Sanatçı Enis Fosforoğlu son yolculuğuna uğurlandı

Sanatçı Enis Fosforoğlu son yolculuğuna uğurlandı


Sanatçı Enis Fosforoğlu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde tören düzenlendi.

Törende konuşma yapan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, usta sanatçıyı çocukluk döneminden tanıdığını belirterek, “Hayat dolu, her gördüğümüzde sevgi ve saygıyla kucaklaştığımız bir ağabeyin arkasından konuşmak gerçekten çok zor” dedi.

“Türk tiyatrosunda birçok oyuncunun yetişmesine vesile oldu”

Kızı Seren Fosforoğlu da babasının zarif bir karaktere sahip olduğundan bahsederek, şunları söyledi:

“Kimseyi kırmazdı. İltifatı, güzel sözü severdi, tatlı dilliydi. Sahnedeki en zor anım şu anda. Ben bundan 18 yıl önce böyle bir acı yaşadım. Annem giderken, ’30 yıllık aşkım, ona iyi bak’ demişti. Bunun ağırlığını hep hissettim üstümde. Bu yüzden de bazen bana kızdı. Türk tiyatrosunda birçok oyuncunun yetişmesine vesile oldu. Biz uzun yıllar öğrencileriyle beraber kocaman bir aile olduk. Özel bir insandı. Baba olarak beni büyütürken hep, ‘Kızım sen başarırsın, benim kızım her şeyi yapar’ diyerek büyüttü. Şimdi ben onsuz nasıl yapacağım bilmiyorum.”

“İşini çok iyi yapardı”

Sanatçının oğlu Eren Fosforoğlu ise, babasının tiyatro aşığı bir oyuncu olduğunu vurgulayarak, “İşini çok iyi yapardı. Ben ona yetişemedim ama hep anlatırdı. Galatasaray aşkını beraber paylaşırdık. Maçları beraber izlerdik, imkan buldukça giderdik. Güzel şeyleri hep şiir diye adlandırırdı” diye konuştu.

Babasının aynı zamanda çok duygusal, kibar ve vicdan sahibi bir insan olduğunu anlatan Eren Fosforoğlu, şöyle devam etti:

“Bizi de öyle yetiştirmeye çalıştı. Keyifli olunca güzel şeyler anlatırdı, şakalaşırdık. Arkadaş gibiydik biz babamla. O güzel gözleriyle bize babalık yapardı. Çok şeyi içine atardı, çocuk gibi kendi dünyası vardı. Yaşım ilerledikçe ona ne kadar benzediğimin farkına vardım.”

Sanatçının yeğeni oyuncu ve yazar Almula Merter Churm, “Çok sevdiğim sahnelere uzun yıllardır çok uzak kaldım. Maalesef bir sene içinde önce babam için sahneye çıktım, şimdi baba yarım için… İkisi de inanılmaz duygusal, dışarıdan hiç kimsenin göremeyeceği, içine girdiği zaman ancak anlayabileceği müthiş büyük bir kalbe sahipti. Şimdi artık onlar el ele olmayı tercih ettiler” ifadelerini kullandı.

Törene, sinema ve tiyatro camiasından birçok isim katıldı.

Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi

Törenin ardından usta sanatçının cenazesi öğle namazının ardından Kadıköy Müftülüğü Moda Camii’nden kaldırılarak, Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

Sanatçı için ayrıca bu akşam Moda ve Büyükada Camii’nde eş zamanlı olarak saat 21.00’de dua okutulacak.Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılması kararı alındı

Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılması kararı alındı

27 Eylül 2019, Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılması kararı alındı için yorumlar kapalı
Sürat teknesi ile kanunsuz yollardan KKTC’ye giriş yaptı…

Sürat teknesi ile kanunsuz yollardan KKTC’ye giriş yaptı…

27 Eylül 2019, Sürat teknesi ile kanunsuz yollardan KKTC’ye giriş yaptı… için yorumlar kapalı
Hergün bir yeni suç, Teknesiyle insan kaçakçılığı yapıyor…

Hergün bir yeni suç, Teknesiyle insan kaçakçılığı yapıyor…

27 Eylül 2019, Hergün bir yeni suç, Teknesiyle insan kaçakçılığı yapıyor… için yorumlar kapalı
Sahte doktor teminatla serbest bırakıldı.

Sahte doktor teminatla serbest bırakıldı.

27 Eylül 2019, Sahte doktor teminatla serbest bırakıldı. için yorumlar kapalı
Tesekurler hepimizin.bayrami.kutlu.ve.huzurlu.geçsin. Insallah: Yorumunuz
2019-08-11 08:12:07
İsminiz: Yorumunuz
2019-07-24 12:44:02
2019-05-08 18:31:46