Rum hükümetinin sınıra dikenli tel çekmesi tepkilere yol açtı - Kıbrıs Web Haber

Rum hükümetinin sınıra dikenli tel çekmesi tepkilere yol açtı

Rum hükümetinin sınıra dikenli tel çekmesi tepkilere yol açtı

Kıbrıs’ın güneyinde, hükümetin, KKTC’den gelen göçmenleri engellemek için sınır bölgelerine dikenli tel çekmeye başlaması ara bölgede arazisi olan Rum çiftçiler arasında tepkilere neden oldu.

Astrometis, Peristerona, Akaki ve Lefkoşa Havaalanı yakınlarına çekilen dikenli teller yüzünden arazilerine gidemeyen Rum çiftçiler Cyprus Mail’e konuşarak tepkilerini dile getirirken, dikenli tellerin toplamda 11 kilometre olacağı ve bunun yaklaşık olarak 2 kilometrelik bölümünün çekildiği bildirildi.

Gazeteye konuşan Astrometis köyü muhtarı Aris Konstantinu, hükümetin aldığı karar sonrası dikenli tellerin arazilerinin etrafına çekildiği 25’den fazla çiftçinin buralara giremediğini söyledi. Konstantinu, “Bize kapı yapacaklarını söylediler. O kapıları kim nasıl, ne saat, ne şekilde açıp geçişlere izin verecek, bunları bilmiyoruz. Yetkililerden açıklama bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ana Muhalefet AKEL de gelişmeyle ilgili bir açıklama yaparak, konunun insani boyutuna değindi. Açıklamada, tüm dünyada dikenli tel ve duvarların bir insanlık dramı olan mültecilerin hareketini engellemekte başarısız olduğunu vurgulanırken, hükümetin konuyla ilgili önceden çiftçilere hiçbir açıklamada bulunmaması da eleştirildi.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Mezunum Satiyorum Kıbrıs
Herkese Açık grup · 12.220 üye
 

Gruba Katıl

 

Mezunum Satiyorum Kıbrıs grubunda 2.el eşya ve kiralık daire bulabilirsiniz.. Eşyalarınızı da satabilirsiniz…. Grupta işletmelerin , ticari amaçlı p…
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM