DOLAR 33,0779 0.03%
EURO 36,2065 -0.02%
ALTIN 2.609,84-0,15
BITCOIN 2108180-1.01576%
Lefkoşa
°

22:24

YATSIYA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Vatandaşın derdi geçim

Vatandaşın derdi geçim

ABONE OL
30 Temmuz 2018 20:42
Vatandaşın derdi geçim
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vatandaşın başlıca sorunu ekonomi, artan döviz ve enflasyon karşısında alım gücü düşen vatandaş bu duruma çözüm bekliyor. Öte yandan vatandaş trafik, sağlık, eğitim ve turizmde de sorunlar olduğunu ve bir an önce planlama yapılması gerektiğini söylüyor.

EN BÜYÜK SORUN EKONOMİ: Uzun süredir dövizin artışı ve enflasyonun git gide büyümesiyle boğuştuğumuz ekonomik sıkıntılar vatandaşın korkulu rüyası haline gelirken, alım gücü düşen vatandaş, geçinmekte zorlandıklarını söyledi

SAĞLIK VE TRAFİK SORUNLU: Trafik keşmekeşinden ve trafikte oluşan sorunlardan da şikayetçi olan vatandaş, sağlıkta geri kaldığımızı, cihaz ve her alanda doktorları ile tam teşkilatlı bir hastaneye ihtiyaçları olduğunun altını çizdi

TURİZM VE EĞİTİM DE EKSİK: Ülkemizin ekonomik açıdan kurtarıcısı olarak görülen turizm ve eğitim anlamında da sorunlar olduğunu aktaran vatandaş, ülkemize gelen öğrencilerin okumak yerine çalıştıklarını ve birçoğunun da uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar edindiğinden yakındı

Vatandaş ülke sorunlarından yakındı. Vatandaşlara göre ülkemizde başı çeken enflasyonun artması ve dövizin yükselmesiyle günden güne kötüye giden ekonomi ve buna bağlı olarak alım gücünün düşmesi. Öte yandan vatandaş turizm, trafik, sağlık ve eğitimde de sorunlar olduğundan, bu sorunların biran önce çözülmesi gerektiğinden bahsetti.

Kağan Yüncü: Vergilerimizin karşılığı yok

“Ben bir vatandaş olarak yatırdığım vergilerin Kıbrıs’ta hizmet olarak geri dönmemesinden şikayetçiyim. Kıbrıs’ta değişmesi gereken en önemli şeylerden biri hizmet sektörüdür. Ne yazık ki verdiğimiz vergiler üzerinden herhangi bir gelişme görmüyorum. Son zamanlarda Lefkoşa içerisinde çalışmalar olmaya başladı bizim isteğimizde bu yönde, bu durumun böyle olması gerektiğini savunuyorum. Ben eğer vergi ödüyorsam bunu yatırım olarak geri almak istiyorum. Vatandaşın bir devlete sahip olduğunu hissetmesi gerekiyor.”

Şuayip Gökpınar: Turizm gelişirse ekonomi de canlanır

“Kıbrıs’ta gelişmesi gerekenlerden biri turizm’dir. Eğer turizm gelişirse ekonomi de canlanır. Fakat bizim halkımız turizm adına adamızı nasıl kullanacaklarını bilmiyor. Biz elimizden geldiği kadar her turiste Türk misafirperverliğini göstermeye çalışıyoruz. Önemli olan para değil önemli olan turist sevgisini kazanmak zaten gerisi gelir.”

Derviş Coşkuner: Milli birliğe ihtiyaç var

“Adamızda en başta eksik olanlardan biri milli birlik ve beraberliktir. Bu eksiklik olduğu sürece ülkede ekonomide, sağlıkta, eğitimde her şey eksik olur. Önce birliğimizi korumamız lazım. Enflasyonla birlikte meydana gelen para kaybımız, Dolar, Sterlin ve Euro’nun yükselmesi sonucunda dar gelirli olan vatandaşımızı çok kötü etkiledi bu nedenle insanların alım gücü düşmüştür. Ekonomideki en büyük etken Kıbrıs sorunudur.”

Hüseyin Yıldır: Turiste hitap etmemiz lazım

“Çevre düzeni ve temizlik olmadığı sürece Kıbrıs’a hiç bir şey katamayız, önce gelen turistin gözüne hitap etmemiz lazım ki buda bize ekonomi yönünden katkı sağlasın. Bunun yanında trafikte de sorunlar olduğunu düşünüyorum. Bu sorunu çözmek için güvenlik önlemi almamız şart. Örneğin trafiğe kapalı olan ve sadece yayalar için olan bölgelere paket servisi yapan motorlular giriyor ve insan hayatını tehlikeye atıyorlar.”

