• DOLAR
  8,4567
  %0,02
 • EURO
  10,2682
  %-0,03
 • ALTIN
  503,19
  %0,42
 • BIST
  1.441
  %-0,25
Somali’de seçim krizini çözme girişimi: Eyalet liderleri toplanacak

Somali’de seçim krizini çözme girişimi: Eyalet liderleri toplanacak

Başbakan Roble, ülkede tüm eyalet yöneticilerini seçimlere ilişkin istişare toplantısına katılmak için 20 Mayıs’ta başkent Mogadişu’ya davet etti.

Başbakan’ın çağrısı, başkentte silahlı çatışmaların başlamasına yol açan federal hükümetin görev süresinin 2 yıl uzatılmasını içeren meclis kararının cumartesi günü iptal edilmesinin ardından geldi.

Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu’nun görev süresi dolduğu için koltuğunu terk etmesini isteyen Jubaland ve Puntland eyaleti liderlerinin çağrıya ne yanıt vereceği henüz bilinmiyor.

Cumartesi günü “yeni seçim” kararı çıktı

Somali Meclisinde cumartesi günü yapılan oturumda cumhurbaşkanı ve hükümetin görev süresinin uzatılması tasarısı iptal edilerek yeniden seçimlere gidilmesi kararlaştırılmıştı.

Fermacu tarafından seçim sürecini yönetmekle görevlendirilen Roble, Mogadişu’nun bazı bölgelerini ele geçiren muhalif adaylara bağlı askerlere de kışlalara dönme çağrısı yapmıştı.

Cumhurbaşkanı koltuğu bırakmadı

Cumhurbaşkanı Fermacu’nun, 8 Şubat’ta görev süresinin dolmasına karşın koltuğunda oturmayı sürdürmesi, muhalefetin ve bazı eyalet liderlerinin tepkisini çekmişti.

Fermacu ve eyalet başkanları, 17 Eylül 2020’de Mogadişu’da bir araya gelerek seçim süreciyle ilgili anlaşmış ancak hükümetin açıkladığı federal seçim komisyonlarında doğan anlaşmazlıklar nedeniyle seçim takvimi belirlenememişti.

“4,5 sistemi” olarak adlandırılan kabile merkezli sistemle yönetilen Somali’de, ülkenin 4 büyük kabilesi eşit sayıda, diğer kabileler ise bunun yarısı oranında seçtiği vekilleri meclise gönderiyor.

TRT

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM