UBP Genel Başkanı Tatar DP-TDP-YDP heyetleri ile görüştü

UBP Genel Başkanı Tatar DP-TDP-YDP heyetleri ile görüştü


Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar ve beraberindeki heyet, hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde temaslarını, öğleden sonra da sürdürdü.

Tatar ve parti yetkilileri, Demokrat Parti Genel Başkanı, Toplumcu Demokrasi Partisi ile Yeniden Doğuş Partisi’ni ziyaret etti.

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, hükümet kurma ziyaretleri çerçevesinde Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş’ı ziyaret etti.

Görüşmenin ardından Tatar ve Denktaş açıklama yaptı.

Görüşmede Maliye’nin durumu ile ilgili bilgi aktardığını belirten Denktaş “bundan sonra sorumluluk UBP’de. Sayın Tatar’ın omuzlarında büyük yük var. Biz de Meclis’te sorumlu bir muhalefet anlayışı ile ülkenin daha ileriye gitmesi için ne gerekirse yapmaya çalışacağız” dedi.

UBP Genel Başkanı Tatar ise Maliye ve ekonomik durumla ilgili görüş alış-verişinde bulunduklarını belirtti.

Tatar, UBP-HP koalisyonu beklentisinin yüksek olabileceğini belirten ancak “HP ile herhangi bir uzlaşma durumumuz yoktur” dedi.

Tatar,  ‘’Ben bu pozisyondayım daha güçlüyüm, daha fazla koparayım noktasında olmamalıyız, çünkü büyük bir kriz, mali sıkıntılar var” şeklinde konuştu.

Tatar ayrıca, dörtlü hükümet tarafından başlatılan, istihdam yapılması, kredi verilmesi veya kamu bankası yönetim kurulları üyelerinin görev sürelerini üç yıla çıkaracak tüzük değişikliği yapılması çalışmalarıyla ilgili, dörtlü koalisyon hükümetinin istifasının ardından yeni bir hükümet kurulana kadar yaşanacak  boşlukta “herhangi bir icraatın olmaması gerektiğini” kaydetti.

Ersin Tatar başkanlığı’ndaki Ulusal Birlik Partisi heyetinin bir sonraki durağı  Toplumcu Demokrasi Partisi oldu.

Tatar, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada herkesin sorumluluk bilinci içinde hareket ederek bir hükümet modeli üzerinde uzlaşılmasının en iyi yol olduğunu söyledi.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de Ersin Tatar’ın CTP ve HP ile bir koalisyon olmazsa bir seçim hükümeti olabileceğine işaret ettiğini anımsatarak,  “Bir an önce hükümet kurulmalı, yola devam diyorum” dedi.

Ulusal Birlik Partisi heyeti son olarak Yeniden Doğuş Partisi’ni ziyaret etti.

Parti Genel Başkanı Erhan Arıklı, içerden veya dışarıdan erken seçim hükümetine destek vermeye hazır olduğunu yineledi.

Arıklı “Erken seçim kadar Seçim ve Halkoylaması Yasasının da ele alınması gerektiği görüşündeyiz. Biz bu konuyu da konuştuk. UBP ile HP koalisyon yapamazsa bizim önerdiğimiz formül gündeme gelmeli. Ülkenin zaman kaybına tahammülü yoktur. Gerekirse ülkenin önünü açacak erken seçime de gidilmeli” dedi.

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar da UBP’nin CTP veya HP ile koalisyona gitmesi formülü üzerinde durulduğunu ancak erken seçimin de bir formül olduğunu kaydetti.

Tatar, “YDP ile bunu konuştuk. İçinde bulunduğumuz koşullarda en hayırlısı ne ise onun olmasını istiyoruz. Kaybedecek zamanımız yok. Erken seçim olur veya olmaz ama Seçim ve Halkoylaması Yasasının ellenmesi gerekir. Meclis tatile girmeden bunu meclisin gündemine getirmeliyiz. Mevcut yasa ile seçime gitmek sağlıklı değil” diye konuştu.

(BRT)



Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 
Mezunum Satiyorum Kıbrıs
Herkese Açık grup · 10.220 üye

Gruba Katıl

Mezunum Satiyorum Kıbrıs grubunda 2.el eşya ve kiralık daire bulabilirsiniz.. Eşyalarınızı da satabilirsiniz…. Grupta işletmelerin , ticari amaçlı p…
 
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM