biriminde görevli personel ile güçlendirilen ilçelerdeki CÖŞ Amirlikleri, her gün gündüz ve gece olmak üzere 20.00-02.00 saatleri arasında operasyonlar düzenleyecek.    Operasyonlar kapsamında motel-yatı evleri; alkollü içki satılan ve içilen yerlerin kontrolü; sokak arası kahvehane, park veya insanların yoğun olarak bulunduğu bölgelerin kontrolü; gece kulüplerinin kontrolü; trafikte araç, sürücü ve yolcu kontrolü; ülkede bulunan kaçakların tespiti ve buna benzer operasyonel görevler yürütecek.    Ayrıca, İlçe Polis Müdürlüklerinde görevli Trafik Şube Amirlikleri de her gece CÖŞ ekipleriyle birlikte trafik denetimi yapacak. Operasyonlarda Özel Harekât da silahlı olarak görev yapacak    Görevlere destek sağlaması amacıyla Polis Özel Harekât Müdürlüğü de her gün için 10 polis mensubu görevlendirerek, CÖŞ Amirliklerine 2’şer kişi olarak yollayacak.    Operasyonlarda panel Van tipi araçlar, bu araçlarda da bir adet MP-5 tipi silah ve yeterli sayıda kelepçe bulundurulacak.

PGM’de hazır ekip bekleyecek    17 Haziran- 15 Eylül 2019 tarihleri arasında yürütülecek Suçla Operasyonel Mücadele Çalışmalarına takviye olması amacıyla Polis Genel Müdürlüğü’nde, hazır ekipler de oluşturulacak.    Ekiplerin oluşturulabilmesi için belirlenen tarihlerde pazar günleri hariç her gün Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nden 10, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nden 8, Girne Polis Müdürlüğü’nden 5, Güzelyurt Polis Müdürlüğü’nden 2, İskele Polis Müdürlüğü’nden 2 ve PGM-İdari Polis Müdürlüğü’nden 1 personel görevlendirilecek.    PGM ekiplerinde görevli olan personel, 20.00-02.00 saatleri arasında çalışacak. 30 cop, kalkan ve miğfer    PGM-Levazım ve Lojistik Şube Amirliği ise, ekibin kullanması için hazırlanacak minibüste 30 adet cop, kalkan ve miğfer bulunduracak.    Ayrıca Demirhan Polis Karakolu’nda kullanılan Gezici Polis Karakolu da PGM ekiplerine verilecek. Görev riski ödeneği yüzde 3’tü 5 olacak    17 Haziran – 15 Eylül 2019 tarihleri arasında yürütülecek çalışmalarda CÖŞ birimlerinde görevlendirilecek personel içerisinde görev riski ödeneği yüzde 3 olan personel belirlenerek, Temmuz, Ağustos ve Eylül maaşlarında yüzde 5 görev riski ödeneği alması sağlanacak.    Operasyonlarda göreve ek olarak çağrılacak personele de ek mesai verilmesi için çalışma yapılacak.

Kıbrıs Gazetesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.