Ahmet Kurtoğlu: Ekonomiye katkı turistten

“Bence ekonomi temel sorunumuz, çok fazla eksiğimiz var ve hiç birini göz önünde bulundurup düzeltmeye çalışmıyoruz. Öte yandan çevrenin durumu da içler acısı, çevre temizliği de kimsenin umurunda değil. Bizleri geçtim ülke ekonomisine en çok katkı yapan turistlere de bu oluşan çevre kirliği ile ayıp ediyoruz ve ülke adına turistler üzerinde kötü bir imaj bırakıyoruz.”

Bülent Akbalık: Bulunan doktorlar yeterli değil

“Bana göre ülkenin en büyük sorunlarından biri sağlık. Bu sorunu çözmek adına ise tüm cihazları tam ve her alanda doktoru olan tam teşkilatlı bir devlet hastanesine ihtiyaç var.

Polikliniğe gidip muayene olmak için güneş doğmadan hastane kapısında olum doktora sıra numarası alabilmek için kuyrukta belemeniz gerekiyor. Ayrıca bulunan doktorlarda yeterli değil. Bir diğer sorunumuzun ise eğitim olduğunu düşünüyorum. Gençlere kaliteli bir eğitim ve eğitim bittikte sonra iş imkanları sunamadığımız için göç etmeyi seçiyor. Bunların yanında turizmde eksikliklerimiz olduğunu düşünüyorum tek canlılık gazino turizminde yaşanıyor, bu durumda da yetkililerin bu sorunları ele alarak çözüm üretme yoluna gitmesi gerekiyor.”

Ömer Cabacaba: Kendi insanımıza bile hizmet edemiyoruz

“En başta sağlık olmak üzere Kıbrıs’ta çok yönlü bir değişim gerekmektedir. Bırakın dışarıdan gelene kendi insanımıza bile sağlıkta hizmeti veremiyor durumdayız. öte yandan gün geçtikçe trafik sorunları da artarak daha büyük bir sorun haline gelmektedir. Sorunlar saymakla bitmez tabiî ki ama bana göre bir diğer önemli sorun ülkemize yapılan giriş ve çıkışları kontrol edilmemesidir, bu konuda daha fazla denetim ve kontrol şart, aksi taktirde vukuatlar hızla artmaya deva edecektir.”

Ömer Altıok: Öğrenci alımı durmalı

“Kıbrıs’ta ilk önce üniversitelerin sürekli olarak öğrenci alımına bir kısıtlama getirilmeli. Parası olan öğrenci Kıbrıs’a okumaya geliyor fakat ya kumar batağına düşüyor ya da farklı kötü yollara. Günün sonunda bakıldığında mezun sayısı çok düşük, insan kitlesi fazla olduğu zaman hayat pahalılığı yükseliyor. Zamanında 800 TL’ye oturduğum evimin kirası bugün bin 600 TL oldu.”

Bünyamin Yüksekbaş: Sanayiye bağlı eğitim şart

“Mutlaka eğitime bağlı üretimin, üretici insanların sanayi bakımından gelişmesi gerekiyor. Kıbrıs’ın üretici bir ülke ve sanayi ülkesi olması gerekmektedir. Eğer bir ülkede sanayi yoksa üretim yoksa neyi tutarsanız tutun yanlış çıkacaktır. Sağlık, huzur ve güven olabilmesi için üretmek gerekiyor. Üretimimizi ilk önce Dünya standartlarına çekmemiz gerekmektedir. Kıbrıs’ın toprağının ne kadar değerli olduğunu ve ürettiği ürünlerin ne kadar değerli olduğunu tüm Kıbrıs bilmektedir. Fakat belli bir standarda getirilemiyor.”

Mehmet Bulduk: En büyük sorun sağlık

“Sağlık her konudan daha önce gelir, ülkemizin en başta düzeltmesi gereken sorunlardan biri sağlıktır. Benim gözümde hastanemizin acil servisi en büyük sorunlardan biridir, istediğimiz hizmeti alamıyoruz ve saatlerce bekliyoruz. Yeni yapılan düzenlemeler ise ne denli başarılı olur bilemiyorum bunu zaman gösterir.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.