DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22156001.40864%
Lefkoşa
°

03:39

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Tatar: Yasaları çiğniyorlar

Tatar: Yasaları çiğniyorlar

ABONE OL
1 Mayıs 2019 18:47
Tatar: Yasaları çiğniyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, 1 Mayıs ile ilgili yaptığı açıklamaların farklı yerlere çekilmeye çalışıldığını ifade ederek, yasaların ortada olduğunu , yasalara rağmen bir yerleri kapatmanın doğru olmadığını kaydetti.

BRT’de yayınlanan Birinci Boyut programına katılan Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, 1 Mayıs ile yaptığı açıklama ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının algı yaratmaya çalıştığını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in 1 Mayıs ile ilgili attığı adımı değerlendiren Tatar, Hukukçu bir Başbakanın olduğu kabinede, hangi yasanın hangi maddesine göre işletmelerin kapatılacağını sordu. Tatar, “Biz, yasalara uyacaksınız diyoruz” ifadelerine yer vererek, yasanın ilgili maddesini anımsattı.

İşveren ile işçinin anlaşması durumunda iki kat ücret ile işçinin çalışabileceğini belirten Tatar, her yerin kapatılmasının doğru olmadığını kaydetti.

Tatar, Rum tarafı ile ilgili söylemlerinin farklı yerlere çekilmeye çalışıldığının altını çizerek, “Konuşmamın esas ekseni şu; yasalara uymak zorundasınız, her yeri kapatmak doğru olmaz. Halkın beklentilerine göre yönetim anlayışı geliştirmek zorundasınız. 1 mayıs günü diye alışveriş olmayacak mı? Vatandaş benzini nereden alacak? UBP herkesin yanındadır. İşçinin de işverenin de. Hukuksuzluk yapıp algı yaratmaya çalışıyorlar. ” ifadelerine yer verdi.

Ersin Tatar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in bir çalışmasını da hatırlayarak, “750 TL verecekti, biz olmaz dedik, sonrasında Başbakan da netleşmediğini söyledi, ne oldu o fon meselesi, yattı” dedi.

Sendikalaşmanın önünde engel olmadıklarını da kaydeden Tatar, “İşverenle çalışan kendi anlaşırsa ben desteklerim.” diyerek “Siz 750 TL vereceğiz diyorsunuz, yapamazsınız, öyle para yok.” şeklinde konuştu.

Ek bütçenin de Meclise geldiğini söyleyen Tatar, 100 Milyon kaynak yaratmak için çalışma olacağını, bunun için de vergi arttırma yoluna gideceklerini söyledi. “Bütçe meclise geldiğinde tutmuyordu, milyar TL’ye yakın açık vardı.” diyen Tatar, şimdi fondan da para çekildiğini kaydederek, “Sayın Hasan Sertoğlu’na sorun, futbol para bekliyor, şimdi onlar da duracak, çünkü oradaki para çekildi” dedi.

Hükümet ile ilgili bir soru üzerine Tatar, UBP’nin hükümet düşsün diye bir gailesinin olmadığını kaydederek, UBP’nin çalışmalarının halk tarafından olumlu değerlendirildiğini söyledi.

Tatar, bugün seçim olsa bazı partilerin barajı geçemeyeceğini ifade ederek, hükümetin sandığa gitmek istemediğini söyledi ve “Biz seçime de varız” dedi. Koalisyon ile ilgili soru üzerine görevden kaçmayız diyen Tatar, şu an muhalefet olduklarını ve her cephede muhalefetlerini sürdüreceklerini vurguladı.

Ersin Tatar, güneye alışveriş için gidilmesi ile ilgili bir soru üzerine, kendisinin, ülkedeki iş yerlerine sahip çıkma amacını güttüğünü ifade ederek, “burada kazananın burada kalmasını istiyorum, özgürlükçü birisiyim, herkes istediği yerde alışveriş yapar ancak Güney’den buraya gelen insanların alışverişlerine el konuluyor” dedi. Güney’den insanların Kuzey’e eski ayakkabı ile geçtiğini, yenisini alıp eskisini attığını söyleyen Tatar, KKTC çarşısına sahip çıkmak için çalıştığını söyledi ve eleştiri ortamı yaratanlara “Akılları başka yerde” dedi.

Ankara ziyareti ile ilgili sorulan soruya Tatar, her zaman Ankara’ya gittiğini söyledi. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile KKTC’nin iç meselelerini konuşmadığını dile getiren Tatar, Kıbrıs meselesini konuştuğunu kaydetti.

Tatar, “Kıbrıs konusunu guterres noktasında söylemleri konuştuk. Biz federasyonun tükendiğini, anlaşma olacaksa alternatif görüşlerin olması noktasında fikir birliğindeyiz.” dedi.

Kıbrıs meselesi ile ilgili gerçek anlamda ortaklık ve paylaşım noktasında Güneyin bizimle gitmeyeceğinin açık olduğunu vurgulayan Tatar sözlerini şöyle sürdürdü; “Federasyon masada kalsın ama iki devletlilik gibi alternatif başlıklar masaya gelir. DP bizden farklı düşünmemeli. Denktaş konuşmasında bizimle aynı fikirde olduğunu gösterdi ancak sık konuşmuyor. Maliye Bakanı olarak değil ama DP başkanı olarak konuşmalı. Görüşleri bizden uzak değil.

Biz açık konuşuyoruz. Sorumluluklarımız var, halkımıza anlatmamız lazım. Halkın partisi de söylem itibari ile aynı noktada olması lazım.

Dışişleri Bakanı’nın söylemleri ortada. Bizden farklı noktada değil.”

Ersin Tatar, 7 ocak seçimlerinden sonra UBP- HP koalisyonunun kurulabileceğini ancak olmadığını, başkan değişiminden sonra farklı bir hava oluştuğunu belirtti. “Bizim hükümet kurma gailemiz yok.” yok diyen Tatar güçlendiklerinin altını çizerek, erken seçime hazır olduklarını söyledi ve “Tek başına iktidarı yakalayabilecek durumdayız.” dedi.

Özelleştirmeler hakkında da değerlendirmede bulunan Tatar elektrik kurumunu işaret ederek, elektrik kurumunun bir bacağının özel olduğunu ve AKSA’nın üretim yaptığını kaydetti. Santrallerin yanlış olduğunu vurgulayan Tatar, ÇET raporunun olmadığını söyledi. Tatar, yenilenebilir enerjinin olması için kabloyla elektriğin gelmesi gerektiğini ve bunun çift yönlü olması gerektiğini, böylelikle elektrik alışverişinin olabileceğini söyledi.

Ülkenin her geçen gün geliştiğini ve nüfusun da kontrollü artacağını dile getiren Tatar, enerji kullanımının da artacağını, bu yöntemlerle ülkenin santral çöplüğüne döneceğini söyledi. “Alternatif kabloyla elektriğin gelmesi ve yenilebilir enerji su projesi kadar önemlidir.” Diyen Tatar, “santrallerle değil, rantabıl ve çevreyi de koruyan enerji lazım.

UBP olarak büyük projelere sahip çıkan partiyiz” ifadelerini kullandı.

(BRT)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.