DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21796970.51149%
Lefkoşa
°

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
“Toplumsal Yaşamda Kadın” sempozyumu gerçekleṣtiriliyor

“Toplumsal Yaşamda Kadın” sempozyumu gerçekleṣtiriliyor

ABONE OL
13 Ekim 2023 17:17
“Toplumsal Yaşamda Kadın” sempozyumu gerçekleṣtiriliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

LÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Girişimci Kadınlar Derneği işbirliğinde, “Toplumsal Yaşamda Kadın” konulu sempozyumu düzenleniyor.
Acapulco Resort Hotel’de yer alan sempozyum,Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve İşbirliği Ofisi (KEİ) ve Acapulco Resort katkılarıyla gerçekleştiliyor.

BASA:” AMAÇ HER TÜLÜ AYRIMCILIĞIN ORTADAN KALDIRILMASI”

Sempozyum Av. Prof. Dr. Necdet Basa’nın sunumu ile başladı.
Nejdet Basa konuşmasında hukuk devletinde kişi sınıf zümresel ayrımcılığın olmadığını vurgulayarak,herkesin doğuştan eşit haklara sahip olduğuna vurgu yaptı.

“Demokratik laik sosyal hukuk devletinde güçlü olduğu için haklı olmak yoktur.”diyen Basa ,kadınların maruz kaldığı toplumsal sorunlara değindi. Basa amacın kadınların cumhuriyet devrimlerinden elde ettikleri kazanımlarının korunması ve geliştirilmesi olduğunu kaydederek öncelikle yasal düzenlemelerden başlayıp toplumsal cinsiyet bakış açılarının değişmesi ,kadına karşı şiddet ve her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına destek sağlanması olduğunun altını çizdi.Basa’nın sunumunun ardından konuşmasının açılış konuşmalarına geçildi.

ÇAĞINER:”HEDEFİMİZ KADININ SADECE KATILIMCI DEĞİL YÖN VERİCİ OLMASI”

GİKAD Başkanı İçim Kavuklu Çağıner Girişimci Kadınlar Derneği’nin KKTC’de kadının geri kalmaması , itici güç olabilmesi için kurulduğunu anlatarak derneğin tüm üyeleriyle birlikte canla başla çalıştığını ifade etti.

“Hedef ,kadının sadece katılımcı değil yön verci olarak çalışmasıdır.’’ Şeklinde konuşan Çağıner, ‘‘Çok iyi biliyoruz ki kadın güçlendiği zaman, tüm toplum güçlenir. Bu hedefle çalışmalarımızı ve projelerimizi üretmekteyiz. Kırsal kesimdeki çalışmalarımızda aldığımız verim bizim için büyük bir motivasyon.” ifadelerini kullandı.

Kadının siyasette ve ülke yönetiminde arzu edilen noktada yer almadığına da dikkat çeken Çağıner , kadının üst düzey yönetici olması için eğitimlerin devam ettiğini kaydetti. Bugünkü çalışmanın toplumsal yaşamdaki kadının rolünün bilim dünyası ile birlikte ele alınması ve bir yol haritası çıkarılması açısından çok değerli olduğunu belirten Çağıner, sempozyuma katkı koyan herkese teşekkür etti.

GARDİYANOĞLU: ” KADININ OLDUĞU YERDE SEVİYE VE BAŞARI VARDIR”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu da konuşmasında “Kadının olduğu yerde seviye , konuşma ve başarı vardır’’ diyerek, mecliste kadın sayısının artmasını arzu ettiğini dile getirdi. Hukuka en ihtiyaç duyulan dönemden geçildiğini dile getiren Gardiyanoğlu hukukta herkesin eşit olduğunu ve hukuk terazisinin çalıştığını kaydetti.

FEYZİOĞLU: ”KADINLAR BAŞARACAK KKTC DE BAŞARACAK”

TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ise konuşmasında GİKAD’ın bir rol modeli olduğunu vurgulayarak destek vermekten son derece mutlu olduklarını dile getirdi. Önemli olanın liyakat olduğunu ifade eden Feyzioğlu , sırf kadın veya erkektir diye birinin bir yerlere gelmesini sağlamanın toplumda ehil olmayana anahtarı vermek anlamına geleceğini söyledi. Feyzioğlu “ Kadınlar başaracak KKTC başaracak.” ifadelerini kullandı.

TÖRE:”GİKAD’IN ÖNCÜLÜĞÜNDE ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATILIYOR”

Meclis Başkanı Zorlu Töre de konuşmasında, GİKAD’ın öncülüğünde kadınların kabiliyetinden yararlanmak adına her alanda güzel çalışmalara imza atıldığını belirterek sempozyumun başarılı geçmesini diledi.
Konuşmaların ardından Av. Prof.Dr. Nejdet Basa’nın moderatörlüğünde oturumlara geçildi.

Dört farklı oturumda siyasette, medyada, çalışma yaşamında, aile yaşamında,eğitimde, iklim değişikliğinde, göçte ve adalete erişimde kadın konularının ele alınacağı sempozyumdan çıkacak sonuçlar akademisyenler tarafından derlenerek kitaplaştırılacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.