• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sağlık Bakanlığı’ndan uyarı!

Sağlık Bakanlığı’ndan uyarı!

Sağlık Bakanlığı, selden etkilenen bölgelerde kirlilik riski yüksek olduğundan ikinci bir duyuruya kadar şebeke suyunun, diş fırçalanmasında ve meyve-sebze yıkanmasında kullanılmaması gerektiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, selden etkilenen bölgelerde yaşayanlar için duyuru yayımladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Savaşay Uludağ tarafından açıklanan duyuru ve alındığı belirtilen önlemler şöyle:

“Selden etkilenen bölgelerde kirlilik riski yüksek olduğundan ikinci bir duyuruya kadar şebeke suyu, diş fırçalanmasında ve meyve-sebze yıkanmasında kullanılmamalıdır.

Ülkemizde yaşanan sel felaketi karşısında, toplum sağlığının bulaşıcı hastalıklara karşı korunması açısından alınan önlemler;

Sel baskınlarında uyulması gereken kurallar ve önlemler ile ilgili halkı bilgilendirmek maksadıyla basında ve Sağlık Bakanlığı web sayfasında duyuru yayınlanmıştır. Aynı duyuru metni tüm belediyelere iletilmek üzere Belediyeler Birliği’ne gönderilmiştir.
Sel bölgelerinde, müdürlüğümüze bağlı sıhhiye müfettişleri, belediyeler ile işbirliği içerisinde şebeke sularından örnekler alarak, analiz için Devlet Laboratuvarı’na göndermiştir.
Sıhhiye müfettişlerinin koordinasyonunda, Dikmen’de selden etkilenen bölgeler, evler sıhhiye işçileri ve belediyenin işbirliği ile ilaçlama çalışmaları başlatılmıştır. Lapta ve Alsancak belediyeleri ile de görüşülerek ilaçlamalar için gerekli girişimler yapılmıştır.
Risk arz eden durumlarda gerekli olan aşıların sağlık merkezlerinde yapılabilmesi planlanmıştır.

Sel sonrasında oluşabilecek salgın hastalıklara müdahale edebilmek için TSHD Müdürlüğü Başkanlığı’nda bir ekip oluşturulmuştur. (TSHD Müdürü: Savaşay Uludağ, Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hekimi: Dr Nesil Bayraktar,TSHD Sağlık Başhemşiresi: Özlem Durmaz, Dr. Burhan NDH Enfeksiyon Hemşiresi: Zeynep Unalan, TSHD Öğretmen Hemşiresi: Mine Bahçeci, TSHD Sıhhiye Müfettişi: Şemsi Üngüder)
Yerel yönetimler ile işbirliği içerisinde çalışmalar başlatılmıştır. İlk olarak Dikmen bölgesi ziyaret edilmiş; sel sonrası oluşabilecek bulaşıcı hastalık belirtilerinin ortaya çıkması durumunda sağlık merkezlerine ve TSHD ne tıbbi yardım için başvurmaları konusunda bilgilendirme yapılmıştır.
Selden etkilenen bölgelerdeki okullara ve halka yönelik gerekli eğitimler yapılmak üzere planlanmıştır. Selden etkilenen diğer bölgeler için de aynı çalışmalar devam etmektedir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
3’lü tarifeden ötürü Kriz artıyor, hükümet sallanıyor

3’lü tarifeden ötürü Kriz artıyor, hükümet sallanıyor

20 Mart 2019, 3’lü tarifeden ötürü Kriz artıyor, hükümet sallanıyor için yorumlar kapalı
“Aldattığını hissedersem öldürürüm seni!”

“Aldattığını hissedersem öldürürüm seni!”

20 Mart 2019, “Aldattığını hissedersem öldürürüm seni!” için yorumlar kapalı
1 işletmeye para cezası, 3 iş yerine ihbar!

1 işletmeye para cezası, 3 iş yerine ihbar!

20 Mart 2019, 1 işletmeye para cezası, 3 iş yerine ihbar! için yorumlar kapalı
Sokak ortasında eşini dövdü!

Sokak ortasında eşini dövdü!

20 Mart 2019, Sokak ortasında eşini dövdü! için yorumlar kapalı
İskele’de uyuş turucudan 2 kişi tutuklandı

İskele’de uyuş turucudan 2 kişi tutuklandı

20 Mart 2019, İskele’de uyuş turucudan 2 kişi tutuklandı için yorumlar kapalı
2019-03-21 07:09:14
2019-03-21 06:19:18
2019-03-21 04:51:32
Önceki yazıyı okuyun:
3 ayrı ağaç altına gömmüşler!

Mağusa’da kime veya kimlere ait olduğu bilinmeyen 1 kilo 140 gram Sentetik Cannabionoid türü uyuşturucu madde bulunduPGM Narkotik ve Kaçakçılığı...

Kapat